*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی6 


گروه خبری: افق پارسایی6  | تاریخ:1393/07/15 | ساعت:٠٩:٠٥ | شماره خبر:٣٥١٧٤٠ |  


    

راه سعادت از منظر آیةالله‌العظمی بهجت

 ▪ راه لذت بردن از نماز/ ▪ خودمان باعث عذاب میشویم/ ▪ چند نکته برای جلوگیری از گناه/ ▪ کاری نکنید که پشیمان شوید/ ▪ بدون اصلاح نفس به جایی نمیرسیم/ ▪ به روح بیشتر از جسم اهمیت دهید/ ▪ مراقب باشید از خدا دور نشوید  

  


▪ مراقب باشید از خدا دور نشوید

قدم اول در سیر الیالله و در مسیر تقرب خدا این است که انسان هر وقت تصمیم به خودسازی گرفت، بداند که فاصلهای طولانی با مولای خود دارد و مراقب باشد که حداقل، اگر نزدیکتر نشد، (از خدا) دورتر نیز نشود و سعی کند موقعیتی که دارد، حفظ کند و بعد کمکم به جلو حرکت کرده خود را خود را به مولا نزدیکتر کند.

▪ به روح بیشتر از جسم اهمیت دهید

اگر بشر به همان اندازه که به جسمش اهمیت میدهد، به روحش نیز میپرداخت، هیچ غم و غصهای باقی نمیماند، اما با تأسف بسیار بشر تنها بهدنبال آنچه برای جسمش مفید است میرود و از روحش باز میماند.

▪ بدون اصلاح نفس به جایی نمیرسیم

باید بدانیم که علاج ما اصلاح نفس است در همه مراحل و از این مستغنی نخواهیم بود و بدون آن کار ما تمام نخواهد شد. با اعتراف به اینکه عمل خود ما است که بر سر ما آمده و میآید، تا خودمان را اصلاح نکنیم و با خدا ارتباط نداشته باشیم و با نمایند گان خدا ارتباط نداشته باشیم، کارمان درست نمیشود.

▪ کاری نکنید که پشیمان شوید

اعمالی در دنیا محل ابتلا و آزمایش ما خواهد شد. باید بدانیم که آنها مورد رضای خداست و همچنین خدمت و عبادت و طاعت او محسوب میشود. پس هدف باید این باشد که تمام عمر صرف در یاد خدا، طاعت او و عبادت شود تا به آخرین درجه قرب شایسته خود برسیم. در غیر اینصورت، پس از آنکه دیدیم بعضی به مقامات عالی رسیدند و ما بیجهت عقب ماندیم، پشیمان خواهیم شد.

▪ چند نکته برای جلوگیری از گناه

از غذای خود از نظر کم و کیف، کم کنید و از خوردن غذاهای محرک بپرهیزید، خصوصاً شبها، و بینالطلوعین مقداری قدم بزنید، ورزش در هوای آزاد نمایید و از نظر فکر و نظر در مناظر مهیج خودداری نمایید و برای ازدواج به نحو آسان اقدام کنید و با توبه و تضرع به درگاه خداوند مهربان و توسل به امام عصر از خداوند بخواهید که شما را از گناه حفظ فرماید.

▪ خودمان باعث عذاب میشویم

إنّالله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسِهم (سوره رعد/۱۱)

خداوند هرگز اوضاع قومی را تغییر نمیدهد، تا اینکه خود آنان آنچه را که دارند تغییر دهند. هرچه هست از قامت ناساز بیاندام ماست. تا ما ناجور نشویم، آنچه از بالابر سر ما نازل میشود، ناجور نمیشود؛ بلکه کاری میکنیم که باران رحمت بر ما نقمت و عذاب میشود.

▪ راه لذت بردن از نماز

احساس لذت در نماز، یکسری مقدمات خارج از نماز دارد و یکسری مقدمات در خود نماز، آنچه پیش از نماز و در خارج از نماز باید مورد ملاحظه باشد و عمل شود، این است که انسان گناه نکند و قلب را سیاه و دل را تیره نکند و معصیت، روح را مکدر میکند و نورانیت دل را میبرد و در هنگام خود نماز نیز او را از غیر خدا منصرف کند و توجهش با غیرخدا مشغول نشود، اگر بهطور اتفاقی منصرف شد به محض التفات پیدا کردن باید قلبش را متوجه خدا کند.

منبع: پرسمان دانشجویی

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

پنج شنبه ٢٤ آبان ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام