هفته‌نامه سیاسی، علمی و فرهنگی حوزه‌های علمیه

کار چندانی برای معرفی شخصیت بین‌المللی امام رضا(ع) نشده است

آیت‌الله رجبی در دیدار مسئولان جشنواره ملی امام رضا(ع)

کار چندانی برای معرفی شخصیت بین‌المللی امام رضا(ع) نشده است

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(قد) تصریح کرد: امام رضا(ع) شخصیتی جهانی است؛ اما تلاش درخور شأن و جایگاه آن‌حضرت، برای معرفی شخصیت بین‌المللی ایشان نشده است.

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیت‌الله محمود رجبی، در دیدار حجت‌الاسلام مسعود بندار مسئول جشنواره ملی فرهنگی امام رضا(ع) قم گفت: یکی از بهترین شیوه‌های تعلیم و تربیت شیوه الگودهی است و اگر این شیوه به‌صورت عالمانه و کارشناسی انجام شود، در رشد جامعه و جلوگیری از ناهنجاری‌ها بسیار تأثیرگذار خواهد بود.
عضو خبرگان رهبری افزود: یکی از شخصیت‌های بسیار مهم و الگو در تمام ابعاد، وجود مقدس و مبارک امام رضا(ع) می‌باشد و این جشنواره، با هدف و جهت‌گیری تبیین این الگوی والا به جامعه باید برگزار شود. لازم است در نهایت خروجی جشنواره مشخص شود تا میزان تاثیرگذاری آن معلوم باشد.
رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(قد) خاطرنشان کرد: یکی از کار‌هایی که در این عرصه می‌توان انجام داد، این‌که بدانیم، با چه شیوه‌ای این الگودهی را به جامعه ارائه دهیم. اگر بیانات و سیره امام رضا(ع) به‌خوبی تبیین و حتی شیوه ارائه الگو هم، از آن استخراج و به‎کار گرفته شود، نقش زیادی در الگودهی خواهد داشت.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: در مباحث هنری، قرآن کریم و سیره اهل‌بیت(ع) می‌توانند کمک بسیار زیادی در این عرصه داشته باشند، تحلیل اقدامات امام رضا(ع) و چگونگی الگودهی و الگوگیری از آن، می‌تواند برای جشنواره هدف بسیار مهمی باشد.
عضو مجلس خبرگان رهبری، با بیان اینکه نگاه جهانی به سیره امام رضا(ع) بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: امام رضا(ع) شخصیتی جهانی است؛ اما در طول تاریخ شیعه، حتی پس از انقلاب اسلامی ایران، به‌رغم برخی کار‌های نسبتاً خوبی که انجام شده، تلاش در خور شأن و جایگاه آن‌حضرت برای معرفی شخصیت بین‌المللی و جهانی امام رضا(ع) نشده است که لازم است، در این‌گونه جشنواره‌ها انجام شود.
عضو شورای‌عالی حوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: حدیث سلسلةالذهب از امام رضا(ع) و نحوه ارائه آن در نیشابور، خود، به‌نوعی نحوه فرهنگ‌سازی و الگودهی را به‌خوبی یاد داده است. حضرت در این روایت، بر سلسله سند که اجداد طاهرینش که هر یک الگوی تمام‌عیار هستند، تأکید می‌کنند. محتوای سند مهم‌ترین و کلیدی‌ترین آموزه اسلامی یعنی توحید است و جهت‌گیری و نقطه اوج آن را که نقشه راه یعنی ولایت است، نشان می‌دهد. این یعنی جهت‌گیری‌ها و فعالیت‌ها باید به سمت ولایت باشد؛ طبق این حدیث شریف سلسلةالذهب، لازم است که ما توحید و عقایدمان را با ولایت پیوند بزنیم.
رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(قد) خاطرنشان کرد: در ادامه این حدیث شریف، حضرت صحنه‌سازی خوبی برای توجه به ولایت می‌کنند و پس از بیان حدیث سلسلةالذهب، سخن را پایان می‌دهند و حرکت می‌کنند و بار دیگر متوقف می‌شوند و می‌فرمایند: شرط اثربخشی توحید، ولایت است و به این طریق، همه توجه‌ها را به مسئله ولایت جلب می‌کنند.
آیت‌الله رجبی گفت: نکته مهم دیگر در این الگودهی آن است که در طرح مسئله ولایت، به یک بیان کلی نمی‌پردازند؛ بلکه مصداق ولی، آن هم ولی حاضر و مشهود را ذکر می‌کنند و می‌فرمایند: «وانا من شروط‌ها» و به این طریق، همین یک حدیث، هم در محتوا و هم در شکل و شیوه ارائه الگو، بسیار راه‌گشاست.
وی در پایان اظهار کرد: یکی از کار‌های لازم در معرفی سیره امام هشتم(ع)، توجه به مناظره‌های آن حضرت است که واقعاً درس‌آموز است و به ما نحوه مناظره اسلامی را یاد می‌دهد؛ خیلی از آفات در مناظرات به این خاطر است که آداب مناظره اسلامی رعایت نمی‌شود و اگر این آداب رعایت شود، بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه