*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
اخبار > اهمیت توبه و بازگشت به خط بندگی خداوند


گروه خبری: افق پارسایی 12  | تاریخ:1395/10/28 | ساعت:١٥:٤٠ | شماره خبر:٣٨٧٨٠٨ |  


    آیةالله‌ شهید دستغیب‌ قدس‌سره آیةالله‌ شهید دستغیب‌ قدس‌سره

اهمیت توبه و بازگشت به خط بندگی خداوند

  بچه وقتی همراه با پدر حرکت می‌کند، در اثنای راه سرگرمی مشاهده می‌کند، پدر را رها می‌کند و به سرگرمی می‌چسبد، ولی تا متوجه شد از پدر وامانده، گم می‌شود، با شتاب دنبال پدر می‌رود، با گریه و ناله او را متوجه خودش می‌نماید. ....  

  بچه وقتی همراه با پدر حرکت میکند، در اثنای راه سرگرمی مشاهده میکند، پدر را رها میکند و به سرگرمی میچسبد، ولی تا متوجه شد از پدر وامانده، گم میشود، با شتاب دنبال پدر میرود، با گریه و ناله او را متوجه خودش مینماید.

ای کسانی که پدر روحانی خود امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام را بهواسطه سرگرمی دنیا رها کردید، به هوش بیایید و با ناله و توبهای نظر لطفش را به خودتان متوجه سازید، بلکه آب رفته به جوی باز آید.

پروردگارا! گناهی که از من سر زده، از روی قلدری نبوده که بخواهم خدایی تو را انکار کنم یا دستورت را سبک شمارم و یا به پاداشت اعتراض نمایم و نه ترسانیدنت را سست بنگرم، ولی گناه پیش آمده و نفس برایم جلوه داد. خداوندا! از هرچه خلاف تبعیت و دوستی آلمحمد صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم بوده است، از آن پوزش میطلبیم.

آنچه مهم است، تصمیم جدی بر ترک گناه در آینده و پشیمانی از گذشته است. اگر بنده به راستی از کرده خود شرمسار است، آنگاه از زبان نیز از خدای خودش پوزش بخواهد. بگوید: «استغفرالله ربّی و اتوب الیه» این توبه میشود وگرنه زبان تنها، بدون شرم از گذشته و تصمیم بر ترک در آینده، تعارف است نه توبه حقیقی. لذا اول از خدا بخواه او حال توبه دهد، او کمک کند تا توبه حقیقی سر زند.

چه بسا در اثر گناه مستمری مثل غصب که همیشه آه مظلوم پشت سرش هست، دائماً در سقوط است، چاره ندارد جز اینکه التماس کند خدایا مرا به خط بندگی توبه برگردان. اینهمه قرآن و اخبار میفرماید توبه، فوراً توبه کنید. درست است بالاخره هر کس جز معصوم سقوطی دارد، ولی باید فوراً بدون معطلی به خط بندگی برگردد، زبانت یک مرتبه کج شد فحش گفتی؛ زود جبران کن، طرف را راضی کن، حلالت کند تا خدا تو را عفو کند. بگو «استفغرالله ربّی و اتوب الیه».

هر گناهی انسان را از صراط حق ساقط میکند؛ فردای قیامت هم همین است، انواع سقوطها از طریق بندگی در دنیا موجب سقوط به آتش در آخرت خواهد بود. مانند پروانهای اطراف چراغ، شعله چراغ را روزنه نجات خیال میکند، انسان هم شهوات را خوراک و پوشاک و شهوت جنسی را وسیله خوشی میپندارد. چطور این پروانه سقوط میکند انسانی هم که خودش را به شهوات سرگرم کرده، چنین است.

اگر غلامی به پای خودش بیاید سر به زمین گذارد، عذر گریز پایش را بخواهد، مولا با او چه میکند؟ آن بنده گریزپایی که مأمور دنبالش رفت با زور احضارش کرد، مستحق عقوبت است، مولا با او چه میکند؟ اینها اموری است وجدانی.

پای درس عارفان

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: