*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی6 


گروه خبری: افق پارسایی6  | تاریخ:1393/07/14 | ساعت:١٣:٣٥ | شماره خبر:٣٥١٦٩٥ |  


    آیةالله‌العظمی مکارم شیرازی

خدمات و محبت‌های افراد را فراموش نکنیم

 کینه‌توزی و بدبینی نسبت به همدیگر در جامعه و به‌خصوص در بین خانواده‌ها، سبب بسیاری از اختلافات می‌شود. اگر بکوشیم لغزش‌های افراد را فراموش کرده و در عوض خدمات و محبت‌های آن‌ها را فراموش نکنیم، ضمن آن‌که بدین وسیله جلوی بسیاری از اختلافات در جامعه گرفته می‌شود، صلح و صفا و صمیمیت در بین افراد ایجاد می‌شود.  

  


کینهتوزی و بدبینی نسبت به همدیگر در جامعه و بهخصوص در بین خانواده‌ها، سبب بسیاری از اختلافات میشود.

اگر بکوشیم لغزشهای افراد را فراموش کرده و در عوض خدمات و محبتهای آنها را فراموش نکنیم، ضمن آنکه بدین وسیله جلوی بسیاری از اختلافات در جامعه گرفته میشود، صلح و صفا و صمیمیت در بین افراد ایجاد میشود.

بیشک در هیچ مذهب و مکتبی به اندازه اسلام به ریزه کاریها در مسائل اخلاقی توجه و دقت نشده است؛ زیرا یکی از اهداف بعثت پیغمبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم تکمیل مکارم اخلاق بوده است. بنابراین کاملاً طبیعی است که در این آیین و مکتب به مسائل اخلاقی عنایت خاصی شود.

به همین سبب است میبینیم در آموزههای اسلامی بر این مسأله تأکید شده که رفتار برادر نسبت به برادر، زن و شوهر نسبت به هم، شریک نسبت به شریک در معامله، کارمند اداره نسبت به دیگر کارمندان، طوری باشد که افراد بهدنبال بزرگ کردن لغزشهای یکدیگر نباشند و بر اساس اخلاق اسلامی باهم تعامل داشته باشند.

بسیاری از مشکلات از آنجا ناشی میشود که افراد میآیند لغزشهای برادران مؤمن خود را میشمارند و آنها را به رخ آنها میکشند، در حالی که انسان باید بداند خودش هم در زندگی لغزشهای زیادی دارد و همانگونه که از خدا میخواهد که لغزشهای او را ببخشد، او هم باید چشم خود را بر لغزشهای برادر مؤمنش ببندد.

ما بهجای آنکه نسبت به همدیگر بدبین و بیاعتماد باشیم که اینها یکپارچگی ما را از بین می‌برد، بیاییم همه با هم متحد و متفق و یکپارچه باشیم.

زندگی دنیایی با اجرای دستورات اسلام به مراتب زیباتر، سالمتر و دلنشینتر میشود. ضمن آنکه بسیاری از نزاعها از این طریق خود به خود برطرف خواهد شد.

منبع: پایگاه اطلاعرسانی آیةاللهالعظمی مکارم شیرازی

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

پنج شنبه ٢٤ آبان ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام