هفته‌نامه سیاسی، علمی و فرهنگی حوزه‌های علمیه

استاندارد نافذترین و گسترده‌ترین ابزار تحقق حکمرانی

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

استاندارد نافذترین و گسترده‌ترین ابزار تحقق حکمرانی

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، اولین همایش ملی استاندارد حلال، با حضور استاد علی‌اکبر رشاد رئیس این پژوهشگاه، دکتر مهدی اسلام‌پناه رئیس سازمان ملی استاندارد، اساتید حوزه، دستگاه دیپلماسی، متخصصان و صاحب‌نظران، تولیدکنندگان و پژوهشگران، ۱۳ خرداد سال جاری در سازمان ملی استاندارد ایران برگزار شد.
استاد رشاد در ابتدای این مراسم، یاد و خاطره شهدا به‌ویژه شهدای خدمت و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران را گرامی داشت و با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی برجسته و متمایز رهبر معظم انقلاب، گفت: معظم‌له نه‌تنها در فقه بلکه در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی ، فرهنگی و هنری تسلط کامل و بی‌بدیل دارند.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، به اهمیت موضوع استاندارد اشاره و اظهار کرد: ملتی می‌تواند تمدن خلق کند که کالا و خدمات آن در سطح عالی و استاندارد باشد؛ بنابراین برای تمدن‌سازی غنی و ارسال آن به اقصی‌نقاط دنیا، نیازمند استاندارد هستیم.
استاد علی‌اکبر رشاد، با تأکید بر اینکه بدون استاندارد نمی‌توان مدیریت را تراز کرد: برای حفظ ارزش، اعتبار و استقلال کشور، باید به استانداردها توجه کنیم.
رئیس حوزه علمیه امام رضا(ع) در همایش استاندارد حلال، با بیان اینکه حلال اسلامی، یک حکم اعتباری شرعی است، گفت: امروز کفار از باب کیفیت، بهداشتی و سلامتی بیش از مسلمانان، استانداردهای حلال و نکات شرعی آن را رعایت می‌کنند.
استاد رشاد استاندارد را تأمین‌کننده هویت و استقلال و تضمین‌کننده خدمات و مدیریت صحیح دانست و افزود: استاندارد سبک زندگی می‌سازد و سبک زندگی، جوهر تمدن است.
وی با بیان اینکه سرنوشت جهان و مسیر حرکت عمومی جامعه بشری در حال تغییر است و جمهوری اسلامی ایران پدیدآورنده این تغییر است، گفت: نظام‌واره‌ای از شیوه زیستن باید پدید آید تا بشود سبک زندگی؛ بی‌شک برای تراز کردن این سبک، نیاز به استاندارد داریم.
رئیس هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی همچنین با تأکید بر اینکه برای زندگی مؤمنانه به استاندارد اسلامی نیازمندیم، تصریح کرد: استاندارد اسلامی نوع خاصی از زندگی اسلامی را به‌وجود می‌آورد که می‌توان آن را به سراسر دنیا انتقال داد.
استاد رشاد با اشاره به کامل بودن دین اسلام، عنوان کرد: از دیگر مکاتب نمی‌توان انتظار داشت که استاندارد داشته باشند؛ چراکه دین کامل، فقط اسلام است که برای همه ابعاد زندگی تراز دارد.
وی با اشاره به تقسیم‌بندی احکام شریعت، یکی اقسام را تکلیفی (باید و نبایدها) و دیگری را حکم وضعی (مقادیر و اندازه) برشمرد و گفت: انواع خدمات، مدیریت‌ها، مشاغل و… یک نوع حکم وضعی و دارای میزان و اندازه است؛ درحالی‌که حلیت حکم تکلیفی است که باید و نبایدها در آن رعایت می‌شود.
عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، در ادامه فرهنگ صحیح را فرهنگ استاندارد تعبیر و اظهار کرد: اگر بخواهیم فرهنگ را تغییر دهیم و فرهنگ اسلامی را نهادینه کنیم، باید به استانداردها توجه کنیم و جامعه‌ای دارای فرهنگ صحیح و برجسته است که استاندارد داشته باشد؛ چراکه در آن صورت همه ابعاد آن در تراز است.
این محقق اسلامی، هستی و وجود اجتماعی و فرهنگی انسان‌ها را در گروی استاندارد دانست و افزود: هستی ما هویت ماست که در کالبد جسم قرار دارد و اهمیت استاندارد در زندگی به‌نحوی است که عموم امور خطیر حیاتی در رهن آن قرار گرفته است.
وی صیانت از زبان فارسی را به‌عنوان مهمترین عنصر هویت هر ایرانی، مقدم دانست و متذکر شد: از به کار بردن واژگان غیرفارسی تا حد امکان پرهیز کنید و مناسب است، اصطلاحات لاتین در مواقع لزوم و برای تجارت به‌ کار گرفته شود.
استاد رشاد با اشاره به اقدامات ارزنده دکتر اسلام‌پناه در دوران تحولی سازمان استاندارد، از رئیس سازمان ملی استاندارد ایران به‌عنوان جوان‌ترین مدیر دولت مردمی قدردانی و خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم جامعه ما اسلامی شود و جامعه تمدنی اسلامی شکل بگیرد، باید موانع و مشکلات استاندارد را در کشور مرتفع کنیم و این نظام را استقرار دهیم.
گفتنی است، در پایان این همایش، طرح گواهی جمهوری اسلامی ایران برای محصولات حلال با حضور میهمانان توسط استاد رشاد و دکتر اسلام‌پناه رونمایی شد.
همچنین همزمان با برگزاری همایش استاندارد حلال، ضمن امضای تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان ملی استاندارد ایران و کانون فرهنگی هنری مساجد کشور، آزمایشگاه مرجع حلال در پژوهشگاه استاندارد نیز افتتاح شد.
لازم به ذکر است، در طول این همایش یک‌روزه، نمایشگاهی از تولیدات محصولات حلال در صنایع غذایی دایر بود.
 
 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه