*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی6 


گروه خبری: افق پارسایی6  | تاریخ:1393/07/15 | ساعت:١٠:٣٩ | شماره خبر:٣٥١٧٥٥ |  


    امام خمینی (ره)

تأثیر عالم عامل و عالم بی‌عمل

 این‌که در روایات ما هست که اهل جهنم متأذی می‌شوند از بوی عالمی که به علمش عمل نکند، این برای چیست که عالم وضعش این‌طور است؟ این برای این است که فرق است ما بین عالم و غیرعالم، از جهاتی فرق است.  

  


اینکه در روایات ما هست که اهل جهنم متأذی میشوند از بوی عالمی که به علمش عمل نکند، این برای چیست که عالم وضعش اینطور است؟ این برای این است که فرق است ما بین عالم و غیرعالم، از جهاتی فرق است.

عالم اگر خدای نخواسته منحرف شد، یک امت را ممکن است منحرف بکند. من خودم دیدهام این مطلب را که در بعضی از شهرستانهایی که در ایام تابستان ما میرفتیم، بعضی از شهرستانها را من میدیدم که اینها بسیار مؤدب به آداب شرع جامعه آنجا، مؤدب به آداب هستند مثل محلات که آنوقتها اینجور بود. انسان وقتی ملاحظه میکرد میدید که عالم خوبی دارد. چند تا ملای متدین خوب اگر در یک جامعهای، در یک شهری چند نفر ملای متوجه به دیانت، عاقل را عامل به علم خودش باشد، لازم نیست موعظه کند، اصلاً خود وجود او موعظه است. ما اشخاصی را دیدیم که خود وجودشان در انسان تأثیر میکرد. ملاهایی یک وقتی در قم بود که خود وجودشان در انسان، اصلاً انسان وقتی نگاه میکرد به او، همان نگاه موعظه بود.

از آن طرف ما الآن میبینیم که تهران را که من یک قدری اطلاع دارم ـ محلات مختلف تهران فرق دارد ـ یک گوشه میبینید که یک آدم آنجا معمم است یا امام جماعت شده است، یک طایفهای را منحرف کرده است، این گندش چهقدر است؟ همان گند است که آنجا به مشام میرسد؟ یک گندی است که ما در دنیا تهیه میکنیم، نه یک، یک گندی را به ما اضافه بکنند، این گند خود ماست. هرچه در عامل آخرت واقع میشود یک چیزی است که از اینجا ما تهیه کردهایم و وارد میکنیم در عالم آخرت. به ما یک چیزی خارج از عملمان نمیدهند. اعمال ماست اینها.

وقتی بنا شد که یک عالمی مفسدهجو باشد و یک حوزه را در معرض خطر قرار بدهد، این گندش یک حوزه را بلکه یک امت را میگیرد و همین گند است که الآن شامه ما درست نمیتواند ادراک کند، وقتی که در جهنم رفتیم خدای نخواسته آنجا ادراک میکند شمها و این گندی که از این عالم بلند شده است و در دنیا اینطور کرده، آنجا مردم را متأذی میکند. و در همین روایت است که «اشدالناس حسرة» آنهایی هستند که دعوت میکنند اشخاص را به صلاح خیر و آنها استجابت میکنند و عمل میکنند و به قول این آدم و آنها در بهشت میروند. آنوقت خود این آدم عالمی است که به علم خودش عمل نمیکند و در جهنم میرود. آن شاید میبیند آنها را که آن بقال بود که به واسطه ارشاد من و بهواسطه امر و نهی من الآن وارد شده است. در [بهشت] و این منم که بهواسطه اینکه عمل نکردم به علم خود، وارد شدم در این. این چهقدر حسرت دارد.

بیانات در جمع طلاب ایرانی مقیم نجف اشرف، صحیفه نور، جلد 22، ص 2-4

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

پنج شنبه ٢٤ آبان ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام