*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > مهمان حرم ( ویژنامه سفر مقام معظم رهبری به شهر قم) 


گروه خبری: مهمان حرم  | تاریخ:1394/11/25 | ساعت:٠٩:٤٦ | شماره خبر:٣٧٣١٧٣ |  


    سخنان منتخب از مقام معظم رهبری

سخنان منتخب از مقام معظم رهبری

  شیوه اجتهادی که امروز در حوزه‌های علمیه رایج است و علمای دین به آن متکی هستند، یکی از قوی‌ترین و منطقی‌ترین شیوه‌های اجتهاد است؛ اجتهاد متکی به یقین و علم، با اتکای به وحی یعنی از ظن به دور است و استنباط ما استنباط علمی و یقینی است. 

  


 

سخنان منتخب از مقام معظم رهبری:

 

1- شیوه اجتهادی که امروز در حوزه‌های علمیه رایج است و علمای دین به آن متکی هستند، یکی از قوی‌ترین و منطقی‌ترین شیوه‌های اجتهاد است؛ اجتهاد متکی به یقین و علم، با اتکای به وحی یعنی از ظن به دور است و استنباط ما استنباط علمی و یقینی است.

 

2- فقاهت را به همان معنای پیچیده و ممتازی که امام خمینی قدس‌سره برای ما معنا می‌کردند، و به خصوص در بیانات دو - سه سال آخرشان بر آن تأکید داشتند، معنا می‌کنیم.

 

3- شهر قم با 6 هزار شهید، 11 هزار جانباز و ستارگان نامدار شهیدش، همچون زینالدین، حیدریان و صادقی در مسئله شهادت، شهری سرآمد است.


 4- حوزه نباید در صحنههاى متعدد فلسفى و فقهى و كلامى در دنیا غایب باشد. اینهمه سؤال در دنیا و در مسایل گوناگون مطرح است؛ پاسخ حوزه چیست؟ نه باید غایب باشد، نه باید منفعل باشد؛ هر دو ضرر دارد. فكر نو لازم است، پاسخ به نیازهاى نوبهنو لازم است كه دارد مثل سیل در دنیا مطرح میشود؛ باید شما برایش جواب فراهم كنید. جواب شما باید ناظر باشد به این نیاز، و نیز ناظر باشد به پاسخهایى كه مكاتب و فرقههاى گوناگون میدهند.

 

5- حوزههاى علمیه -بخصوص حوزه علمیه قم- در هیچ دورهاى از تاریخ خود، به قدر امروز مورد توجه افكار جهانى و انظار جهانى قرار نداشتهاند؛ به قدر امروز مؤثر در سیاستهاى جهانى و شاید مؤثر در سرنوشت جهانى و بینالمللى نبودند. حوزه قم هرگز به قدر امروز دوست و دشمن نداشته است. شما ملتزمان حوزه علمیه قم، امروز از همیشه این تاریخ، دوستان بیشترى دارید؛ دشمنان بیشتر و خطرناكترى هم دارید.

 

6- ما در حوزه علمیه شیوههاى بسیار خوبى رایج داریم، از قدیم معمول بوده؛ شیوه انتخاب آزادانه استاد به وسیله طلبه. اساس كار طلبگى، فكر كردن و دقت كردن و مطالعه كردن است، نه حفظ كردن حفظمحورى، همان چیزى است كه امروز بلاى تعلیم و تربیت جدید ماست و ما مدتهاست كه داریم با آن مقابله و مبارزه میكنیم و هنوز هم روبهراه نشده است و باید روبهراه شود در حوزه، اساس سنتى ما بر پایه فكر كردن است.

 

7- یك نكته هم خطاب به جوانان پرشور و انقلابى حوزه است. عزیزان من! آینده مال شماهاست، امید آینده كشور شماها هستید؛ باید خیلى مراقبت كنید. درست است كه جوان طلبه انقلابى اهل عمل است، اهل فعالیت است، اهل تسویف و امروز به فردا انداختن كار نیست، اما باید مراقب باشد؛ نبادا حركت انقلابى جورى باشد كه بتوانند تهمت افراطىگرى به او بزنند. از افراط و تفریط بایستى پرهیز كرد.

 

8- یك مفهوم این است كه نظام به لحاظ نظرى و علمى محتاج علماى دین و حوزههاى علمیه و مستظهر به تلاش علمى آنهاست. نظام متكى به حوزههاى علمیه است؛ متكى به علما، برجستگان و صاحبنظران دینى است. یك مفهوم دیگر هم این است كه حوزه و روحانیت نسبت به نظام دینى بىتفاوت نیست. هیچ روحانىاى، هیچ عالم دینى، هیچ خادم اسلامى نمیتواند نسبت به نظامى كه بر اساس اسلام پدید آمده است، با انگیزه اسلام حركت كرده است و كار میكند، بىتفاوت باشد.

 

9- حوزههاى علمیه همیشه در طول تاریخ مستقل بودند؛ نه فقط در دوران حكومتهاى معارض با تشیع، بلكه حتى در دوران حكومتهاى شیعى. یعنى آن وقتى كه صفویه در رأس كار قرار گرفتند و علماى بزرگى مثل محقق كركى و پدر شیخ بهایى و بزرگان زیادى به ایران آمدند و در مناصب گوناگون دینى قرار گرفتند، هرگز این علما و شاگردان و تربیتشدگان آنها مقهور سیاست صفویه نشدند و در اختیار آنها قرار نگرفتند. همكارى میكردند، از آنها تعریف و تجلیل میكردند؛ اما در قبضه آنها نبودند، به اختیار آنها نبودند

 

10- معناى اساسى تحول این است: حركت نوبهنوى محتوایى ممكن است یك معناى غلطى از تحول اراده بشود و فهم بشود، كه حتماً باید از آن پرهیز كرد، تحول به معناى رها كردن شیوههاى سنتىِ بسیار كارآمد حوزه در تعلیم و تعلم و تبدیل این شیوهها به شیوههاى رایج دانشگاهىِ امروز نیست؛ اینچنین تحول و تغییر و دگرگونىاى غلط اندر غلط است؛ این عقبگرد است.

 

11- استاد حوزه با مطالعه و تأمل، «فکر نو» تولید کند تا حوزه به آفات نظام جدید آموزش مبتلا نشود فقه، ستون فقرات حوزه است اما حوزهها با اولویتبندی علوم، در رشتههای دیگر نظیر تفسیر فنون تبلیغ و علوم انسانی نیز متخصص تربیت کنند.

 

12- بسیج یکی از آیات قدرت الهی است که تفکر پیدایش آن به دست بنده صالح و شخصیت بینظیر تاریخ معاصر ما، امام خمینی قدسسره پردازش شد و سپس به مرحله عمل رسید و بعد از گذشت سی سال، این شجره طیبه پربارتر از گذشته برای انقلاب و ملت ایران ثمر میدهد.

 

13- رمز تأثیر شگفتآور هر کلام و سخن امام راحل در میان مردم، این بود که آن قله پرشکوه عظمت و اقتدار در مقابل قدرتهای جهانی، در برابر پروردگار مهربان خود با همه وجود، بندهای متضرع و لبریز از توسل و استغاثه بود.

 

14- دشمنان سعی کردند که در فتنه سال 88 با ملاحظه همه جوانب، اقدام کنند، اما به فضل خدا شکست خوردند که البته در سایه حضور و هوشیاری ملت، باید که شکست میخوردند.


 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام