هفته‌نامه سیاسی، علمی و فرهنگی حوزه‌های علمیه

امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر نباید مخاطبان را در موضع تقابل قرار دهد

آیت‌الله سعیدی

امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر نباید مخاطبان را در موضع تقابل قرار دهد

امام‌ جمعه قم با بیان اینکه اگر ما هنر داریم، باید بتوانیم اوقات فراغت جوانان را متناسب با فرهنگ جامعه مدیریت و پر کنیم، گفت: در مواجهه با متخلفان، نباید جبهه هجومی گرفته شود؛ بلکه باید با آنها دوستانه برخورد کنیم و به حرف آنها گوش دهیم تا احساس خودی بودن در آنها شکل بگیرد؛ آن وقت بخشی از تخلفات توسط خود این افراد جلوگیری خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیت‌الله سیدمحمد سعیدی، در نشست ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر استان قم که در سالن محراب حرم مطهر بانوی کرامت(س) برگزار شد، اظهار کرد: خداوند در قرآن خطاب به مسلمانان تصریح می‌کند که آیا دیگران را به نیکوکاری توصیه می‌کنید و خود را فراموش کرده‌اید؛ درحالی‌که کتاب خدا را تلاوت می‌کنید و نمی‌اندیشید.
وی با بیان اینکه در باب امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر، باید به حرف و استدلال مخاطبان خود هم گوش فرا دهیم و با آنها دوستانه برخورد کنیم، افزود: اگر جبهه هجومی نسبت به مخاطبان خود بگیریم، آنها نسبت به ما احساس خودی بودن نخواهند داشت و شاید رفتارشان به سمت لجاجت کشیده شود.
عضو خبرگان رهبری، با تأکید بر اینکه در مواجهه با افراد و واحدهای صنفی که مرتکب منکر و یا تارک معروف هستند، باید به‌گونه‌ای برخورد شود که آنها هم بتوانند حرف خود را بزنند، گفت: ما اگر مخاطبان خود را خودی حساب کنیم، آنها نیز نظام و دستگاه‌های نظام را در مقابل خود نمی‌بینند و به دنبال راه فرار نخواهند بود؛ بنابراین ما نباید در مواجهه با متخلفان، آنها را در چنین موضعی قرار دهیم.
آیت‌الله سعیدی افزود: برای جلوگیری از تخلفات واحدهای صنفی، اول باید کارشناسی شود و قانون و ضابطه تعیین شود و در مرحله بعد، از واحدهای صنفی دعوت و با آنها صحبت شود؛ اگر این اتفاق بیفتد، بخشی از اقدامات پیشگیرانه از تخلفات را خود آنها انجام خواهند داد.
 
 
 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه