*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
اخبار > آموزه‌های روح‌‌پرور


گروه خبری: افق پارسایی 12  | تاریخ:1395/10/28 | ساعت:١٥:٣٠ | شماره خبر:٣٨٧٨٠٤ |  


    آیةالله سیدابوالقاسم دهکردی‌ قدس‌سره آیةالله سیدابوالقاسم دهکردی‌ قدس‌سره

آموزه‌های روح‌‌پرور

  سفارش می‌کنم تو را ‌ای نفس خطاگر، غافل از آقا و پروردگارت و ذلیل دشمنانت، کاهل به مهمات امور و هدف و رسالت آفرینشت، چه بسیار عمر گران‌قدر را ضایع کردی... سوگ‌مندانه این سرمایه‌ گران را تباه کردی و خود را به افسوس و حسرت همیشگی مبتلا (کردی). روحی را که پادشاهی توانا بر رساندن تو به سلطنت دائمی و جاودانه است، در زندان شهوات رنجور کردی و در غل و زنجیر و اسارت هوا و هوس گرفتار نمودی. ....  

  


معاتبه نفس

سفارش میکنم تو را ای نفس خطاگر، غافل از آقا و پروردگارت و ذلیل دشمنانت، کاهل به مهمات امور و هدف و رسالت آفرینشت، چه بسیار عمر گرانقدر را ضایع کردی... سوگمندانه این سرمایه گران را تباه کردی و خود را به افسوس و حسرت همیشگی مبتلا (کردی). روحی را که پادشاهی توانا بر رساندن تو به سلطنت دائمی و جاودانه است، در زندان شهوات رنجور کردی و در غل و زنجیر و اسارت هوا و هوس گرفتار نمودی.

قلب سلیم

در گورستان تاریک و بیکس با کژدمها و حشرات موذی چه خواهی کرد؟

در روزی که مال و فرزند سود ندهد و هر کس از دوستان و برادران و فرزندان خود میگریزد و در نجات خویش میکوشد.

در روز قیامت حمایتگر و شفاعتگر تو کسی نیست، مگر آنکه تو را قلبی سلیم باشد. من به تو راه رشد و صلاح را باز نمودم.

اکسیر جوانی

رحمت خدای رحمان مرا فراگرفت و به عبادت و مجاهدت نفسانی و اصلاح حال خود روی آوردم. به تحصیل علوم و معارف به شیوه پسندیده مشغول شدم و تلاش روزانه را به شبزندهداری متصل کردم. همواره و در جمیع حالات به خداوند متعال و رئوف پناه بردم و به اولیای خداوند، سروران خلایق و شافعان ضعیفان، ائمه اطهار علیهم‌السلام  توسل داشتم.

اعتدال در امور

میانهروی را در همه کارها داشته باشید، تا به حسرت و پشیمانی و ندانمکاری گرفتار نشوید.

برنامه عمر

اوقات عمرتان را سهبخش کنید: بخشی از آنرا در تحصیل علوم، معارف و کسب کمالات و فضایل مصروف دارید؛ بخش دیگر را به عبادات از روی اخلاص و توجه به کار گیرید و بخش سوم را به امورات مادی زندگی و تحصیل معاش مشغول باشید.

مقام انقطاع

تنها راه رسیدن به این مقام (انقطاع الیالله) پیراستن نفس از فرومایگیها و کندن آن از دلبستگی به امور فانی و زودگذر و بازداشتن آن از هوسها و بر فوق دنیا قدم نهادن و در برابر زرق و برق و جذبههای آن زهد ورزیدن و به مقامات اخروی و کارهای جاودانه و شایسته دلبستن است.

اقتباس از کتاب منبرالوسیله/ آیةالله سیدابوالقاسم دهکردی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: