هفته‌نامه سیاسی، علمی و فرهنگی حوزه‌های علمیه

حوزه امروز حوزه‌ای کنشگر و برگرفته از بن‌مایه‌های حوزوی است

آیت‌الله اعرافی

حوزه امروز حوزه‌ای کنشگر و برگرفته از بن‌مایه‌های حوزوی است

مدیر حوزه‌های علمیه کشور، با تأکید بر اینکه حوزه و روحانیت از نظام و حاکمیت اسلامی جدا نیست، تصریح کرد: حوزه علمیه امروز حوزه‌ای کنشگر و فعال است و این نقش‌آفرینی و کنشگری، به‌معنای فاصله گرفتن از بن‌مایه‌های حوزوی نیست.

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه کشور، ۱۹فروردین در جمع دبیران ستادهای راهبری حوزه‌های علمیه که در سالن اجتماعات مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه برگزار شد، در ابتدا از حضور شکوهمند و عزت‌مدار مردم بصیر ایران اسلامی و همچنین مردم سراسر دنیا در روزجهانی قدس، تشکر کرد.
آیت‌الله اعرافی در ادامه تصریح کرد: حوزه علمیه امروز را حوزه‌ای کنشگر و فعال هدف‌گذاری کرده‌ایم؛ این نقش‌آفرینی و کنشگری به‌معنای فاصله گرفتن از بن‌مایه‌های حوزوی نیست؛ بلکه ضمن تقویت آن بن‌مایه‌های روحی، اخلاقی و معنوی حوزه، در عصر انقلاب اسلامی لازم است، آن بن‌مایه‌ها در پهنه زندگی امروز نقش‌آفرینی گسترده‌ای داشته باشد.
عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور ادامه داد: اسناد و راهبردهای حوزوی باید در ستادهای راهبری و کنشگری‌های برگرفته از بن‌مایه‌های حوزوی تقویت شود و استوارتر و شکوفاتر از گذشته در بحث الگوهای حوزوی در بخش‌های گوناگون و در مواجهه با سایر نهادها و ارکان حوزوی به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده، در لایه‌های متعدد حداقل در ۵۰ طرح نقش‌آفرینی داشته باشد.
امام جمعه قم اظهار کرد: ستادهای راهبری، برآمده از بدنه حوزه و نهادهای حوزوی هستند که با هدف هم‌افزایی برای بهره‌برداری از نقش و ظرفیت‌های موجود تشکیل شده‌اند. این ستادها به‌صورت کاملاً خودجوش، آزاد و دغدغه‌مند و بدون هیچ تعریف ساختاری؛ اما با برنامه و هدف متعالی شکل گرفته‌اند که برای کمک به حرکت بهتر و رسیدن به اهداف و برنامه‌های این ستادها، مجموعه مدیر و معاونان حوزه نهایت همکاری را داشته و دارند.
مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: این تعامل و همکاری در دبیرخانه‌های همکاری حوزه و برخی سازمان‌ها و ارکان نظام مانند آموزش و پرورش، وسیع‌تر و عمر طولانی‌تری دارد که بدون تردید این وضعیت، با سامان بیشتر سایر ستادهای راهبری با ارکان نظام و دستگاه‌های اجرایی کشور، رنگ و بوی بهتری خواهد گرفت.
عضو شورای‌عالی حوزه‌های علمیه کشور ادامه داد: امروز دشمنان اسلام، نظام و انقلاب، روحانیت را زیر نظر دارند و حملات آنان نسبت به این قشر زحمت‌کش، کنشگر و اثرگذار بیش از پیش است؛ چراکه حوزه و روحانیت از نظام و حاکمیت اسلامی جدا نیست و هر جا که نیاز است و صلاح باشد که حوزه و روحانیت حضور داشته باشند، حضور خواهند داشت.
آیت‌الله اعرافی ابراز کرد: ستادهای راهبری باید در تعامل با دستگاه‌های محل مأموریت خود در برنامه‌ریزی‌ها شأن و شئون حوزه را حفظ کرده و دقیق باشند. بهره‌مندی از حداکثر ظرفیت‌های حوزه و نهادهای حوزوی در دستور کار ستادهای راهبری باشد و سعی بر شناسایی ظرفیت بالفعل و بالقوه حوزه داشته باشید.
وی تصریح کرد: ستادهای راهبری حوزه باید به‌منظور حمایت و همراهی با نظام و انقلاب، نهایت تلاش خود را در شناسایی، معرفی، انسجام و هم‌افزایی ظرفیت‌های دستگاه‌های حوزوی در دستور کار خود قرار دهند و برای خروجی‌های کار خود، نقش مهمی برای نظام و عرصه بین‌الملل مدنظر داشته باشند.
مدیر حوزه‌های علمیه کشور تأکید کرد: ستادهای راهبری می‌بایست، حرکتی برنامه‌ای، منشوری راهبردی و برنامه‌هایی ۵ ساله و برش‌های یکساله داشته باشند.
آیت‌الله اعرافی بیان کرد: با تشکیل شورای سیاست‌گذاری ستادهای راهبردی، وظیفه سنگینی شکل گرفت تا سازوکارها، تولیدات و مصوبات رنگ و بوی جدی‌تری به خود بگیرد و مسیر پیگیری‌ها و میزان پیشرفت در برنامه‌ها مشخص باشد.
وی تصریح کرد: ستادهای راهبری می‌بایست، متناسب با محل مأموریت خود، تمام اسناد، قوانین و مقرارت مرتبط را مطالعه و مسلط باشند تا فعالیت‌ها متقن‌تر و خروجی‌ها سنجیده‌تر باشد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه