هفته‌نامه سیاسی، علمی و فرهنگی حوزه‌های علمیه

آرشیو
شبکه نمایش خانگی مُروّج کدام سبک زندگی است!؟

دو تن از کارشناسان فرهنگی و رسانه ای بر این نکته مهم تأکید کردند که ایجاد جاذبه های فرمی و محتوایی در محصولات شبکه نمایش خانگی به خصوص سریال ها نباید به قیمت بی توجهی و کم توجهی به شاخصه های فرهنگ ایرانی – اسلامی باشد.

1401/3/1
چرا مساله جمعیت مهم است؟ آیا آینده هولناک جمعیتی در پیش است؟

نرخ باروری زنان ایرانی ۱.۶ فرزند می باشد یعنی پدر و مادر به ازای خودشان فرزندی را باقی نمی گذارند

1401/2/31
خیانت روشنفکران غربی به اسلام و ایران

حجت الاسلام والمسلمین علی شیرازی در مطلبی به موضوع «خیانت روشنفکران غربی به اسلام و ایران» پرداخته است.

1401/2/31
یادی از یک روحانی خدوم و مردمی

بیست و هفتم اردیبهشت ماه چهارمین سالگرد ارتحال روحانی مردمی و خدمتگزار، مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی طباطبایی است.

1401/2/27
تخریب قبور عترت پیامبر(ع) در بقیع؛ نمایی دیگر از چهره خوارج و نواصب

واقعه تلخ تخریب گنبد و بارگاه ائمه بقیع در هشتم شوّال سال ۱۳۴۵ قمری در مدینه و کنار مرقد رسول‌خدا(ص) اتفاق افتاد؛ در حالی که اسناد فراوانی وجود دارد که مسلمانان در طی سده های متمادی نسبت به ساخت گنبد و بارگاه باشکوه در بقیع برای ائمه اطهار(ع) اهتمام داشته‌اند.

1401/2/19
جنگ شهوت یا جنگ براندازی نرم

بسیاری از سرمایه های گوناگون بین المللی ، صرف ایجاد رسانه های اثرگذاری مانند ماهواره و اینترنت و موبایل می شود ، تا از آن راه، ایمان، باورها و روحیه شهادت طلبی را در جوان ایرانی از بین ببرند.

1401/2/17
بازگشت به فطرت

در روز عید فطر خداوند هر فرد را به تناسب اعمالی که در ماه مبارک رمضان انجام داده‌ است پاداش می‌دهد

1401/2/12
"نادر طالب زاده"؛ مردی از جنس دغدغه و مجاهدت

سه تن از اساتید و کارشناسان حوزوی در تجلیل از دهه ها مجاهدت فرهنگی و رسانه ای مرحوم نادر طالب زاده، او را مردی از جنس دغدغه و مجاهدت توصیف کردند که آثار و خدماتش در تاریخ انقلاب اسلامی ماندگار و پربرکت خواهد بود.

1401/2/11
تهذیب و تربیت جُز با مشارکت مسئولانه‌ی خود طلاب به سامان نمی‌رسد

طلبه‌ای که خود را صرفاً مهمان، مخاطب و مصرف‌کننده‌ی مباحث اخلاقی بداند و برای این مهم در کنار اساتید و مسئولان، فردی یا گروهی، قیام لله نکند راهی به سلوک مجاهدانه نمی‌یابد.

1401/2/10
جهاد تبیین چیست و حوزه در این خصوص چه کرده است؟

حجت الاسلام والمسلمین زمانی با اشاره به مسئله اهمیت و ضرورت جهاد تبینی بر لزوم افزایش ظرفیت های این عرصه برای تبیین گری ماهیت اسلام و انقلاب اسلامی تاکید کرد.

1401/2/10
حضور ملت‌ها در راهپیمایی روز قدس تکلیف یا ادای دین؟

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی امام خامنه‌ای بارها تأکید کرده‌اند تنها راه پیروزی بر این دشمن دیرینه «وحدت امت اسلامی» می‌باشد.

1401/2/8
ضرورت بزرگداشت روز قدس و تبلیغ برای حضور پرشور در راهپیمایی/ هدف اصلی اسرائیل از بین بردن اسلام و مسیحیت است

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با تأکید بر اینکه باید به اهمیت روز قدس و راهپیمایی در آن توجه داشته باشیم و به دیگران هم گوشزد کنیم، گفت: نگذاریم این تبلیغات سوئی که می‌گویند آزادی قدس و فلسطین به ما چه ارتباط دارد، خللی در ذهن جوانان ما ایجاد کند.

1401/2/8
علی ستیزی در زمان پیامبر (ص) و پس از آن بر اساس منابع اهل سنت

در میان صحابه پیامبر(ص) هیچ‌کس جز امیرالمؤمنین(ع) دوستانی فداکار و از جان‌گذشته ندارد؛ همانطور که هیچ‌کس مانند ایشان(ع) دشمنانی عنود، متعصّب و کینه‌ورز نداشته است.

1401/2/1
چگونگی بهره‌مندی از شب‌های قدر

انسان باید در طول روز تلاش و توجه کند که در این شب‌ها بیدار بماند؛ اما بیداری ظاهری اگرچه مطلوب است، مهم بیداری درونی و بیداری از خواب غفلت نسبت به اصل خلقت، مقام امامت و ولایت است.

1401/1/31
مرجعیت قرآن در حوزه قانون گذاری از دیدگاه علامه طباطبایی

مرجعیت علمی قرآن در قلمرو قانون گذاری عنوان نوپدیدی در مطالعات قرآنی است و به این معناست که قرآن دارای بالاترین شایستگی های علمی دربیان حقوق انسان و رفع نیاز ها و انتظارات حقوقی به نسبت دیگر منابع بشری می باشد.

1401/1/30
حوزه‌های علمیه در تربیت اخلاقی و معنوی علمداران دین پیشگام و موفق بوده‌اند

حوزه‌های علمیه در تربیت اخلاقی و معنوی علمداران دین، عالمان مجاهد، هادیان عامل و مجاهدان ولایت‌مدار در طول تاریخ خصوصاً در عصر امام خمینی؛ پیشگام و موفق بوده‌اند

1401/1/30
از دیدگاه قرآن، علم محدود به شناخت حسی و عقلی نیست/ جفای فیلسوفان غرب به مفاهیم علم و عقل

عقل در قرآن قوه‌ای است که انسان با آن حقایق را ادراک می‌کند. عقل، ابزار و منبع درک است؛ همانگونه که حس این گونه است. عقل قوه‌ای است که محصول آن علم است.

1401/1/29
چرایی صلح امام حسن و قیام امام حسین علیهما السلام

اسلام در شرائط زمانی و مکانی به صورت یکسان حکم نمی کند. و در این میان مسأله صلح و جنگ از جمله همین طرق رسیدن به اهداف اسلامی به شمار می رود و هر دو در متن اسلام جا دارد.

1401/1/28