هفته‌نامه سیاسی، علمی و فرهنگی حوزه‌های علمیه

شماره خبر : 3690
منتشر شده در مورخ : ۷ بهمن ۱۴۰۲
ساعت : 10:7
اسلام و قرآن و دین توحید همه مدیون حضرت زینب(س) هستند

نوشتاری از آیت الله العظمی صافی گلپایگانی(ره):

اسلام و قرآن و دین توحید همه مدیون حضرت زینب(س) هستند

در نوشتاری از آیت الله العظمی صافی گلپایگانی(ره) آمده است: الحق حضرت زینب(س) از اسلام، مجد و مفاخر بنی هاشم، شخصیت جدّ بزرگوارش رسول الله صلّی‌الله علیه و آله و قرآن مجید پاسداری کرد و اسلام و قرآن و دین توحید همه مدیون او هستند.

 به مناسبت سالروز رحلت حضرت زینب کبری سلام الله علیها نوشتاری در توصیف ابعاد شخصیتی آن حضرت از مرجع فقید آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (قدس سره) تقدیم می شود.

بسم الله الرحمن الرحیم

آری زینب، یک اسم از چهار حرف، اما همه فضائل انسانیت و همه ارزش‌هایی که خدا در سوره احزاب آیه ۳۵ برای مرد و زن شمرده است.

الگوی ایمان و علم و معرفت، اسوه صبر و صداقت و استقامت، نمونه شجاعت، و بانویی که در بلاغت و فصاحت زبان پدر را در دهان داشت و همه مکارم اخلاق مادر در وجودش جمع بود و نه فقط زنان مسلمان بلکه امّت اسلام از زن و مرد به چنین بانویی افتخار دارد.

سیره او، حجاب و عصمت و عفّت او، عبادت او و عظمت و بزرگی و فخامت او همه افتخارانگیز است؛ معالی مقامات و مواضع او و حمایت از دین و نفی حکومت مستکبران تاریخ که سران استکبار زمان را چنان منکوب و محکوم کرد که تا ابد بنی امیه در زباله‌دان‌های تاریخ منفور جهان شد.

الحق او از اسلام، از مجد و مفاخر بنی هاشم، از شخصیت جدّ بزرگوارش رسول الله صلّی‌الله علیه و آله و از قرآن مجید پاسداری کرد و اسلام و قرآن و دین توحید همه مدیون او هستند.

تصور اینکه اگر او نبود تاریخ چگونه ورق می‌خورد بسیار وحشت‌انگیز است.

در دنیای کنونی، مردان و بانوان همه به فراگرفتن درس در مکتب بزرگ حضرت زینب کبری علیهاالسّلام، این بانوی عظیم الشأن و مواضع هیبت‌انگیز و دفاع شجاعانه او از اسلام و قرآن، و ابطال باطل و ظلم و الحاد و استبداد و استضعاف، و احقاق حق و پیام‌های حیات و سیره آن حضرت نیازمندند.

امید است که امروز، زنان مسلمان الگوی زندگی خود را آن حضرت قرار دهند و در تمام وظایف دینی و شرعی خود از آن بانوی بزرگ اسلام درس گرفته و به ‌چنین اسوه‌ای به جهانیان افتخار کنند و نام و یاد و پیام‌های ولایی و معنوی حضرت زینب علیهاالسّلام را همیشه زنده نگهدارند.

در پایان چند بیتی را به محضر آن حضرت تقدیم می‌دارم:

آفتاب آسمان مجد و رحمت زینب است

حامی توحید و قرآن و ولایت زینب است

درّ دریای فضیلت، عنصر شرم و عفاف

قهرمان عرصه صبر و شهامت زینب است

در دمشق و کوفه با آن خطبه‌های آتشین

آن که سوزانید بنیاد شقاوت زینب است

آن که زد بر ریشه بیداد و طغیان یزید

و آن که احیا کرد آیین عدالت زینب است

معدن ایمان و تصمیم و ثبات و اقتدار

مشعل انوار تابان هدایت زینب است

در قیام کربلا گردید همکار حسین

در ره شام بلا، کوه جلالت زینب است

و آن که در امواج دریای خروشان بلا

امتحان‌ها داد با عزم و شجاعت زینب است

همچو باب و مام و جدّ خویش در روز جزا

آن که دارد از خدا اذن شفاعت زینب است

ارسال دیدگاه