*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی6 


گروه خبری: افق پارسایی6  | تاریخ:1393/07/15 | ساعت:٠٩:٣٢ | شماره خبر:٣٥١٧٤٤ |  


    

استقامت آیةالله مجتهدی تهرانی در راه علم

 حضرت آیةالله میرزا احمد مجتهدی تهرانی، در ابتدای نوجوانی در بازار تهران به شغل عریضه‌نویسی و منشی‌گری اشتغال داشت. پدر میرزا احمد، با طلبه شدن وی مخالف بود، زیرا با دیدن شرایط سخت طلاب، می‌ترسید که فرزندش گرفتار فقر و تنگدستی گردد، اما ... 

  


حضرت آیةالله میرزا احمد مجتهدی تهرانی، در ابتدای نوجوانی در بازار تهران به شغل عریضهنویسی و منشیگری اشتغال داشت. پدر میرزا احمد، با طلبه شدن وی مخالف بود، زیرا با دیدن شرایط سخت طلاب، میترسید که فرزندش گرفتار فقر و تنگدستی گردد، اما شوق و علاقه میرزا احمد، بر همه موانع فائق آمد و مشتاق کسب علوم حوزوی شد و تمام سختیها و مشکلات این راه را به جان خرید.

انتخاب این راه، آسان نبود. اطرافیان، او را از این راه برحذر داشتند و مشکلات و سختیهای عالم طلبگی نیز بر این دشواریها میافزود. خود ایشان در اینباره گفتهاند:

«زمانی که در قم طلبه بودیم، گاهی روزهای متعددی میشد که غذا نداشتیم، صبح که میشد، هم‌حجره‌ای‌ام میگفت: مقداری شکر و آرد نخودچی رسیده است ما به همان مقدار اکتفا میکردیم. نفری یک قاشق میخوردیم و به درس میرفتیم. ظهر که میشد، دوستم میگفت: مقداری نان خشک پیدا کردهام نان را در آب ریخته و میخوردیم حتی بعضی از رفقا و طلاب آن روز، بر اثر گرسنگی مریض شدند ولی چارهای نبود و ما تحمل میکردیم و به کسی هم اظهار حاجت نمیکردیم. یک شب که برف میبارید، ناگهان از خواب پریدم دیدم از لای در حجره، برف وارد حجره شده و وارد یقه من شده است. یکبار هم وقتی از خواب بیدار شدم، دیدم از شدت سرما، کوزه آب داخل حجره یخ زده است. آن روزها وسایل گرمکننده امروزی نبود، لذا داخل حجره هم هوا بسیار سرد بود.»

منبع: سیری در آفاق/181

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

پنج شنبه ٢٤ آبان ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام