هفته‌نامه سیاسی، علمی و فرهنگی حوزه‌های علمیه

رشد اقتصادی، رفاه عمومی و ارتقای فرهنگی

مطالبه جدی مراجع عظام تقلید و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از رئیس‌جمهور

رشد اقتصادی، رفاه عمومی و ارتقای فرهنگی

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین رئیسی رئیس‌جمهور و هیئت همراه در ادامه برنامه‌های خود در دومین سفر دولت مردمی به شهر مقدس قم، ۲۱ اردیبهشت با مراجع معظم تقلید؛ آیات‌ عظام؛ شبیری زنجانی، نوری همدانی، مکارم شیرازی، سبحانی وجوادی آملی به‌صورت جداگانه دیدار کرد. رئیس‌جمهور همچنین با حضور در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اعضای این نهاد عالی حوزوی دیدار و گفت‌و‌گو کرد. بهبود اقتصاد و معیشت مردم، اطلاع‌رسانی خدمات انجام‌شده به مردم، جلوگیری از تورم و گرانی افسارگسیخته و حفظ کرامت مردم در کمک‌رسانی، از تأکیدات مراجع عظام در این دیدارها بود. در دیدار با اعضای محترم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز، دغدغه‌های فرهنگی و اقتصادی اعضای این نهاد حوزوی به رئیس جمهور منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیت‌الله شبیری زنجانی، در دیدار حجت‌الاسلام‌ والمسلمین رئیسی، رئیس‌جمهور برای موفقیت دولت در انجام امور کشور و تداوم خدمت به مردم از خداوند متعال طلب توفیق کردند.

  اقتصاد و معیشت مردم در سختی بسیار است
حضرت آیت‌الله نوری همدانی هم در این دیدار، ضمن تبریک میلاد فرخنده حضرت فاطمه معصومه(س) و آغاز دهه کرامت، از گزارش رئیس‌جمهور و خدمات انجام‌شده تشکر کردند و با بیان نکاتی از نهج‌البلاغه در باب خدمت به مردم، اظهار کردند: اینکه شما شبانه‌روز خدمت می‌کنید و با اخلاص در حال فعالیت هستید، شکی نیست؛ اما امروز اقتصاد و معیشت مردم در سختی بسیار است و هر کجا قدم می‌گذارید، مردم‌ از گرانی و سختی زندگی می‌گویند. بر این اساس باید توجه کرد که همه فعالیت‌ها برای رفاه مردم‌ باشد؛ خصوصاً فرهنگ و اقتصاد؛ باور داشته باشیم ستون دین، همین مردم هستند.

خدمات انجام
شده را به مردم اطلاعرسانی کنید
معظم‌له پایین بودن ارزش پول ملی را یک مشکل اساسی دانستند و افزودند: امیدوارم، با تلاش شما که انصافاً هم مشغول خدمت هستید و با سابقه‌ای که از شما سراغ دارم، می‌دانم تلاش شما این است که این مشکلات را حل کنید، سختی‌های مردم تمام شود و ما هم دعا می‌کنیم، با همان اخلاص برای خدمت به نظام و انقلاب و مردم موفق باشید. این خدماتی را که انجام‌شده، به مردم اطلاع‌رسانی کنید.

  تأکید بر جلوگیری از گرانی افسارگسیخته
حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی نیز در این دیدار، ضمن تبریک دهۀ کرامت و میلاد حضرت فاطمه معصومه(س) از اقدامات و فعالیت‌های دولت تشکر و قدردانی کردند.
ایشان ایجاد امید و نشاط در جامعه را از جمله مأموریت‌های مهم دولت دانسته و گفتند: اینکه نسبت به دردها و مشکلات مردم آگاه بوده و درصدد درمان هستید، مایه امیدواری است.
معظم‌له مسأله مسکن و اجاره‌بهای سنگین را از مشکلات مهم مردم برشمرده و افزودند: اجارۀ مسکن فشار بسیار سنگینی بر مردم وارد می‌کند که دولت، باید این مسأله را کنترل کرده و راهکاری برای آن بیابد؛ چراکه مسکن نقش مهمی در رضایت مردم دارد.
حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی نوسانات نرخ ارز را نیز یکی دیگر از مشکلات برشمردند و اظهار کردند: این نوسانات بر اقتصاد کشور تأثیر می‌گذارد و دولت باید نسبت به تأثیرگذاری آن در مسائل اقتصادی برنامه‌ریزی داشته باشد.
این مرجع تقلید در ادامه، به گرانی اقلام خوراکی و کوچک شدن سفره‌های مردم اشاره کرده و افزودند: چه دلیلی دارد که بعضی از اقلام خوراکی تا این اندازه گران باشد؟ دولت باید راهکاری برای جلوگیری از گرانی افسارگسیخته بیابد.
حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی، بر ضرورت تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام به‌خصوص فرودگاه قم تأکید کردند و گفتند: دولت‌ها حلقه اتصال یکدیگر هستند؛ هرچند این موارد در دولت شما آغاز نشده؛ ولی کاری است که باید در دولت شما انجام شده و به اتمام برسد.
ایشان قم را شهری ممتاز در جهان شیعه برشمردند و افزودند: وجود بارگاه حضرت فاطمه معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران و حوزه علمیه قم با بیش از هشتاد هزار طلبه، باعث می‌شود که قم، شهری ممتاز و یگانه در جهان شیعه باشد که باید به این نکته توجه شود.
معظم‌له خاطرنشان کردند: رسم حوزه‌های علمیه بر این بوده که با کمک‌های مردمی اداره می‌شده و اکنون هم، باید به‌همین صورت باشد و حوزه‌های علمیه، هیچ‌گونه کمک مالی از دولت‌ها نمی‌خواهند؛ ولی انتظار دارند که مورد حمایت واقع شوند.
حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی، کشور را متشکل از جمهوریت و اسلامیت دانستند و افزودند: به‌همان اندازه که به جمهوریت اهمیت داده می‌شود، باید به اسلامیت هم اهتمام داشت.
ایشان راهکار حل مسائل و مشکلات فرهنگی کشور را تدبیر، تشویق و کارهای فرهنگی عنوان کردند و گفتند: در این مسائل، فشارآوردن فایده‌ای ندارد.
معظم‌له تأکید کردند: هرچند کارهای برزمین‌مانده در کشور فراوان است؛ اما امید انجام آن نیز، بسیار است که با فعالیت‌هایی که دارید، امید مردم نیز به حل مشکلات و انجام کارها بیشتر و بهتر می‌شود.
حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی، حضور مردم در صحنه‌های نظام با وجود مشکلات معیشتی و اقتصادی را، سبب بطلان توطئه‌های دشمنان در ایجاد یأس و ناامیدی دانستند و اظهار کردند: وقتی می‌بینیم که در راهپیمایی روز قدس، خیابان‌ها مملو از جمعیت می‌شود، دشمنانی که وِرد ناامیدی خوانده و در میان مردم تزریق می‌کنند، ناکام شده و شکست می‌خورند.
ایشان در پایان این دیدار، حضور رئیس‌جمهور در میان مردم و دیدار با علما را باعث تقویت روحیه مردم دانستند و افزودند: از این‌که در حل مشکلات جدی هستید و اهمیت مضاعف می‌دهید، تشکر می‌کنیم و برای موفقیت شما و دولت دعا می‌کنیم.

  تأکید بر بهبود معیشت مردم و مهار تورم
حضرت آیت‌الله سبحانی هم در این دیدار، ضمن قدردانی از تلاش‌های بی‌وقفه و خالصانه دولت مردمی برای بهبود وضعیت کشور، سفرهای استانی رئیس‌جمهور را نمود برجسته این تلاش‌ها توصیف و تصریح کردند: تلاش‌ها و سفرهای استانی دولت مردمی، تأثیر جدی و قابل توجهی در تسریع روند پیشرفت کشور و از جمله تغییر ملموس وضعیت استان قم داشته است.
ایشان با بیان اینکه تلاش برای تبدیل مشکلات و تهدیدها به فرصت سازندگی و آبادانی، روند ترقی و پیشرفت کشور را سرعت خواهد بخشید، خواستار توجه بیشتر به مسائلی از جمله بهبود معیشت اقشار کم‌درآمد، مهار عوامل تورم‌زا در اقتصاد کشور، تلاش برای کاهش تصادفات جاده‌ای و توجه به ملاحظات دینی در ساخت مسکن شدند.

  حفظ کرامت مردم ضروری است
حضرت آیت‌الله جوادی آملی نیز در این دیدار، ضمن تقدیر از خدماتی که انجام شده، ابراز کردند: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید ما انسان را کریم خلق کردیم؛ [وَلَقَدْ کَرَّمْنا بَنِی‌آدَمَ]؛ یعنی ساختار خلقت بشر کریمانه است؛ لذا مسئولان باید تمام همتشان این باشد که با مردم کریمانه رفتار شود.
ایشان بیان کردند: ما ملت ایران، ملتی بزرگ و بزرگ‌زاده‌ایم. ما در کشوری بزرگ که هم تاریخ و هم جغرافیا دارد، زندگی می‌کنیم. ما عالمان و دانشمندان بزرگی همچون ابن‌سینا و فارابی و امثال آن داریم؛ لذا شایسته است، با مدیریت خوب، با ادب و احترام و بر اساس کرامت با مردم برخورد شود.
معظم‌له با تأکید بر همت مسئولان بر تولید و اشتغال در کشور، اظهار کردند: کشور ما دارای سرمایه‌های عظیم خدادادی است و باید از این سرمایه‌ها استفاده کرد؛ اینکه امیرالمؤمنین می‌فرماید: «مَن وَجَدَ ماءً وتُرابا ثُمّ افتَقَرَ فَأبعَدَهُ اللّه؛ یعنی کشوری که آب دارد، خاک دارد، و نتواند خود را اداره کند، نیازمند به دیگران باشد خدا او را از رحمت دور کند»، مسئولان باید این کلمات را مد نظر قرار دهند و بر تولید و اشتغال همت گمارند تا فقر را از کشور ریشه‌کن کنند.
ایشان گفتند: ما در زمان دفاع مقدس جوانانی داشتیم که در شب‌های سرد زمستان در بالای کوه‌ها ایستادند و یخ زدند و شهید شدند تا از این مرز و بوم دفاع کنند. الآن نیز چنین جوانان و مردمانی داریم؛ این‌ها نعمت‌های ما هستند، باید قدر این سرمایه‌ها را بدانیم و اجازه ندهیم، فساد در کشور اتفاق بیفتد.
معظم‌له در مورد پاسخ ایران به دشمن صهیونیست نیز ابراز کردند: عملیات وعده صادق، جلال و شکوه و عظمت را به ایران آورد. این اقدام همراه با عقلانیت انجام شد؛ کسی که سیلی زد، باید سیلی بزنیم.

 انتقال دغدغههای فرهنگی و اقتصادی اعضای جامعه مدرسین
حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی رئیس‌جمهور، 21 اردیبهشت، ضمن حضور در جلسه  جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، از نزدیک در جریان دغدغه‌‌ها و نقطه‌نظرات اعضای جامعه مدرسین در حوزه‌‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی و امنیتی قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، در ابتدای این جلسه، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ضمن تشکر از حضور رئیس جمهور در این جلسه و تلاش‌‌ها و خدماتی که در این دولت انجام گرفته است، با اشاره به جایگاه ویژه شهر مقدس قم، ابراز داشت: هنوز کار‌های انجام‌نشده در قم فراوان است و زمینه برای تلاش‌‌های بیشتر مسئولان وجود دارد.
آیت‌الله حسینی بوشهری اظهار کرد: شهر قم فقط به مردم قم اختصاص ندارد و تعداد زیادی طلاب خارجی از کشور‌های مختلف در قم حضور دارند و طبعاً هرچه این شهر از نظر پیشرفت‌‌های عمرانی و آبادانی و مسائل ارزشی و فرهنگی در مرتبه بالاتری قرار داشته باشد، می‌تواند الگوی موفقی باشد برای این دانش‌پژو‌هان تا هنگام بازگشت به کشور‌های خود، پیام و خدمات انقلاب اسلامی را برای مردم خود بازگو کنند.
امام جمعه قم با اشاره به مسائل اقتصادی، وضعیت معیشت مردم و همچنین مسائل فرهنگی کشور، خواستار سامان دادن به وضع موجود و ورود رئیس‌جمهور و مسئولین ذی‌ربط در خصوص مسئله حجاب و عفاف و تقویت حرکت‌‌های جهادی مانند «طرح نور» برای مهار ولنگاری در جامعه شد و نسبت به وزارت‌خانه‌‌هایی که مسئولیت کار فرهنگی را برعهده دارند، نکاتی را یادآور گردید.
در ادامه، اعضای جامعه مدرسین نیز در سخنانی، ضمن تقدیر از زحمات و تلاش‌‌های شبانه‌روزی دولت، به بیان نقطه‌نظرات و دغدغه‌‌های خود در حوزه‌‌های مختلف از جمله مسائل و مشکلات اقتصادی و فرهنگی پرداختند.

دغدغه
های فرهنگی اعضای جامعه مدرسین
تأکید بر لزوم حفظ صبغه دینی نظام، لزوم رعایت موازین شرعی در حضور بانوان در ورزش‌‌های مختلف به‌عنوان درخواست مردم، مسئله کاهش جمعیت، اهمیت امیدافزایی در جامعه، تقدیر از حضور مستمر رئیس‌جمهور در میان مردم، لزوم یک‌صدایی دولت در مسائل فرهنگی، لزوم ایجاد فرصتی برای ارتباط مستمر اندیشمندان برتر حوزوی با دولت به‌منظور ارائه راه‌کار در مسائل مختلف فرهنگی و اقتصادی کشور، تأکید بر اهمیت اقناع عمومی توده مردم در مسائل مختلف، مهاجرت جوانان و نخبگان، لزوم چار‌ه‌اندیشی در خصوص برخی شبکه‌‌های ضد ایرانی فعال در کشور‌های همسایه، لزوم تقویت بُعد اسلامی و انقلابی در آموزش و پرورش و برخورد با رسانه‌‌ها و مطبوعات ترویج‌دهنده ناامیدی، بی‌اعتمادی و بی‌ایمانی در جامعه، از جمله محور‌های سخنان اعضای جامعه مدرسین در عرصه فرهنگی بود.

دغدغه
های اقتصادی اعضای جامعه مدرسین
تقویت و گسترش ترانزیت جاده‌ای و ریلی، تورم، رکود و ارزش پول ملی، گرانی و بی‌ثباتی قیمت‌‌ها، لزوم تقویت قدرت خرید مردم، افزایش اجاره‌بها و قیمت مسکن و مشکلات مردم در این حوزه، ناتوانی قشر ضعیف و متوسط مردم برای واریز اقساط طرح مسکن ملی، افزایش قیمت اقلام خوراکی، مشکلات و آسیب‌‌های صنعت خودرو و افزایش مداوم قیمت خودرو، مسئله مالیات از مشاغل و کسب و کار‌ها و لزوم تعیین تکلیف پروژه منوریل شهر مقدس قم نیز، از مهم‌ترین محور‌های سخنان اعضای جامعه مدرسین در حوزه مسائل اقتصادی بود.

​​​​​​​  استماع نظرات و ارائه گزارش اوضاع کشور به مراجع تقلید، تکلیفی ضروری
حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی نیز در این دیدارها، با ارائه گزارش مبسوطی از عملکرد و فعالیت‌های دولت در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، اظهار کرد: ما تمام همت خود را بر توانمندسازی اقشار کمتر برخوردار و رفع فقر و مبارزه با فساد در تمامی لایه‌ها، مصروف داشته و همواره حفظ کرامت مردم را سرلوحه برنامه‌های خود در بخش‌های مختلف قرار داده‌اایم و در این رابطه کارهای خیلی خوبی انجام شده است.
رئیس‌جمهور ضمن تشکر از توجهات مراجع عظام تقلید نسبت به دولت مردمی، استماع آرا و نظرات ایشان و همچنین ارائه گزارش از اوضاع کشور به بزرگان حوزه را، از تکالیف ضروری کارگزاران اجرایی کشور دانست و تداوم دعای خیر و رهنمودهای ایشان به دولت‌مردان را خواستار شد.
رئیس‌جمهور افزود: آمارها و شاخص‌های اقتصادی نشان می‌دهد، دولت در مسیر صحیح برای حل مشکلات گام برمی‌دارد و کاهش مشکلاتی نظیر بیکاری، احیای واحدهای تولیدی راکد، کاهشی شدن نرخ تورم و رشد نقدینگی و بهبود وضعیت ناهنجاری‌های اجتماعی در راستای پیگیری دغدغه عموم مردم کشور گواه این مدعاست.
وی همچنین در تشریح اقدامات دولت برای رفع مشکل مسکن به‌عنوان یک دغدغه جدی در جامعه، به تلاش برای جبران کاستی‌ها و کم‌کاری‌های باقیمانده از گذشته و تغییر رویکرد دولت، در ساخت واحدهای مسکونی ویلایی به جای واحدهای آپارتمانی در مناطقی که مشکل تأمین زمین وجود ندارد، اشاره کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی افزایش قابل توجه دریافتی مستمری‌بگیران، رایگان شدن آب، برق و بیمه سلامت برای دهک‌های پایین، تلاش برای توانمندسازی افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی و اجرای طرح کالابرگ را که با استقبال بسیار چشمگیر مردم مواجه شده است، بخشی دیگر از تلاش‌ها و برنامه‌های دولت برای بهبود معیشت اقشار کم‌درآمد عنوان کرد.

 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه