*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
اخبار > هیچ گناهی صغیره نیست


گروه خبری: افق پارسایی 12  | تاریخ:1395/10/28 | ساعت:١٥:٣٤ | شماره خبر:٣٨٧٨٠٦ |  


    آیةالله‌ شیخ محمد فاضل بابلی‌ قدس‌سره آیةالله‌ شیخ محمد فاضل بابلی‌ قدس‌سره

هیچ گناهی صغیره نیست

  حالت انسان مؤمن نسبت به گناه این است که گناه او را بی‌تاب می‌کند. وقتی مؤمن با گناه مواجه شود شدیدتر از گنجشکی که آن را در قفس بیاندازند؛ بی‌تابی می‌کند. خوشبخت کسی است که حرفش با عملش هماهنگ باشد. ....  

  پیامبر گرامی اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم میفرمایند: اگر خداوند خیر کسی را بخواهد، گناهش را همیشه در نزد او مجسم نگه میدارد... . فراموش نکردن گناه، لطف خداست. اینگونه غرور انسان شکسته شده و تواضعش بیشتر میشود. اصلاً شاید فراموش کردن گناه خود یک گناه دیگری باشد. این نکته هم مهم است که گفتن گناه به خداوند ثواب دارد. اما گفتن گناه خود به دیگران شاید گناه دیگری شود. انسان حتی بهعنوان سؤال و مسئله هم به کسی نباید بگوید که گناه کرده است. نگویید که من نماز نخواندم بلکه بگویید من کسی را میشناسم که نماز نخوانده است. حالا تکلیفش چیست؟ حالا میخواهد راجع به نماز باشد یا روزه یا چشم یا زبان یا هرچیز دیگر...! مثلاً بپرسید: اگر کسی یک مدتی چنین گناهی کرد، حالا چه کند؟ خوب نیست که از زبان خودش به زبان بیاورد. بین بندگان و خدا هیچ کس فاصله نیست. به غیر خدا نباید گناه را اظهار کرد. حداکثر اینکه بگوییم: دعا کنید خدا همه بندگانش را بیامرزد و من را هم بیامرزد. سعی کنید هیچگاه مقدار و ماهیت گناه را به کسی نگویید. چرا خود را پیش دیگران رسوا میکنید؟ اجمالاً اینکه گناه نباید فراموش شود. گناه خودش بد است اما به یاد داشتن آن خوب است. اما کار خیرتان را فراموش کنید. کار خیر، خوب است اما به یاد داشتن و به رخ کشیدن آن خطرناک است.

ما گناه کبیره و صغیره مطلق نداریم. هر گناهی کبیره است. 1000 تومان دزدی هم کبیره است هرچند که نسبت به دزدی میلیاردی، صغیره است. شوخی نابجا کبیره است اما نسبت به فحاشی کردن، صغیره است. هیچ گناهی را کوچک ندانید چون کسی که نافرمانی شده، بزرگ است. (لا صغیرة مع اصرار) در اثر اصرار و تکرار، صغیره هم کبیره میشود. (و لا کبیرة مع استغفار) .... لذا سفارش کنید که توبه جدی کنند. اگر کسی از گناه پشیمان شود و توبه کند؛ خداوند آنرا پاک کرده و بهجایش حسنه مینویسد.

یا اباذر!.... گناه آدم را بیچار میکند. آیا گنجشک در قفس آرام میگیرد؟ چقدر این گنجشک بیتابی میکند؟ حالت انسان مؤمن نسبت به گناه این است که گناه او را بیتاب میکند. وقتی مؤمن با گناه مواجه شود شدیدتر از گنجشکی که آن را در قفس بیاندازند؛ بیتابی میکند. خوشبخت کسی است که حرفش با عملش هماهنگ باشد. مشکل ما جهل نیست؛ عمل نکردن به علم، مشکل ماست. راه چاره تعلیم نیست، راه چاره تذکر به یکدیگر و عمل کردن است. ما همت نداریم! اگر گناهی کردید خودتان را جریمه کنید. از ما میپرسد که چه کار کنیم؟ اول آنچه را که میدانی، عمل کن! عبادت و اطاعت خداوند را رواج بدهید. محرم و صفر ماه خداست. امام حسین علیه‌السلام خدا را رواج داد.

از چیزی که اصلاً به شما ربطی ندارد، نپرسید و به آن فکر نکنید.

درس اخلاق در مدرسه علمیه فیضیه بابل/دیماه 1392

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: