*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
اخبار > اگر نعمت فراوان نیست قطعاً بدانیم که شکر نکرده‌ایم


گروه خبری: افق پارسایی 12  | تاریخ:1395/10/28 | ساعت:١٦:٢٩ | شماره خبر:٣٨٧٨٢٤ |  


    آیةالله‌العظمی‌ بهجت‌ قدس‌سره آیةالله‌العظمی‌ بهجت‌ قدس‌سره

اگر نعمت فراوان نیست قطعاً بدانیم که شکر نکرده‌ایم

  اگر سپاس‌گزارى کنید، قطعاً نعمت خود را براى شما زیاد مى‌کنم؛ و اگر ناسپاسى کنید، به راستى که عذاب من سخت و شدید است. ...  

  این همه ابتلائات و گرفتاریهاى ما در اثر ناشکرى و کفران نعمتهاى ما است؛ زیرا خداوند سبحان مىفرماید: «و لئن کفرتم إن عذابى لشدید» (ابراهیم/7)

اگر سپاسگزارى کنید، قطعاً نعمت خود را براى شما زیاد مىکنم؛ و اگر ناسپاسى کنید، به راستى که عذاب من سخت و شدید است.

یعنى: شکر، موجب ازدیاد نعمتهاست، و اگر شکر نکردید خبرى از ازدیاد نیست؛ لذا اگر دیدیم ازدیاد نیست، شک نکنیم و بدانیم که شکر نیست؛ چراکه ازدیاد نعمت معلول علت است که همان شکر است. پس اگر معلول (یعنى ازدیاد) نیست، براى آن است که علت آن که شکر است نیست. شکر، معناى وسیعى دارد و منظور از آن طاعت خداست، فقط «الحمدلله» زبانى نیست، هر چند آن هم یکى از مراتب شکر است. طاعت خدا، شکر خدا است. بنابراین، «لئن شکرتم لأزیدنکم» یعنى: «لئن أطعتم لأزیدنکم» و «و لئن کفرتم» یعنى «لئن عصیتم وخالفتم، «إن عذابى لشدید».»

سپاسگزارى از نعمت به معناى طاعت خداست که موجب افزایش نعمت مىشود، کفران نعمت هم به معناى عصیان الهى و موجب عذاب از ناحیه او است.

پس هرجا گرفتارى و بلایى و عذابى بر سر ما آمد، بدانیم جلوتر از آن، زمینه گره و گرفتارى و ابتلا را خود فراهم کردهایم؛ یا با ترک واجب، و یا با ارتکاب کار حرام، و یا ترک مستحب خیلى شدید و مؤکد، و یا با انجام شبهات. اگر ما الآن به حسب ظاهر همین که بدانیم تارک واجب یا فاعل حرام نیستیم، جا دارد کلاهمان را از شادمانى به هوا بیندازیم.

در محضر آیةاللهالعظمی بهجت قدس‌سره /ج۱

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: