هفته‌نامه سیاسی، علمی و فرهنگی حوزه‌های علمیه

شماره خبر : 3707
منتشر شده در مورخ : ۲۷ اسفند ۱۴۰۲
ساعت : 10:21
حوزه علمیه قم برگ‌های درخشانی به پرونده حوزه‌های علمیه اضافه کرد / نیاز عموم مردم و نخبگان تأمین شود

آیت الله اعرافی در جمع مدیران حوزه:

حوزه علمیه قم برگ‌های درخشانی به پرونده حوزه‌های علمیه اضافه کرد / نیاز عموم مردم و نخبگان تأمین شود

مدیر حوزه‌های علمیه با تاکید بر این که قم طی یکصد سال اخیر فرصت‌های بزرگی را در ایران و جهان به وجود آورده و ظرفیت‌های عظیم اسلامی را پدید آورد


آیت الله علیرضا اعرافی شامگاه شنبه ۲۶ اسفند ۱۴۰۲ در نشستی با معاونین و مدیران ستادی و مدیران مدارس که در سالن همایش‌های مجتمع یاوران مهدی(عج) جمکران برگزار شد، اظهار کرد: ماه رمضان کانونی است که پیرامون آن چندین معقوله وجود دارد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه کشور با اشاره به اینکه درخشش‌هایی در ماه رمضان وجود دارد که این ماه را به کانون معنویت تبدیل کرده است، مطرح کرد: نزول قرآن، صیام، دعا و نزول ملائکه در کانون ماه رمضان وجود دارند.

 امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی از دل حوزه علمیه قم برخاست که نشان از عظمت این حوزه دارد.مدیر حوزه‌های علمیه کشور اضافه کرد: اگرچه قلب پیامبر(ص) پذیرش آیات قرآن کریم را داشته است ولی شاید ظرف زمانی ماه مبارک رمضان در کنار قلب پیامبر(ص) بسترساز نزول قرآن کریم شده است.

ماه رمضان یک مکتب، مدرسه و منظومه است

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه ماه رمضان یک منظومه‌ای است که مکتب می‌سازد، عنوان کرد: ماه رمضان یک مکتب، مدرسه و منظومه است که برای ساختن انسان در ابعاد مختلف اثرگذار است.

آیت الله اعرافی با اشاره به اینکه سبک اخلاقی و علمی بسیاری از بزرگان در ماه رمضان شکل گرفته است، خاطرنشان کرد: تنظیم رمضان به عنوان یک مکتب تربیتی، سازنده فرد و جامعه و هدایت‌گر انسان به سمت سبک زندگی الهی است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه کشور با بیان اینکه رسالت سنگینی بر عهده حوزویان قرار گرفته است، به وضعیت روحانیت در دنیای معاصر اشاره کرد و افزود: اگرچه در دنیای معاصر و در پرتو انقلاب اسلامی فرصت‌های بسیاری برای حوزه و روحانیت به وجود آمده اما نباید از چالش‌ها، مشکلات و سختی‌ها غافل شویم.

بدون نگاه جامع به فرصت‌ها و چالش‌ها امکان تحقق اهداف وجود ندارد

وی با بیان اینکه بدون نگاه جامع به فرصت‌ها و چالش‌ها امکان تحقق اهداف وجود ندارد، ابراز کرد: قم طی یکصد سال اخیر فرصت‌های بزرگی را در ایران و جهان به وجود آورده و ظرفیت‌های عظیم اسلامی را پدید آورد.

آیت الله اعرافی با اشاره به اینکه در این دوران شاهد تولدی نو و جدید در حوزه‌های علمیه بودیم، بیان کرد: حوزه علمیه قم برگ‌های درخشانی به پرونده حوزه‌های علمیه اضافه کرده است.

طی دو دهه گذشته انقلاب گسترده‌ای در فضاهای تعاملی و فناوری رخ داده است و اگر امواج انقلاب اسلامی نبود، موج‌های انقلاب در فضاهای تعاملی و فناوری تمام هویت ما را از بین می‌برد.وی با بیان این که تطورات جهان غرب و موج جدید اندیشه‌های فلسفی در برابر دین و ارزش‌های الهی که از رنسانس آغاز شد، بشر را از عالم غیب دور کرد، گفت: این اتفاق نگاه معنوی را از زندگی‌ها خارج کرد.

سامانه اندیشه تمدنی غرب پیش روی حوزه و روحانیت است

مدیر حوزه های علمیه کشور با بیان این که سامانه اندیشه تمدنی غرب پیش روی حوزه و روحانیت است، به شکل‌گیری علوم انسانی در بستر فلسفه‌های غرب اشاره و مطرح کرد: هیچ‌گاه به تحولات بشر نگاه بسیط نداریم و از دستاوردهای علمی نیز استقبال می‌کنیم.

آیت الله اعرافی اضافه کرد: تحولات فلسفی، تحولات علوم انسانی و دستاوردهای علمی در مقابل اندیشه دینی و علوم و معارف اسلامی قرار گرفته است و تا زمانی که آن‌ها را نشناسیم نمی‌توانیم به آن‌ها جوابگو باشیم.

قرارگرفتن در مدار سنت حوزه واجب و ضروری است

عضو شورای عالی حوزه های علمیه کشور با تاکید بر قرار گرفتن در مدار سنت حوزه واجب و ضروری است، عنوان کرد: چهارمین چالش پیش روی حوزه تعدد رسانه‌های نوین و هوش مصنوعی است.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به اینکه طی دو دهه گذشته انقلاب گسترده‌ای در فضاهای تعاملی و فناوری رخ داده است، خاطرنشان کرد: اگر امواج انقلاب اسلامی نبود، موج‌های این انقلاب در فضاهای تعاملی و فناوری تمام هویت ما را از بین می‌برد.

حوزه باید همواره خود را بازسازی کند

آیت الله اعرافی ادامه داد: این اتفاق موجب شد روحانیتی که در ۲۰۰ سال گذشته مرجعیت علمی داشت در مقابل فضایی قرار بگیرد که مرجع‌هایی در حوزه‌های مختلف وجود دارد، لذا برای قرارگرفتن در این شرایط باید حوزه همواره خود را بازسازی کند و بتواند افرادی بسازد که مرد این میدان‌ها و عرصه‌ها باشند تا چالش‌ها را حل کنند.

ظرفیت عظیم نخبگانی حوزه

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه در تاریخ حوزه این شخصیت‌ها و مردان میدان را داشته‌ایم، یادآور شد: امروز نیز ظرفیت عظیم نخبگانی را داریم که به فضل الهی می‌توانند این چالش‌ها را رفع کنند.

دریچه‌های تمام دنیا به روی حوزه باز است

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه دریچه‌های تمام دنیا به روی حوزه باز است، ابراز کرد: اگرچه قدرت‌ها در مقابل ما هستند ولی میدان وسیعی برای حضور و نقش آفرینی فراهم شده است.

قرار گرفتن در مدار سنت حوزه واجب و ضروری است و نقشه جامع حوزه قم فقاهت در اوج با توجه به فلسفه و کلام است.عضو شورای عالی حوزه های علمیه کشور با اشاره به اینکه انسان‌های بسیاری در دنیا به فرهنگ انقلاب اسلامی علاقه دارند، بیان کرد: اقداماتی که تاکنون انجام شده تنها اعشاری از ظرفیت موجود است.

نخبگان مدارس علمیه کشف شوند

آیت الله اعرافی با بیان اینکه رسالت روحانیت و طلبگی بسیار سنگین است، اظهار کرد: نخبگانی که در مدارس علمیه کشف می‌شوند باید در آینده در تراز شهید صدر و مقام معظم رهبری قرار بگیرند. این ظرفیت در حوزه علمیه قم وجود دارد؛ امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی از دل حوزه علمیه قم برخاست که نشان از عظمت این حوزه دارد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه در ایران انقلابی مقابل قدرت‌های جهان شکل گرفته است، عنوان کرد: این اتفاق فشارهای بی‌سابقه‌ای علیه ایران، انقلاب، قم و حوزه را به همراه داشته است. در این شرایط کار دشوار و پیچیده‌ای داریم. موج کرونا و اغتشاشات نیز آسیب‌هایی را به وجود آورد که حتما باید جبران شود.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه حوزه باید برخی از دوگانگی‌ها را جمع کند، تصریح کرد: نقشه جامع حوزه قم فقاهت در اوج با توجه به فلسفه و کلام است.

ضرورت تأمین نیاز عموم مردم و نخبگان

مدیر حوزه های علمیه کشور در پایان بر این نکته مهم هم تصریح کرد که نیاز عموم مردم و نخبگان باید تأمین شود.

ارسال دیدگاه