هفته‌نامه سیاسی، علمی و فرهنگی حوزه‌های علمیه

ورود قاعده‌مند و علمی حوزه علمیه در عرصه اقتصاد

آیت‌الله اعرافی در دیدار جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد

ورود قاعده‌مند و علمی حوزه علمیه در عرصه اقتصاد

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه حوزه علمیه، باید در حوزه اقتصاد به‌صورت قاعده‌مند و علمی ورود پیدا کند، اظهار کرد: می‌توان با یک تدبیر دقیق، اوقاف را پشتوانه فرهنگ قرار داد و باید با یک طرح نو، اوقاف حیات نویی پیدا کرده و منابع پایداری که فرهنگ کشور را تقویت کند، ایجاد شود.

به گزارش خبرگزاری رسا، آیت‌الله اعرافی عضو فقهای شورای نگهبان در دیدار جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، گفت: کمیسیون اقتصادی، کمیسیون فاخری است و بنده با توجه به شرکت در جلسات کمیسیون‌های دیگر، سطح این کمیسیون را از لحاظ علمی، حساسیت و اهمیت بالاتر می‌دانم و برای شما آرزوی توفیق و موفقیت دارم.
عضو فقهای شورای نگهبان همچنین با تشریح روند حرکت حوزه‌های علمیه در سال‌های پیش‌رو، تصریح کرد: حوزه علمیه مبنای جدیدی را برای حرکت و پیشرفت طراحی کرده و در وهله اول، نیازسنجی و آمایشی انجام و کارکردهای روحانیت مشخص و بر آن مبنا، اسناد بلندمدت و چشم‌انداز حوزه تعریف شد.
آیت‌الله اعرافی ادامه داد: محور اولی که در این ۳ یا ۴ سال انجام شد، تدوین حدود ۲۰ سند بلندمدت به‌منظور برنامه‌ریزی چشم‌انداز و نظامات جامع برای حوزه بود.
وی همچنین گفت: بر اساس این اسناد بلندمدت، اولین برنامه پنج‌ساله حوزه را تدوین کردیم؛ جالب است بدانید که اولین برنامه پنج‌ساله تازه تدوین شده؛ اما جامعة ‌المصطفی در حال اجرای برنامه چهارم خود است؛ در این طرح پنج‌ساله حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ اقدام با توجه به اولویت زمانی براساس اولویت‌ها و امکاناتی که فراهم شده، اجرا خواهد شد.
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور افزود: مبحث بعدی تأسیس دفتر فقه معاصر است که تدریس حدود 30 درس خارج فقه اجتهادی در قالب این طرح، آغاز شده و ۱۰ جلد کتاب از این درس‌های جدید، در هفته‌های آینده منتشر خواهد شد که در آن، بهترین و برجسته‌ترین اساتید حوزه علمیه در مورد پول، بانکداری، ارزهای دیجیتال و فقه پزشکی تدریس کرده‌اند.
عضو فقهای شورای نگهبان تصریح کرد: به‌موازات حوزه علمیه، نهادهای دیگری هم وجود دارند که از لحاظ ساختاری مستقل هستند و برای هماهنگی میان این نهادها، جلسه‌ای به‌عنوان شورای هماهنگی با حضور رئیس‌جمهور برگزار می‌شود که هدف آن رفع ناهماهنگی‌ها و نقاط ضعف است.
آیت‌الله اعرافی اضافه کرد: دنبال این هستیم که پژوهشکده شورای نگهبان تقویت شود تا این بخش علمی- پژوهشی، روی موضوع‌شناسی‌هایی که مؤثر است، به شورای نگهبان کمک کند. از منظر کسی که 40 سال با خارج از کشور ارتباط داشته و به 100 کشور دنیا رفت و آمد داشته‌ام، عرض می‌کنم که مباحث علمی ما در دنیا خریدار زیادی دارد؛ ولی باید عملکرد منسجم‌تری داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: باید در اصلاح قانون انتخابات تجربه‌های دنیا را ملاحظه کرد، معایب کنونی را به حداقل و محاسن قانون انتخابات را در قالب قانون جدید انتخابات، به حداکثر رساند.
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، با بیان اینکه ما این را وظیفه خود می‌دانیم که در حوزه اقتصاد باید حوزه علمیه به‌صورت قاعده‌مند و علمی ورود پیدا کند، اظهار کرد: مثلاً می‌توان با یک تدبیر دقیق، اوقاف را پشتوانه فرهنگ قرار داد و باید با یک طرح نو، اوقاف حیات نویی پیدا کرده و منابع پایداری که فرهنگ کشور را تقویت کند، ایجاد شود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه