هفته‌نامه سیاسی، علمی و فرهنگی حوزه‌های علمیه

قانون همواره مورد تأکید شهید جمهور بود

رئیس مرکز ارتباطات دولت و روحانیت در بزرگداشت شهدای خدمت

قانون همواره مورد تأکید شهید جمهور بود

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج‌ابوالقاسم گفت: از ویژگی‌های شهید رئیسی، زهد و ساده‌زیستی بود؛ رئیس‌جمهوری را از دست دادیم که می‌توانست، به‌راحتی برای خود، اطرافیانش، حزب و دارودسته‌اش کارهای زیادی انجام دهد؛ اما ایشان نه حزبی داشت و نه دارودسته‌ای؛ مطلقاً اجازه سوء استفاده را به هیچ‌کس نمی‌داد.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمد حاج‌ابوالقاسم دولابی رئیس مرکز ارتباطات دولت و روحانیت، 1 خرداد در آیین بزرگداشت شهدای خدمت در مدرسه مبارکه فیضیه قم که به‌همت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، شورای‌عالی حوزه‌های علمیه، مدیریت حوزه‌های علمیه و نهادهای عالی حوزوی در مدرسه فیضیه برگزار شد، در سخنانی گفت: شهید آیت‌الله رئیسی، شهید جمهور، دو جور سفر استانی داشتند؛ نخست سفرهای استانی که با مردم و شورای اداری جلسه داشتند که حدود پنجاه سفر در طی این مدت انجام دادند و نوع دیگر سفرهایی بود که برای افتتاح پروژه‌ها می‌رفتند که سفر اخیرشان از این قبیل بود.
وی افزود: در این‌گونه سفرها هم، پای درد دل مردم می‌نشستند. گاهی برنامه ایشان به‌خاطر شنیدن حرف مردم به تأخیر می‌افتاد. گاهی پیرمرد یا پیرزنی جلوی ماشین ایشان را می‌گرفت و ایشان صبورانه پیاده می‌شد صحبت‌های آنها را می‌شنید و برای آنها وقت می‌گذاشت. این روحیه مردمی او بسیار مهم بود که مردم برای او حرف اول را می‌زدند.
حجت‌الاسلام والمسلمین حاج‌ابوالقاسم خاطرنشان کرد: هیچ چیز برای او مهمتر از رضایت مردم نبود که به‌نوعی تداعی‌کننده رضایت پروردگار است؛ چراکه خادم مردم باید همواره به مردم خدمت کند.
سخنران این مراسم تأکید کرد: از دیگر ویژگی‌های ایشان زهد و ساده‌زیستی بود؛ رئیس‌جمهوری را از دست دادیم که می‌توانست، به‌راحتی برای خود، اطرافیانش، حزب و دارودسته‌اش کارهای زیادی انجام دهد؛ اما ایشان نه حزبی داشت و نه دارودسته‌ای؛ مطلقاً اجازه سوء استفاده را به هیچ‌کس نمی‌داد.
رئیس مرکز ارتباطات دولت و روحانیت خاطرنشان کرد: قانون و خدا همواره مورد تأکید ایشان بود و سایر مسئولین را نیز به این دو امر سفارش می‌کرد. بسیار نسبت به ریخت و پاش‌ها که در دولت‌های قبل به‌نوعی معمول بود، مراقبت می‌کرد و ذره‌ای اجازه نمی‌داد، از بیت‌المال حیف و میل شود. ایشان اهل تکلفات مرسوم ساختارها و سازمان‌های اداری نبود و بسیار متواضع بود.
وی گفت: ایشان اصلاً قدرت‌طلب نبودند و رسیدن به جایگاه‌های سیاسی برایشان مهم نبود. برای ریاست جمهوری هم ابتدا ایشان امتناع می‌کردند؛ اما وقتی به ایشان بسیار اصرار شد و متوجه شدند که می‌توانند، باری را از دوش مردم بردارند، وارد این عرصه شدند. ایشان در کنار اینکه برای رسیدن به جایگاه‌های سیاسی تلاشی نمی‌کردند؛ اما فرار از مسئولیت نیز نداشتند.
حجت‌الاسلام والمسلمین حاج‌ابوالقاسم تأکید کرد: شهید آیت‌الله رئیسی اگر احساس می‌کردند، مسئولیتی متوجه ایشان است، آن را به دوش می‌گرفتند. در ابعاد کاری بسیار پرکار و خستگی‌ناپذیر بودند و حقیقتاً تلاش‌های ایشان مثال‌زدنی بود.
وی با بیان اینکه آیت‌الله رئیسی مسئله‌محور بودند، گفت: رئیس‌جمهور شهید در دل میدان مشکل را می‌شناخت، شناسایی می‌کرد و برای حل مشکلات همان‌جا تصمیم‌گیری می‌کرد؛ ایشان جلسه حل مسئله داشتند.
رئیس مرکز ارتباطات دولت و روحانیت در پایان سخنان خود، با اشاره به اهتمام ویژه شهید آیت‌الله رئیسی به حوزه و روحانیت، تأکید کرد: ایشان معتقد بودند، حوزه‌ها باید وسط میدان باشد و از نظر علما و مراجع استفاده شود. ایشان همواره دغدغه معیشت طلاب را داشت و هر تلاشی توانست، برای کمک به معیشت طلاب انجام داد.
گزارش: رحیم کریمی
 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه