گروه خبری: افق پارسایی6  | تاریخ:1393/07/15 | ساعت:١٠:٣٥ | شماره خبر:٣٥١٧٥٤ |  


    آیةالله‌العظمی جوادی آملی

دنیای مذموم و دنیای ممدوح

 حضرت امام خمینی (ره) در تفسیر شریف سوره حمد این تعبیر را داشتند که: جوان‌ها بهتر از سالمندان می‌توانند خود را نجات دهند. همه ما باید بکوشیم تا خاطراتی را که برایمان خوشایند و جاذبه‌دار است،‌ طرد کنیم چون این نوع جاذبه‌ها مصداق این حدیث شریف است که: «فانّما مثل‌الدّنیا مثل‌الحیّة لیّن مس‌ها قاتل سمّها» (نهج‌البلاغه/نامه 68/1065) دنیا مانند مار است که تماس با بدن آن نرم و سم آن کشنده است.  

  


حضرت امام خمینی (ره) در تفسیر شریف سوره حمد این تعبیر را داشتند که: جوان‌ها بهتر از سالمندان میتوانند خود را نجات دهند. همه ما باید بکوشیم تا خاطراتی را که برایمان خوشایند و جاذبهدار است، طرد کنیم چون این نوع جاذبهها مصداق این حدیث شریف است که: «فانّما مثلالدّنیا مثلالحیّة لیّن مس‌ها قاتل سمّها» (نهجالبلاغه/نامه 68/1065) دنیا مانند مار است که تماس با بدن آن نرم و سم آن کشنده است.

یکی از نوآوریهای امام بزرگوار آن است که در تبیین معنای «دنیا» میفرمود: دنیا خود شما هستید. انسان بد خود دنیاست وگرنه آسمان، زمین، درخت، کوه، صحرا و دریا هیچکدام دنیا نبوده بلکه از «آیات الهی» هستند و خدای سبحان از همه آنها با تجلیل یاد کرده است. (سوره فصلت/11)

هرگز از آسمان به بدی یاد نشد. از اختران گنبد مینا به زشتی نام برده نشد و از زمین، کوهها، معادن دل زمین، دریا و موجودات دریایی بدگویی نشد، اینها دنیا نیستند. «دنیا» (که ضمیر و قلب، متوجه آن است) مجموعهای از «عناوین اعتباری» است که انسان تبهکار را به خود سرگرم و مشغول کرده است. مجموعه خودخواهیها است که دنیا را تشکیل داده و به جهنم تبدیل خواهد شد. گاهی انسان، خود هیزم جهنم است و نمیداند که چه میکند: «وأما القاسطون فکانوا لجهنم حطبا» (سوره جن/15) کسی که اهل قسط (جور و ظلم) است، هیزم افروخته جهنم است وگرنه شما به آسمان یا زمین بروید دنیا را پیدا نمیکنید؛ زیرا همه اینها «آیات الهی» هستند. موجوداتی که تسبیحگوی حقاند و مستقیماً برای عبادت خدای سبحان و بهطور غیرمستقیم برای نفع ما خلق شدهاند. بنابراین «دنیا» مجموعه عناوین اعتباری است که انسان در نهان و نهاد خود بافته و میسازد و البته میتوان از شر اینها نجات پیدا کرد. این کار شدنی و این راه رفتنی است و همه ما باید بکوشیم تا این راه را با مراقبت مستمر طی کنیم.

منبع: بنیان مرصوص/ 44 ـ 48

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

لیست اخبار >>