هفته‌نامه سیاسی، علمی و فرهنگی حوزه‌های علمیه

عزت مراجعین به دستگاه قضا حفظ شود

آیت‌الله حسینی بوشهری در دیدار معاون اول قوه قضائیه

عزت مراجعین به دستگاه قضا حفظ شود

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با اشاره به لزوم حفظ عزت مراجعین به دستگاه قضا، ابراز کرد: عزت مراجعین باید حفظ شود تا هم شاکی و هم متشاکی با رضایت محل را ترک کنند.

به گزارش روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آیت‌الله حسینی بوشهری در دیدار معاون اول قوه قضائیه، با اشاره به جایگاه این دستگاه در جامعه، اظهار کرد: قوه قضائیه ملجأ و پناهگاه مردم ماست. اگر مشکلی برای فردی پیش بیاید، تنها جایی که احساس می‌کند، می‌تواند حق خود را بگیرد، دستگاه قضاست.
نظارت بر قضات افزایش یابد
وی تأکید کرد: انتظار داریم نسبت به قضاتی که منسوب می‌کنید، نظارت‌ها کمی بیش‌تر باشد تا مردم احساس کنند که از جایگاه دیگری مسائل آن شهر رصد می‌شود و به‌موقع تذکر، هشدار و حتی در پاره‌ای از مواقع تشویق صورت می‌گیرد.
امام جمعه قم با تصریح به اینکه نباید اجازه دهیم تا اعتماد مردم نسبت به دستگاه قضا به‌واسطه تخلفات برخی افراد از بین برود، به لزوم برگزاری مداوم دوره‌های آموزشی ضمن خدمت برای قضات، اشاره و ابراز کرد: دوره‌های آموزشی لازم را هر چند وقت برای قضات برگزار کنید.
اگر حدود الهی تعطیل شود هرج و مرج به وجود خواهد آمد
دبیر شورای‌عالی حوزه‌های علمیه، ضمن تبیین روایتی از حضرت امیرالمؤمنین(ع) در خصوص اقامه حدود الهی، ادامه داد: احکام الهی نباید روی زمین بماند. اگر حدود الهی تعطیل شود، هرج و مرج به وجود خواهد آمد و از طرف دیگر، اگر این حدود با رعایت همه مسائل اجرا شود، جامعه حیات پیدا خواهد کرد.
وی با تأکید بر اهمیت پرداخت حقوق کافی به قضات، خاطرنشان کرد: قضات باید از حقوق مناسب برخوردار باشند تا به‌تعبیر امیرالمؤمنین(ع) نگاه به جای دیگری نداشته باشند. باید یک آرامش نسبی برای قضات فراهم شود.
نایب‌رئیس مجلس خبرگان رهبری، با اشاره به لزوم حفظ عزت مراجعین به دستگاه قضا، گفت: عزت مراجعین باید حفظ شود تا هم شاکی و هم متشاکی با رضایت محل را ترک کنند.
وی در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای حجت‌الاسلام و‌المسلمین حمزه خلیلی، معاون اول جدید قوه قضائیه، خطاب به وی بیان کرد: گام‌های خوبی را که زیرمجموعه‌ها موفق به عملیاتی کردن آن نشده‌اند، بردارید.
 
 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه