*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
اخبار > ضرورت تهذیب


گروه خبری: افق پارسایی 12  | تاریخ:1395/10/28 | ساعت:١٦:٣٨ | شماره خبر:٣٨٧٨٢٧ |  


    آیةالله‌العظمی‌ خامنه‌ایآیةالله‌العظمی‌ خامنه‌ای

ضرورت تهذیب

  نقطه اصلی و محوری برای اصلاح عالم، اصلاح نفس انسانی است. همه چیز از این‌جا شروع می‌شود. قرآن به آن نسلی که می‌خواست با دست قدرتمند خود تاریخ را ورق بزند، فرمود: «قوا أنفسکم»، «علیکم أنفسکم». خودتان را مراقبت کنید، به خودتان بپردازید و نفس خودتان را اصلاح و تزکیه کنید. «قد افلح من زکیها». ...  

  


نقطه اصلی و محوری برای اصلاح عالم، اصلاح نفس انسانی است. همه چیز از اینجا شروع میشود. قرآن به آن نسلی که میخواست با دست قدرتمند خود تاریخ را ورق بزند، فرمود: «قوا أنفسکم»، «علیکم أنفسکم». خودتان را مراقبت کنید، به خودتان بپردازید و نفس خودتان را اصلاح و تزکیه کنید. «قد افلح من زکیها». اگر جامعه اسلامی صدر اسلام از تزکیه انسانها شروع نشده بود و در آن به اندازه لازم آدمهای مصفا و خالص و بیغش وجود نداشتند، اسلام پا نمیگرفت و گسترش پیدا نمیکرد و بر مذاهب مشرکانه عالم پیروز نمیشد و تاریخ در خط اسلام به حرکت نمیافتاد. اگر انسانهای مزکا و مصفا نباشند، جهاد نیست.

انقلاب ما که پیروز شد، به برکت صفا و خلوص و اخلاص و کار برای خدا و بلند شدن از سر منافع مادی و شخصی بود. مقاومت در جنگ تحمیلی هم همینطور بود. در درون وجود ما، بزرگترین دشمن ما کمین گرفته و آن، نفس اماره و شهوات و خودخواهی و خودپرستیهای ماست. هر لحظهای که بتوانیم این مار گزنده و دشمن کشنده را سر جای خود بنشانیم ولو بهطور موقت درآن لحظه، ما موفق و سعادتمند و قادر بر عمل و مقاومت و ایستادگی و جهاد فیسبیلالله هستیم. هر وقتی که این دشمن، سر بلند کند و عقل و نیروی معنوی و نفس رحمانی در وجود ما را سرکوب کند و تحت تأثیر خود قرار بدهد، در آن لحظه، ما در حال سکون و رکود و یا عقبگردیم.

ما بهعنوان کسانی که بار سنگین هدایت بشر و نجات انسان را بر دوش گرفتهایم، باید به خودمان بپردازیم، باید نفسهای خودمان را اصلاح کنیم، باید قدرت معنوی انسان را که خدا در ما به حد اعلی به ودیعه گذاشته است از گل و لای شهوات و هوا و هوسها و خودخواهیها و خودپرستیها نجات بدهیم و آنرا قوی کنیم. شما جوانان، شما خانوادههای شهدا، شما جانبازان، شما مبلغان دلسوز و علاقهمند، به این مبارزه درونی اولی هستید. ما اول باید خودمان را اصلاح کنیم. هرکسی که به اسلام و انقلاب دلبستهتر است، باید برای اصلاح نفس خود، عازمتر و جدیتر باشد.

حدیث ولایت/ج2/ص84

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: