هفته‌نامه سیاسی، علمی و فرهنگی حوزه‌های علمیه

در وصول مالیات، رضایت عامه مد‌نظر باشد

آیت‌الله حسینی بوشهری در دیدار وزیر اقتصاد

در وصول مالیات، رضایت عامه مد‌نظر باشد

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: معتقدیم که نفت ثروتی است که باید برای نسل‌‌های آینده نیز حفظ شود؛ اما در وصول مالیات، باید دقت لازم صورت گیرد و رضایت عامه مدنظر باشد. تمام هنر ما باید این باشد که رضایت‌مندی جامعه را داشته باشیم.

به گزارش روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آیت‌الله حسینی بوشهری در دیدار وزیر امور اقتصادی و دارایی کشور، با اشاره به رابطه تنگاتنگ اقتصاد و فرهنگ در جامعه، اظهار کرد: اقتصاد و فرهنگ در جامعه مکمل یکدیگر هستند و لذا باید به مسائل کشور، هم نگاه فرهنگی داشته باشیم و هم نگاه اقتصادی.
وی بیان کرد: عده‌ای معتقدند که فرهنگ می‌تواند در سایر مسائل مانند یک چتر عمل کند؛ به‌عنوان نمونه اگر پرهیز از اسراف و مصرف اعتدالی در جامعه نهادینه شود، اثرات اقتصادی خوبی در پی خواهد داشت و عده‌ای دیگر معتقدند، اگر فقر در جامعه‌ای نهادینه شود، کفر را به دنبال دارد: «کاد الفقر أن یکون کفرا».
امام جمعه قم ادامه داد: بنابراین، این دو مکمل یکدیگر هستند. اگر باور‌های اعتقادی جامعه سست شد و فرهنگ دچار ولنگاری شد، آسیب‌‌هایی سنگینی را در پی خواهد داشت و از طرف دیگر نیز، اگر اقتصاد در جامعه مشکلاتی ایجاد کند، ممکن است دشمن بتواند، میان مسئولان و مردم که سرمایه‌‌های این انقلاب هستند، فاصله ایجاد کند.
رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به شعار سال جاری ابراز کرد: امسال نیز تکیه رهبر معظم انقلاب در شعار سال، مانند سال‌‌های گذشته، بر مسئله اقتصاد و تولید است و مطرح شدن «مشارکت مردم» در شعار سال، پیام بسیار روشنی را برای کسانی که سکان‌دار اقتصاد کشور هستند، در پی دارد.
نایب‌رئیس مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: نباید بروکراسی اداری و روند دریافت یک مجوز به‌قدری طولانی شود که سرمایه‌گذاران در میانه راه دلسرد شوند؛ چراکه در این صورت، سرمایه‌های سرگردان وارد عرصه‌‌هایی می‌شوند که به اقتصاد ضربه می‌زند و منجر به افزایش قیمت در یک حوزه مانند مسکن یا خودرو می‌شود.
وی افزود: تصدی‌گری دولت در مسئله تولید تا حدی مناسب است و آن، نظارت دقیق برای ورود سرمایه‌‌های مردم در تولید سودبخش برای کشور است. باید برای سرمایه‌گذاران آرامش خاطر فراهم شود.
دبیر شورای‌عالی حوزه‌‌های علمیه، با اشاره به مسئله مالیات‌ستانی در جامعه، اظهار کرد: مردم در سختی‌‌ها و شادی‌‌ها کنار ما هستند و ما باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که دشمن نتواند، رابطه ۴۵ ساله مردم و نظام را از بین ببرد.
آیت‌الله حسینی بوشهری تصریح کرد: معتقدیم که نفت ثروتی است که باید برای نسل‌‌های آینده نیز حفظ شود؛ اما در وصول مالیات باید دقت لازم صورت گیرد و رضایت عامه مدنظر باشد. تمام هنر ما باید این باشد که رضایت‌مندی جامعه را داشته باشیم.
استاد حوزه علمیه قم ابراز کرد: باید تدبیری اندیشیده شود که مالیات هر منطقه در همان‌جا مصرف شود و این مسئله به اطلاع آن مردم نیز برسد تا احساس کنند که سود مالیات به جیب خود آن‌‌ها می‌رود.
گفتنی است، در ابتدای این جلسه، دکتر خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز، گزارش مختصری از برنامه‌‌های اقتصادی دولت و اقدامات انجام‌شده برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور ارائه و اظهار کرد: در سال گذشته، تلاش دولت متمرکز بر رشد تولید و کاهش تورم بوده است و در این حوزه، پیمان‌‌های بین‌المللی بسیار کمک کرد تا وضعیت نامساعد تورمی مقداری بهبود یابد؛ اگرچه همچنان مورد تأیید دولت نیست.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه