هفته‌نامه سیاسی، علمی و فرهنگی حوزه‌های علمیه

شماره خبر : 1200
منتشر شده در مورخ : ۳۰ دی ۱۴۰۰
ساعت : 15:21
بارها گفته ایم که دیرکرد نوعی ربا بوده و حرام است/ انتقاد از کاهش ارزش پول ملی کشور

آیت الله العظمی نوری همدانی در دیدار رئیس بانک مرکزی:

بارها گفته ایم که دیرکرد نوعی ربا بوده و حرام است/ انتقاد از کاهش ارزش پول ملی کشور

نگاه اسلام به مسائل اقتصادی بر حول محور تولید و اشتغال می باشد، تقویت بنیه اقتصادی و خودکفایی کشور تنها در سایه رشد و شکوفایی صنعت، تجارت و کشاورزی ممکن می باشد از این رو لازم است به این موضوعات توجه ویژه‌ای داشته باشید.

 حضرت آیت الله نوری همدانی، پیش از ظهر امروز در دیدار دکتر علی صالح آبادی رئیس بانک مرکزی که در دفتر این مرجع تقلید در قم برگزار شد، با تاکید بر ضرورت بانکداری بدون ربا، گفتند: نگاه اسلام به مسائل اقتصادی بر حول محور تولید و اشتغال می‌باشد، تقویت بنیه اقتصادی و خودکفایی کشور تنها در سایه رشد و شکوفایی صنعت، تجارت و کشاورزی ممکن می‌باشد از این رو لازم است به این موضوعات توجه ویژه‌ای داشته باشید.

این مرجع تقلید با انتقاد از گرفتن دیر کرد از سوی بانک‌ها، افزودند: قرآن دو گناه را بسیار نکوهش فرموده، نخست پذیرش ذلت و قبول سلطه استکبار و دوم ربا؛ چرا که بر اثر این دو گناه کرامت انسان‌ها از بین می‌رود و سبب ایجاد فقر در جامعه می‌گردد از این رو در تدوین قوانین بانکی باید دستورات و موازین اسلامی به دقت مورد توجه قرار بگیرد.

معظم له در ادامه تاکید کردند: یکی از مشکلات بزرگ امروز بانک‌ها این است که در اسلام پول گرفتن برای تأخیر ادای قرض، حرام است، ولی متأسفانه این مشکل در بانک‌ها معمول است؛ در حالی که نباید چنین باشد و بارها گفته‌ایم که دیرکرد نوعی ربا بوده و حرام است، بنده تا ریشه کنی ربا در این کشور برای تذکر دادن در هر زمانی مصمم هستم و به رؤسای قبلی بانک مرکزی هم گفته‌ام.

حضرت آیت الله نوری همدانی یکی از مهمترین وظایف بانک‌ها را رونق بخشی به صنعت و تولید دانسته و خاطر نشان کردند: مشی اول بانک‌ها سپردن سرمایه به دست افراد با تجربه و متعهدی باشد که با ایجاد زمینه‌های تولید، کار آفرینی و اشتغال زایی به وجود بیاورند تا هم وضعیت معیشت مردم بهتر شود و هم سبب رشد اقتصادی کشور گردد.

معظم له در ادامه به بیان مشکلات اقتصادی موجود در جامعه پرداخت و با انتقاد از کاهش ارزش پول ملی کشور خاطرنشان کردند: امروز باید تدابیری اندیشیده شود تا بتوانیم این خلأ را جبران کنیم؛ ارزش پول ملی ما در مقایسه با بسیاری از کشورهای پایین است، ما باید اشکالات موجود در این زمینه را رفع کنیم.

برچسب ها : آیت الله العظمی نوری همدانی پول دیرکرد بانک مرکزی

ارسال دیدگاه