هفته‌نامه سیاسی، علمی و فرهنگی حوزه‌های علمیه

گام‌های بلندی در جهت رشد و تعالی حوزه‌های علمیه برداشته‌اید

آیت‌الله‌العظمی نوری همدانی در دیدار اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه

گام‌های بلندی در جهت رشد و تعالی حوزه‌های علمیه برداشته‌اید

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی حوزه‌های علمیه، آیت‌الله‌العظمی نوری همدانی در دیدار اعضای این شورا، با اشاره به تغییرات مثبت در حوزه‌ علمیه، گفت: شکی نیست که شورای عالی گام‌های بلندی در جهت رشد و تعالی حوزه‌های علمیه برداشته و کارهای مهمی در این سال‌ها صورت گرفته است. من از همه شما عزیزان تشکر می‌کنم؛ اما عمل‌گرایی و نتیجه محوری نیز باید مورد توجه ویژه شما عزیزان قرار گیرد.
ایشان ادامه دادند: من اکنون نیز یک طلبه هستم و افتخار می‌کنم که در زیر پرچم حضرت ولی‌عصر(عج) در راه پیشرفت و تعالی حوزه‌های علمیه هر کمکی از من ساخته باشد انجام دهم و از هیچ کمکی دریغ نخواهم کرد.
حضرت آیت‌الله نوری همدانی وضعیت سخت معیشتی طلاب را یادآور شدند و تصریح کردند: در میان اقشار مختلف مردم، طلاب کمترین درآمد را دارند و باید سطح معیشت آن‌ها به اندازه قابل قبولی رشد کند. کسی می‌تواند درس بخواند که از جهت معیشت در یک آسودگی نسبی قرار داشته باشد نه اینکه در تأمین کوچک‌ترین نیازهای زندگی ناتوان باشد.
معظم‌له ضمن اشاره به نیازهای مالی حوزه‌های علمیه، افزودند: اگر انفال و موقوفات حوزه زنده شود، حوزه دیگر نیازمند و منتظر کمک‌های دولتی نخواهد بود و اساسا به آن‌ها نیاز نخواهد داشت. تعداد موقوفات حوزه بسیار زیاد است و علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته، بسیاری از این موقوفات در اختیار حوزه‌های علمیه نیستند.
این مرجع تقلید، عمق بخشی به آموخته‌های علمی را اساس کار حوزه‌های علمیه عنوان کردند و افزودند: نباید اجازه دهید که اهمیت عمق بخشی به آموخته‌های علمی کم‌رنگ شود؛ بلکه باید در تقویت این مهم پیوسته بکوشید. پایه‌های علمی طلاب و اساتید حوزه‌های علمیه باید تقویت شود. دروس بنیادین از جمله ادبیات عرب، نیازمند توجه ویژه است.
ایشان ادامه دادند: فرهنگ تقریر نویسی از دیگر اموری است که باید در میان طلاب نهادینه شود. من نیز در زمان تحصیل به تقریر نویسی همت می‌گماشتم و اکنون طلابی را که در درس خارج من شرکت می‌کنند به این مسئله تشویق می‌نمایم.
حضرت آیت‌الله نوری همدانی لزوم یادگیری اصول اخلاقی و تزکیه نفس را متذکر شدند و افزوند: همه محتاج به اخلاق‌آموزی و تزکیه هستیم و باید رفتار و منش اهل‌بیت(ع) را سرلوحه کارهای خود قراردهیم. لذا لازم است حداقل به صورت هفتگی، درس اخلاق باشکوهی برای طلاب برگزار شود.
معظم‌له با اشاره به لزوم حفظ وحدت میان حوزه‌های علمیه، گفتند: دشمن امروزه به دنبال اختلاف‌افکنی است و باید با حفظ وحدت بین مراکز علمی اسلامی، توطئه دشمن خنثی شود.
حضرت آیت‌الله نوری همدانی، پاسخگویی به نیازهای روز را ضروری عنوان کردند و افزودند: در دنیای فعلی باید همت کنیم و به گونه‌ای گام برداریم که بتوانیم پاسخگوی تمامی نیازهای بشر در سطح دنیا باشیم.

  برنامه پنج ساله حوزه تدوین شده و بخشی از آن در حال اجراست
در ابتدای این دیدار، آیت‌الله حسینی بوشهری از تدوین برنامه جامع پنج ساله حوزه‌های علمیه خبر داد و گفت: برنامه پنج ساله حوزه تدوین شده و بخشی از آن در حال اجراست. در آن سعی شده تا بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) و مراجع عظام تقلید(دامت برکاتهم) و همچنین یک‌سری ضوابط مشخص، برنامه جامعی برای حرکت حوزه‌های علمیه آماده شود که البته این برنامه پنج ساله قسمتی از برنامه بلندمدت حوزه‌های علمیه خواهد بود.
دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه ضمن اشاره به درختواره رشته‌های تخصصی حوزه‌های علمیه افزود: با همت شورای عالی، شورای گسترش و مدیریت حوزه‌های علمیه، و با در نظر گرفتن نیاز جامعه، نظام و حوزه‌های علمیه، درختواره رشته‌های تخصصی شامل حدود 80 رشته، در پاسخ به دغدغه‌های مراجع عظام تقلید(دامت برکاتهم) مبنی بر تخصص‌گرایی در حوزه، آماده شده است که برخی در حال اجرا و برخی در دست برنامه‌ریزی هستند.
وی لزوم همگام‌سازی فقه با نیازهای زمانه را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: فقه و اصول مبنای اساسی فعالیت حوزه است و مراکزی به صورت تخصصی و ویژه روی مباحث فقهی و اصولی سرمایه‌گذاری می‌کنند. راه‌اندازی دفتر فقه معاصر و تدوین کتاب‌هایی به منظور بررسی موضوعات نوظهور فقهی، از جمله فعالیت‌ها در همگام‌سازی فقه با نیازهای زمانه است.
آیت‌الله حسینی بوشهری با اشاره به تقویت ارتباط طلاب با اساتید، ابراز داشت: در جهت تقویت ارتباط طلاب با اساتید، طرح‌هایی از جمله طرح هدایت علمی، تقریر نویسی و امتیاز دهی به طلاب نخبه و فعال، کلید خورد و البته شورای عالی حوزه‌های علمیه در جهت استفاده از ظرفیت اساتید و همگرایی بیشتر با آن‌ها، دغدغه‌های اساتید را جمع‌آوری کرده و مورد بررسی قرار می‌دهد.
امام جمعه قم جذب استعدادهای برتر و افراد مستعد را دغدغه حوزه خواند و افزود: شورای عالی درصدد است تا بهترین‌ها برای حوزه جذب شوند و به جای پذیرش، گزینش صورت پذیرد تا  صرفا عناصر مفیدی که می‌توانند در آینده نقش فعالی در عرصه‌های مختلف حوزوی ایفا کنند، جذب شوند.
وی افزود: در راستای استفاده از ظرفیت دو کتاب ارزشمند نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه و حفظ و شرح این دو اثر بزرگ، گام‌های مؤثری برداشته شده است و اکنون شاهد هستیم که حتی رشته تخصصی صحیفه سجادیه نیز توسط برخی مراکز، فعال شده است.
عضو هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری، از آموزش‌های مهارتی طلاب در عرصه‌های فن خطابه، نویسندگی و آشنایی با هنر خبر داد و با اشاره به عرصه تبلیغی، گفت: تمهیداتی در جهت تبلیغ دینی در سراسر کشور تحت عنوان طرح هجرت اندیشیده شده است و تاکنون 4000 طلبه خواهر و برادر در این طرح شرکت کرده‌اند.
وی تحول حوزه‌های علمیه را نسبت به گذشته مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: به برکت  پیگیری دقیق و جدی مطالبات مراجع عظام تقلید(دامت برکاتهم)، بین آنچه امروزه شاهد آن هستیم و گذشته، تفاوت‌ و پیشرفت‌های زیادی حاصل شده و مطالبی که بیان شد نیز، همه در راستای عمل به مطالبات شما بزرگواران بوده است.
آیت‌الله حسینی بوشهری گفت: وضعیت معیشتی مردم و طلاب شرایط خوبی ندارد و در این خصوص باید تدبیر و چاره‌ای اندیشید.
وی با اشاره به برگزاری دروس حوزوی به صورت آنلاین گفت: در دوران اوج‌گیری ویروس کرونا که امکان برگزاری دروس به صورت حضوری نبود، تدبیری اندیشیده شد تا طلاب در دورترین نقاط کشور هم بتوانند با استفاده از امکانات فضای مجازی، به درس‌های خود ادامه دهند. البته مزیت کلاس‌های حضوری بر کسی پوشیده نیست و امیدواریم با از بین رفتن این ویروس، همه‌چیز به حالت عادی خود بازگردد.

   وضعیت معیشت طلاب با نابسامانیهای جدی روبهرو است
آیت‌الله اعرافی نیز در این دیدار به ارائه گزارشی از وضعیت و اقدامات انجام‌شده در رابطه با حوزه‌های علمیه و طلاب پرداخت و گفت: وضعیت معیشت طلاب با نابسامانی‌های جدی روبرو است. بهترین دریافتی یک طلبه، ماهانه، 1 میلیون و 900 هزار تومان است که با تأمین نیازهای زندگی فرسنگ‌ها فاصله دارد. اساتید حوزه نیز، ماهانه، کمتر از 4 میلیون دریافتی دارند.
وی با اشاره به مشکل مسکن طلاب خاطرنشان کرد: تدابیری در رابطه با اسکان طلاب در شهرک مهدیه اندیشیده شده است وبه زودی اخبار دقیق‌تر آن اعلام خواهد شد.
مدیر حوزه‌های علمیه گفت: در جهت پاسخگویی به نیازهای نظام و دستگاه‌های حکومتی، حدود 4000 نفر از طلاب برای شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش آماده می‌شوند و طبق توافقات به عمل آمده با قوه قضائیه، سالانه 500 نفر سهمیه برای طلاب در نظر گرفته شده است.
وی برنامه‌های حوزه در جهت تقویت علمی اساتید و طلاب را یادآورد شد و از پیش‌بینی رشته‌های تخصصی در موضوع علوم پایه حوزوی خبر داد.
عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با اشاره به پروژه‌های عمرانی حوزه علمیه، گفت: 300 طرح عمرانی ناتمام وجود دارد که با جدیت، اتمام این پروژه‌ها را دنبال می‌کنیم.
آیت‌الله اعرافی در پایان، از برگزاری همایش یکصدمین سالگرد تأسیس حوزه علمیه قم خبر داد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه