هفته‌نامه سیاسی، علمی و فرهنگی حوزه‌های علمیه

مرجعیت دانایان صالح اصل مهم در انتخابات

معیار مهم برای انتخاب نماینده اصلح در بیان آیت‌الله اراکی

مرجعیت دانایان صالح اصل مهم در انتخابات

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: نباید انتظار داشته باشیم که جمهوری اسلامی جامعه معصومی درست کند. عدالت این است که حکومت، فاسد را محاکمه کند؛ نه اینکه در آن جامعه، فاسد پیدا نشود؛ البته در نظام اسلامی هیچ مسئولی حتی بالاترین مقام کشور، مصونیت قضایی ندارد و این خود نکته مثبت نظام است.

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیت‌الله محسن اراکی در گردهمایی خواهران مبلغه استان قم که در سالن اجتماعات جامعه مدرسین برگزار شد، مرجعیت دانایان صالح در سه بعد تبیین، تقنین و اجرا را یک اصل مهم قرآنی دانست و با اشاره به مسئولیت عموم مردم در انتخابات، گفت: همه انتخابات‌ها در نظام جمهوری اسلامی، مبتنی بر اصل انتخاب دانای صالح است.
عضو جامعه مدرسین ادامه داد: ما امروزه در جامعه با دو نوع چالش روبه‌رو هستیم که مصدر یک‌سری از آن‌ها، فرامرزی و یک‌سری، مربوط به مسائل داخلی است؛ البته دشمنان نظام به‌سبب دارا بودن سرمایه‌های عظیم و قدرت رسانه، از هیچ‌گونه تلاشی برای ضربه زدن به نظام کوتاهی نمی‌کنند.
وی افزود: امروز در مقایسه با اوایل انقلاب، همه‌چیز از جمله نقاط قدرت و ضعف ما، در عرصه‌های گوناگون برای دشمن آشکار است؛ لذا چالش ما امروزه نسبت به تهدیدات دشمنان سخت‌تر می‌باشد.
آیت‌الله اراکی خاطرنشان کرد: همه افراد جامعه و هر کسی که دسترسی به قلم و رسانه دارد، باید چهره و حقیقت ابزارهای روانی دشمن را افشا کند و برای خود این را یک‌ وظیفه بداند و تلاش کند، افرادی را که ابزاری برای دشمنان شده‌اند، در جامعه منزوی کرده و خیانت آنان را برای مردم آشکار سازد.
وی در ادامه تصریح کرد: وقتی معلوم شود، فرد یا رسانه‌ای علیه کشور حرف‌های نا‍متعارف و معاندانه می‌زند، باید توطئه آنان را افشا کرد.
عضو خبرگان رهبری گفت: در یک جامعه زنده و آگاه، پیوستگی وجود دارد و همواره این‌گونه جوامع نسبت به مروجان و رسانه‌های منحرف موضع منفی دارند.
وی ابراز کرد: ما در جمهوری اسلامی ممکن است، فاسد داشته باشیم. نباید انتظار داشته باشیم که جمهوری اسلامی جامعه معصومی درست کند. عدالت این است که حکومت، فاسد را محاکمه کند؛ نه اینکه در آن جامعه فاسد پیدا نشود؛ البته در نظام اسلامی، هیچ مسئولی حتی بالاترین مقام کشور، مصونیت قضایی ندارد و این خود، نکته مثبت نظام است.
آیت‌الله اراکی ادامه داد: اینکه امروزه در دادگاه‌ها شاهد آن هستیم که فرزند یا فلان شخص ذی‌نفوذ محاکمه می‌شود، نشان از قوت حکومت است که نسبت به فساد چشم‌پوشی نمی‌کند؛ لذا وجود تخلف، نشانه بی‌عدالتی نیست؛ بلکه برخورد با تخلف، نشانه عدالت است.
وی در پایان با تأکید بر لزوم توجه به ظرافت‌های رسانه‌ای، تصریح کرد: ما یک امر خبررسانی داریم که نقش اطلاع‌رسانی دارد؛ اما اگر همین خبر در رسانه‌ها تکرار شود، این امر، خود، یک کار روانی است و باید این امر مهم در مقوله اطلاع‌رسانی مورد توجه واقع شود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه