هفته‌نامه سیاسی، علمی و فرهنگی حوزه‌های علمیه

 برخی افراد به‌بهانه نقد  دنبال تضعیف اصل نظام اسلامی هستند

آیت‌الله‌العظمی نوری همدانی

 برخی افراد به‌بهانه نقد  دنبال تضعیف اصل نظام اسلامی هستند

این مرجع تقلید در پیامی با اشاره به جایگاه حوزه و شهر مقدس قم در انقلاب اسلامی، تأکید کردند: حوزه و این شهر محل شروع انقلاب بوده و امروز نیز، باید در نگهداری از آن کوشا باشند و اجازه ندهند، بعضی از افراد به‌بهانه‌های مختلف این نظام را تخریب نمایند و به‌جای نقد عالمانه و پیشنهاد در مسیر اصلاح نواقص، دست به تضعیف اصل نظام اسلامی بزنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حضرت آیت‌الله نوری همدانی، معظم‌له به همایش ائمه جماعات و فعالان فرهنگی مساجد قم پیامی صادر کردند؛ متن پیام معظم‌له به این شرح است:
بسْم‌الله الرحْمن الرحیم
الْحمْد لله رب الْعالمین والصلاة والسلام علی سیدنا ونبینا أبی ‌الْقاسم المصطفی محمد وعلی أهل بیته الطیبین الطاهرین سیما بقیةالله فی‌الأرضین.
با سلام و تحیت به آن مجمع محترم که با حضور علما و همچنین آقایان و بانوانی که در مساجد و هیئات و امور دینی و مذهبی و سیاسی فعالیت دارند، در حال برگزاری است.
از اینکه این توفیق حاصل گردید تا چند سطری را تقدیم نمایم، خداوند متعال را شاکرم.
یکی از آیات قرآن کریم که باید به آن توجه خاص نمود، آیه هفتم از سوره مبارکه ابراهیم است: «لئن شكرتم لأزیدنكم ولئن كفرتم إن عذابی لشدیدٌ». این آیه شریفه باید هر روز و شب در مقابل چشمان ما باشد و قدردان نعمت‌های مادی و معنوی باشیم و بدانیم، نتیجه کفران و ناسپاسی از خداوند متعال چیست!
یکی از نعمت‌های الهی، نعمت استقلال و آزادی است که در این انقلاب شکوهمند اسلامی که در آستانه سالگرد پیروزی آن می‌باشیم، به‌عنوان یک شعار محوری بود. آزادی از استبداد و ظلم و ستم، آزادی از اسارت مستکبران و استقلال از شرق و غرب که البته‌ برای به ثمر رسیدن این هدف، خون هزاران انسان بی‌گناه به زمین ریخته شد و افراد فراوانی رنج زندان و شکنجه و تبعید را کشیدند.
بر این اساس، برای حفظ و حراست از آن، همه مسئولیت داریم و مردم و مسئولان بدانند، اگر به وظیفه خود در مقابل این نعمت خداوند متعال عمل نکنند، باید پاسخگو باشند.
وظیفه مشترک مردم و مسئولان، دشمن‌شناسی است و باید توجه داشت، تمام استکبار امروز با هم متحد شدند تا از طرق مختلف، حقیقی و مجازی، از جنگ نرم و سخت، برای نابودی عزت ایران اسلامی بهره‌مند شوند؛ لذا مساجد به‌عنوان یک پایگاه مهم و اساسی و به‌عنوان یک سنگر مستحکم، باید محل محوری و اصلی جهاد تبیین باشد و مسائل را روشنگری کند. ائمه جماعات رأس این کار و هیئت امناء و پایگاه‌های مقاومت مساجد، به‌عنوان بازوی امام جماعت این موضوع را جدی بگیرند، البته در این عرصه نقش بانوان نیز مؤثر است.
مسئولان وظیفه خدمت به مردم را دارند. جلوگیری از فساد، رسیدگی به امور معیشت و اقتصاد، حل مشکل اشتغال و مسکن، حفظ عزت در مناسبت‌های منطقه‌ای و جهانی و ارتباط عزتمندانه با کشورهای غیرمتخاصم، از وظایف دیگر مسئولان است.
مردم نیز باید این نعمت الهی یعنی انقلاب اسلامی را قدر بدانند و در حفظ اصل نظام اسلامی بکوشند و از افکار امام‌ راحل و عظیم‌الشأن(قد) و خون شهدا حراست نمایند. ولایت فقیه و شخص رهبری انقلاب را که بعد از امام توانست، با درایت و حکمت و صبر، کشور را مدیریت نماید، حمایت کنند.
نخبگان خصوصاً علمای محترم و اصحاب دانشگاه و فرهنگ در این امر پیشگام باشند، از نقد سازنده و اثرگذار و کمک به اهداف نظام دریغ نکنند و مسئولان کشور نیز، آمادگی پذیرش این مسائل را داشته‌ باشند و با وحدت و همدلی و تحمل نقد و جلوگیری از تخریب و سیاه‌نمایی، زمینه پیشرفت کشور را فراهم نمایند.
حضور در صحنه‌های انقلاب و راهپیمائی ۲۲ بهمن و انتخابات، یکی از راه‌های حفظ و حراست است. امروز که این جلسه در شهر قم و در مرکز حوزه‌ علمیه در حال برگزاری است، باید به این نکات توجه کرد. این حوزه و این شهر محل شروع انقلاب بوده و امروز نیز، باید در نگهداری از آن کوشا باشند و اجازه ندهند، بعضی از افراد به‌بهانه‌های مختلف این نظام را تخریب نمایند و به‌جای نقد عالمانه و پیشنهاد در مسیر اصلاح نواقص دست به تضعیف اصل نظام اسلامی بزنند. الحمدلله این کشور در حال پیشرفت است؛ البته تا رسیدن به هدف امام و رهبری فاصله داریم که همه باید برای محقق شدن آن اهداف، کوشا باشند و این پیشرفت را شدت دهند.
اینجانب ضمن گرامی‌داشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران و ورود امام عزیز و مجاهدت‌های همه عزیزان که در به ثمر رسیدن این انقلاب و نگهداری آن مؤثر بوده و هستند، توفیق همگان را از خداوند متعال خواستارم.
حسین نوری همدانی/ ۱۴ بهمن‌ماه ۱۴۰۲

 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه