هفته‌نامه سیاسی، علمی و فرهنگی حوزه‌های علمیه

دستاوردهای علمی- پژوهشی حوزه علمیه برای جوامع علمی تبیین شود

تأکید آیت‌الله حسینی‌بوشهری در دیدار گروه فقه پزشکی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)

دستاوردهای علمی- پژوهشی حوزه علمیه برای جوامع علمی تبیین شود

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ضمن انتقاد از تخریب‌های برخی فعالان فضای مجازی علیه دستاوردهای حوزه علمیه، تصریح کرد: حوزه علمیه امروز بالنده است و مانند گذشته نیست. باید نمایشگاهی از دستاوردهای حوزه، به‌خصوص دستاوردهای پژوهشی که می‌تواند، در عرصه‌های مختلف به‌عنوان مبنا قرار گیرد، برگزار شود.

به گزارش روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آیت‌الله حسینی بوشهری، در دیدار گروه فقه پزشکی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)، شهادت شهدای خدمت را فاجعه‌ای بسیار غم‌انگیز و غیرقابل پیش‌بینی توصیف کرد و یاد و نام امام خمینی(قد) و شهدای قیام پانزدهم خرداد را گرامی داشت.

برکات وجودی امام خمینی(قد) از مرزهای کشور عبور کرده است

وی ادامه داد: گرچه امام خمینی(قد) در میان ما نیست، اما نام، آثار و برکات وجودی او آن‌چنان شعاع پیدا کرده است که از مرزهای ایران عبور کرده تا جایی که امروز مخاطب پیام رهبر معظم انقلاب، دانشجویان دانشگاه‌های آمریکا و کشورهای اروپایی هستند.
امام جمعه قم افزود: مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) که با پایه‌گذاری مرحوم آیت‌الله‌العظمی فاضل لنکرانی(ره) تأسیس شد، امروزه با ورود به عرصه فقه معاصر، منشأ خیرات و برکات پژوهشی و آموزشی فراوان شده است.
وی اظهار کرد: مرحوم آیت‌الله‌العظمی فاضل، شاگرد برجسته حضرت امام خمینی(قد) بود و در تمام مراحل انقلاب در کنار ایشان قرار داشت و با آرمان، تفکر، نگاه و اندیشه‌های او آشنایی کامل داشت.
دبیر شورای‌عالی حوزه‌های علمیه، ضمن انتقاد از تخریب‌های برخی فعالان فضای مجازی علیه دستاوردهای حوزه علمیه، ابراز کرد: حوزه علمیه امروز بالنده است و مانند گذشته نیست؛ لذا در مقابل فضاسازی‌های رسانه‌ای باید نمایشگاهی از دستاوردهای حوزه، به‌خصوص دستاوردهای پژوهشی که می‌تواند، در عرصه‌های مختلف به‌عنوان مبنا قرار گیرد، برگزار گردد تا به درستی این دستاوردهای مهم در رشته‌های مختلف برای جامعه علمی کشور و حتی بین‌الملل معرفی شود.
وی در راستای انتقاد از فضاسازی رسانه‌ای علیه شورای‌عالی حوزه‌های علمیه، ادامه داد: حوزه‌های علمیه مجموعه‌ای از عناصر تأثیرگذار در حوزه است و منحصر در شورای‌عالی و مدیریت حوزه نمی‌باشد. وظیفه شورای‌عالی حوزه‌های علمیه، سیاست‌گذاری کلان و وظیفه مدیریت حوزه، سامان بخشیدن و پیشبرد کارها در عرصه اجرایی است.

​​​​​​​تلاش
های صورتگرفته در راستای احیای علوم حوزوی
استاد حوزه علمیه قم، با اشاره به تلاش‌های صورت‌گرفته در راستای احیای علوم حوزوی، ادامه داد: برخی از رشته‌ها و علوم حوزوی به‌مرور زمان به‌صورت کم‌رنگ مطرح شدند؛ ولی اکنون بسیاری از این علوم احیا شده‌اند؛ لذا حوزه امروز، حوزه جامعی است.
آیت‌الله حسینی بوشهری تأکید کرد: همه دستاوردهای حوزوی، عمدتاً از فقه و اصول سرچشمه می‌گیرند و لازم است، برجستگی فقه و اصول همچنان حفظ شود؛ اما سایر ویژگی‌های حوزه نیز، باید مورد توجه جدی قرار گیرند.
نایب‌رئیس مجلس خبرگان رهبری، با تمجید از اهتمام مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) به فقه معاصر، خاطرنشان کرد: این مرکز علاوه بر فقه سنتی، در عرصه‌های جدید نیز ورود کرده است که می‌تواند پاسخگوی نیاز جامعه باشد.
وی ضمن اشاره به ظرفیت عظیم فقه و اصول افزود: امروزه فضا برای ورود به عرصه‌های مختلف باز است؛ اما باید مراقبت کنیم تا به آن تفقه عمیق در مسائل و دانش‌های دینی بر اساس آیه شریفه «لِیَتَفَقَّهُوا فِی الدِّین» دست پیدا کنیم.
گفتنی است، در ابتدای این جلسه، گزارشی از دستاوردها، برنامه‌ها، اقدامات، مشکلات و نیازهای گروه فقه پزشکی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)  ارائه شد.
 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه