هفته‌نامه سیاسی، علمی و فرهنگی حوزه‌های علمیه

گرایش امروز مردم به انقلاب و دین از روز اول انقلاب یقیناً بیشتر است

امام خامنه‌ای در مراسم سی‌وسومین سالگرد ارتحال امام خمینی(قد)

گرایش امروز مردم به انقلاب و دین از روز اول انقلاب یقیناً بیشتر است

رهبر معظم انقلاب اسلامی، ۱۴‌خرداد در اجتماع پرشور مردم در مرقد مطهر رهبر کبیر انقلاب اسلامی به‌مناسبت سی‌وسومین سالگرد عروج آن عزیز سفر کرده، امام خمینی(قد) را روح جمهوری اسلامی، و امام «دیروز و امروز و فردای ملت ایران» خواندند و درس‌ها، گفتار و رفتار امام را نرم‌افزاری مطمئن، جامع، شتاب‌دهنده و تحول‌آفرین در اداره آینده کشور و رساندن ملت به قله‌های پرشکوه دانستند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با بیان توصیه‌هایی مهم، مردم و فعالان انقلابی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی را به جلوگیری از هویت‌زدایی از انقلاب و تحریف امام، افشای دروغ و جنگ روانی دشمن، جلوگیری از نفوذ رگه‌های ارتجاع و سبک زندگی غربی و قدرشناسی از مسئولان انقلابی سفارش کردند.
رهبر انقلاب اسلامی در این مراسم که بعد از دو سال به‌صورت حضوری برگزار شد، با اشاره به ابعاد همچنان ناشناخته شخصیت امام خمینی(قد) گفتند: با وجود حرف‌ها و نوشته‌های فراوان درباره آن حکیم هدایت‌گر، ناگفته‌ها درباره عظمت و قدرت شخصیتی و رهبری او بسیار است و نسل جوان که امام را به‌درستی نمی‌شناسد، برای ایفای مسئولیت ملی و انقلابی و برداشتن گام دوم انقلاب و اداره بهینه کشور، باید درس‌های پیش‌برنده و تعیین‌کننده مکتب امام را بیاموزد تا با اطمینان به‌سوی آینده درخشان کشور گام بردارد.
ایشان، انقلاب اسلامی را بزرگ‌ترین انقلاب تاریخ انقلاب‌ها خواندند و با مقایسه روند دو انقلاب مشهور معاصر؛ یعنی انقلاب کبیر فرانسه و انقلاب شوروی با انقلاب اسلامی، گفتند: در این انقلاب‌ها معنویت مغفول بود و هر دو انقلاب، بعد از مدتی کوتاه منحرف شدند و مردم را که باعث پیروزی آنها بودند، به کنار زدند و عملاً به دوران گذشته برگشتند؛ اما انقلاب اسلامی بعد از پیروزی هم، با انتخابات پی در پی، تکیه مستمر بر مردم و توجه همزمان به جنبه‌های مادی و معنوی انسان جلو رفته است که این واقعیات از جمله دلایل برجسته برتری انقلاب اسلامی بر همه انقلاب‌های تاریخ و نشان‌دهنده عظمت رهبری امام است.
رهبر انقلاب حضور ملت را عامل قطعی پیروزی انقلاب برشمردند؛ اما گفتند: آن دست قدرتمند، شخصیت فولادین، دل مطمئن و زبان ذوالفقارگونه که توانست، اقیانوس عظیم ملت را به میدان بکشاند و به تلاطم بیاورد و بدون یأس و ناامیدی در میدان نگهدارد و جهت حرکت را به آنها تعلیم دهد، امام بزرگوار و خمینی عظیم(قد) بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح جلوه‌هایی از رهبری پرمغز و پرمعنای امام خمینی(قد) و قدرت نافذ ایشان در تعیین و تعلیم میدان مبارزه، به حوادث خطیر دوران نهضت و جمهوری اسلامی اشاره کردند و افزودند: امام در بیانیه‌های سال آخر حیات‌شان و وصیت‌نامه خود، میدان مبارزه را حتی برای دوران بعد از خود نیز، تعیین و مشخص کرده است.
رهبر انقلاب اسلامی، با تأکید بر اینکه امام(قد) از نظر خصوصیات شخصی به‌معنی واقعی کلمه ممتاز بود، به بیان برخی ویژگی‌های ایشان پرداختند و گفتند: «پاکی و پرهیزگاری»، «معنویت و حالات عرفانی»، «شجاعت»، «حکمت و عقلانیت»، «محاسبه‌گری»، «امید به آینده»، «صداقت»، «وقت‌شناسی و نظم»، «توکل و اطمینان به وعده الهی» و «اهل مبارزه بودن»، از جمله خصوصیات بارز امام راحل بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، بعد از بیان برخی ویژگی‌های ممتاز امام، به تبیین مبانی و اصول مکتب امام پرداختند و افزودند: زیربنای مکتب امام چه در دوران مبارزه و چه در دوران انقلاب، «قیام لله» بود و این زیربنا، مبنای قرآنی داشت.
ایشان هدف قیام برای خدا در همه مراحل را «اقامه حق»، «اقامه عدل و قسط» و «ترویج معنویت» برشمردند و خاطرنشان کردند: امام یک مبارز واقعی بود و در میدان قیام لله حضور دائمی داشت.
رهبر انقلاب اسلامی گفتند: حرکت امام در دوران مبارزه، چند نقطه برجسته داشت که عبارتند از: نترسیدن، صراحت با مردم، اعتماد به مردم، قدردان مجاهدت مردم بودن و دمیدن امید به دل‌ها.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، سپس به بیان نکات برجسته حرکت امام در دوران ایجاد جمهوری اسلامی پرداختند و خاطرنشان کردند: مهمترین دغدغه و نقشه راه امام در این دوران، فاصله‌گذاری میان طرح «جمهوری اسلامی» با «فرهنگ و قاموس غربی» بود. بر همین اساس امام اصرار داشت که جمهوری اسلامی وام‌گرفته از «جمهوری» و «مردم‌سالاری» غربی نیست؛ بلکه برگرفته از اصل اسلام است.
رهبر انقلاب اسلامی، یکی از ویژگی‌های بارز الگوی جدید امام را، هماهنگ‌سازی دوگانه‌های به‌ظاهر متناقض دانستند و گفتند: در الگو و نظام سیاسی جدیدی که امام ارائه کرد، «هم معنویت است، هم رأی مردم»، «هم اجرای احکام الهی است، هم رعایت اقتضائات و مصلحت‌های عمومی»، «هم اصرار بر عدالت اقتصادی و رعایت حال ضعفاست، هم اصرار بر تولید ثروت»، «هم نفی ظلم است، هم نفی ظلم‌پذیری»، «هم تقویت علم و اقتصاد است، هم تقویت بنیه دفاعی کشور»، «هم انسجام و وحدت ملی است، هم پذیرفتن تنوع آرا و گرایش‌های مختلف سیاسی»، «هم تأکید بر تقوا و طهارت مسئولان است [و] هم تأکید بر کارشناسی و کاربلدی مسئولان».
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، سپس سؤال مهمی را مطرح کردند و گفتند: این مکتب و الگویی که امام طراحی و پایه‌گذاری کردند، تا چه میزان در زمان امام و بعد از ایشان تحقق پیدا کرده است؟
ایشان افزودند: پاسخ من با اطلاع از حقایق کشور این است که «جمهوری اسلامی در همه سرفصل‌ها همچون مردم‌سالاری، پیشرفت‌های علمی، امور دیپلماسی، اقتصادی و خدمات عمومی موفقیت‌های بزرگی به‌دست آورده که انکار آنها بی‌انصافی است؛ البته ناکامی‌ها نیز کم نبوده است؛ یعنی هم پیشرفت داشتیم و هم ضعف و ناکامی.
رهبر انقلاب اسلامی در بیان علت ضعف‌ها و ناکامی‌ها، افزودند: برای یافتن علت، امام ما را راهنمایی کرده و می‌گویند: «کارنامه شما در گروی تلاش و مجاهدت است»؛ یعنی هرجا ملت و مسئولان با اراده قوی وارد میدان شوند، آنجا عرصه پیشرفت‌هاست و هرجا سستی در اراده‌ها به‌وجود آید، موجب عقب‌ماندگی می‌شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: البته نقش جبهه گسترده دشمنان از ابتدای پیروزی انقلاب تا به امروز نیز، نباید نادیده گرفته شود.
ایشان افزودند: این دشمنی را جمهوری اسلامی به‌وجود نیاورد؛ بلکه چون ذات جمهوری اسلامی، مخالف ظلم و استکبار و منکرات و موافق معنویت است، طبیعتاً ظالمان و مستکبران و عاملان به منکر و مخالفان معنویت با آن دشمنی می‌کنند.
رهبر معظم انقلاب، یکی دیگر از عوامل دشمنی با جمهوری اسلامی را فاصله‌گذاری جدی امام با غربی‌ها دانستند و گفتند: حمایت از فلسطین و دادن سفارت رژیم غاصب به ملت فلسطین، انتقاد از ریاکاری‌ها و جنایت‌های کشورهای اروپایی و آمریکا، نمونه‌های مهمی از فاصله‌گذاری امام میان تمدن، تفکر نظام اسلامی با تمدن و تفکر غربی است.
رهبر انقلاب همچنین امتیاز بزرگ امام را آشنا کردن مردم با مفهوم مقاومت و تزریق روح ایستادگی در ملت خواندند و گفتند: به‌برکت امام امروز ملت ایران، ملتی کاملاً مقاوم و مستحکم است و مقاومت به یکی از واژه‌های برجسته در ادبیات سیاسی دنیا تبدیل شده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه، از دو توطئه و خواب آشفته دشمنان برای ملت ایران پرده برداشتند و گفتند: جزء اول این نقشه، امید بستن دشمنان به اعتراضات مردمی برای ضربه زدن به کشور است که از طریق کار روانی و فعالیت در فضای مجازی و با پول، مزدورپروری و انواع حیله‌ها به دنبال قرار دادن مردم در مقابل نظام اسلامی هستند.
ایشان جزء دوم از این توطئه را، القای محاسبات غلط درباره رو به سقوط بودن جمهوری اسلامی دانستند و افزودند: بدخواهان، ابتدای انقلاب می‌گفتند: شش ماه دیگر انقلاب سقوط خواهد کرد و بعد که محاسبه آنها غلط از آب درمی‌آمد، وعده شش ماه دیگر را می‌دادند؛ درحالی‌که امروز بیش از هشتاد، شش‌ماه از انقلاب گذشته و آن نهال باریک به درختی تناور و مقتدر تبدیل شده است و محاسبات امروز آنها نیز همچون گذشته، کاملاً غلط است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید کردند: در جمهوری اسلامی، عامل مردم، عامل بسیار مهمی است و دشمنان نخواهند توانست، ملت را در مقابل نظام اسلامی قرار دهند.
ایشان در تحلیل علت محاسبات پی در پی غلط دشمنان ایران، به نقش تعدادی از مشاوران ایرانی خائن در شکل دادن به این محاسبات اشاره کردند و گفتند: این مشاوران خیانت‌کار، نه‌تنها به کشور خود بلکه حتی به آمریکایی‌ها هم خیانت می‌کنند؛ چراکه با این مشورت‌های غلط، موجب شکست خوردن آنها می‌شوند.
«رویگردان شدن مردم ایران از دین و روحانیت و نظام اسلامی»، نمونه‌ای از مشورت‌ها و محاسبات غلطی بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به آن اشاره و خاطرنشان کردند: علاوه بر بیان این حرف‌ها از جانب آمریکایی‌ها که تحت تأثیر مشاوران ناآگاه و خائن است، معدود افراد ساده‌لوحی نیز در داخل کشور، این سخنان غلط را در رسانه‌ها بیان می‌کنند.
ایشان با تأکید بر اینکه امروز گرایش مردم به دین و انقلاب یقیناً بیش از ابتدای انقلاب است، به نمونه‌هایی برجسته از حضور شکوهمند مردم در تجلیل از مقاومت و روحانیت اشاره کردند و گفتند: تشییع میلیونی بدن قطعه‌قطعه شهید سلیمانی و بزرگداشت آن‌مرد انقلابی، مبارز و مجاهد و تشییع جنازه و ابراز احساسات مردم به درگذشت مراجع و فقهای عالی‌قدری همچون آیت‌الله صافی‌گلپایگانی و آیت‌الله بهجت، با گرامی‌داشت هیچ شخصیت سیاسی و هنری دیگر در کشور قابل مقایسه نیست و نشان‌دهنده اعتقاد مردم به روحانیت، دین، جهاد و مقاومت است.
رهبر انقلاب اسلامی، حضور مشتاقانه جوانان در مراکز اعتکاف و اجتماعات عظیم معنوی و همچنین راهپیمایی‌های با شکوه ۲۲ بهمن و روز قدس را نشانه‌های دیگری از وفاداری ملت به راه امام بزرگوار دانستند و افزودند: نمونه دیگری از ارادت دینی مردم، اظهار شوق و ارادت آحاد مردم از پیر و جوان و کودک در سراسر کشور به ساحت حضرت ولی‌عصر(عج) در قالب سرودی است که این روزها پخش شده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش پایانی سخنانشان، هفت توصیه مهم خطاب به فعالان عرصه‌های انقلابی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بیان کردند.
رهبر انقلاب اسلامی در توصیه اول به جوانان هوشمند و فرزانه، تأکید کردند: نگذارید دشمن و ضدانقلاب از انقلاب شما هویت‌زدایی و حقیقیت آن را وارونه‌نمایی کند.
ایشان با توصیه به اینکه «نگذارید یاد امام که روح انقلاب است، در جامعه کمرنگ شود و امام را تحریف کنند»، توصیه سوم خود را به «جلوگیری از نفوذ ارتجاع» اختصاص دادند و گفتند: ارتجاع به‌معنی بازگشت به سیاست و سبک زندگی غربی است و نباید گذاشت، با نفوذ سبک زندگی غربی که در دوران فاسد پهلوی موجود بود، کشور به سمت ارتجاع برود.
ایشان در توصیه چهارم بر «افشای دروغ و فریب و جنگ روانی دشمن» تأکید و با اشاره به نمونه‌ای تازه از این جنگ روانی، خاطرنشان کردند: چندی قبل دولت یونان با دستور آمریکایی‌ها نفت کشورمان را دزدید؛ اما وقتی دلاوران از جان‌گذشته جمهوری اسلامی، کشتی نفتی دشمن را ضبط کردند. [آنها] در تبلیغات فراگیر خود ایران را به دزدی متهم کردند؛ درحالی‌که آنها بودند که نفت ما را دزدیدند و پس گرفتن مال دزدی، دزدی نیست.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، با توصیه به «استفاده از سرمایه ایمان مردم برای تولید عمل صالح»، توصیه ششم خود را به «جلوگیری از القای بن‌بست در کشور» اختصاص دادند و گفتند: در فضای مجازی عده‌ای یا از روی غفلت و یا به‌خاطر پول، کارشان القای به بن‌بست رسیدن کشور است؛ البته در زمان امام هم، عده‌ای در روزنامه‌ها نوشتند: کشور به بن‌بست رسیده است که امام فرمودند: این شما هستید که به بن‌بست رسیده‌اید؛ نه جمهوری اسلامی.
ایشان در توصیه آخر، «وظیفه قدرشناسی از مسئولان انقلابی» را یادآور شدند و خاطرنشان کردند: امام بزرگوار همچنان‌که به مجریان نهیب می‌زدند، در مواردی نیز صریحاً از آنها قدردانی می‌کردند؛ بنابراین امروز که دشمن در صدد تخریب مسئولان انقلابی است، وظیفه سنگین قدرشناسی باید ادا شود.
رهبر معظم انقلاب، با اشاره به جلوه‌هایی از فعالیت‌های ارزشمند مسئولان در روزهای اخیر، گفتند: چند شبانه‌روز حضور مستقیم یک وزیر در آبادان و ملاقات رئیس‌جمهور و معاون او با آسیب‌دیدگان حادثه و آرامش دادن به آنها، نمونه‌هایی با ارزش و درخور قدرشناسی است؛ البته باید عاملان خرابکاری‌ها در قضیه آبادان و در قضایای دیگر نیز مجازات شوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان، با اشاره به برخی حواشی در زمان سخنرانی حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی، تأکید کردند: شنیدم در زمان سخنرانی جناب آقای حاج سیدحسن خمینی، کسانی سر و صدا کردند. همه بدانند که من با این کارها و سر و صداها مخالف هستم.
در ابتدای این مراسم، حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی در سخنانی، امام بزرگوار را منادی استقلال و عزت ملت ایران خواند و گفت: امام یک حقیقت ناب و روح مطهر و نماد و مظهر آرمان‌های درخشان اسلامی و مردمی بود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه