گروه خبری: افق پارسایی6  | تاریخ:1393/07/14 | ساعت:١٣:٣٥ | شماره خبر:٣٥١٦٩٥ |  


    آیةالله‌العظمی مکارم شیرازی

خدمات و محبت‌های افراد را فراموش نکنیم

 کینه‌توزی و بدبینی نسبت به همدیگر در جامعه و به‌خصوص در بین خانواده‌ها، سبب بسیاری از اختلافات می‌شود. اگر بکوشیم لغزش‌های افراد را فراموش کرده و در عوض خدمات و محبت‌های آن‌ها را فراموش نکنیم، ضمن آن‌که بدین وسیله جلوی بسیاری از اختلافات در جامعه گرفته می‌شود، صلح و صفا و صمیمیت در بین افراد ایجاد می‌شود.  

  


کینهتوزی و بدبینی نسبت به همدیگر در جامعه و بهخصوص در بین خانواده‌ها، سبب بسیاری از اختلافات میشود.

اگر بکوشیم لغزشهای افراد را فراموش کرده و در عوض خدمات و محبتهای آنها را فراموش نکنیم، ضمن آنکه بدین وسیله جلوی بسیاری از اختلافات در جامعه گرفته میشود، صلح و صفا و صمیمیت در بین افراد ایجاد میشود.

بیشک در هیچ مذهب و مکتبی به اندازه اسلام به ریزه کاریها در مسائل اخلاقی توجه و دقت نشده است؛ زیرا یکی از اهداف بعثت پیغمبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم تکمیل مکارم اخلاق بوده است. بنابراین کاملاً طبیعی است که در این آیین و مکتب به مسائل اخلاقی عنایت خاصی شود.

به همین سبب است میبینیم در آموزههای اسلامی بر این مسأله تأکید شده که رفتار برادر نسبت به برادر، زن و شوهر نسبت به هم، شریک نسبت به شریک در معامله، کارمند اداره نسبت به دیگر کارمندان، طوری باشد که افراد بهدنبال بزرگ کردن لغزشهای یکدیگر نباشند و بر اساس اخلاق اسلامی باهم تعامل داشته باشند.

بسیاری از مشکلات از آنجا ناشی میشود که افراد میآیند لغزشهای برادران مؤمن خود را میشمارند و آنها را به رخ آنها میکشند، در حالی که انسان باید بداند خودش هم در زندگی لغزشهای زیادی دارد و همانگونه که از خدا میخواهد که لغزشهای او را ببخشد، او هم باید چشم خود را بر لغزشهای برادر مؤمنش ببندد.

ما بهجای آنکه نسبت به همدیگر بدبین و بیاعتماد باشیم که اینها یکپارچگی ما را از بین می‌برد، بیاییم همه با هم متحد و متفق و یکپارچه باشیم.

زندگی دنیایی با اجرای دستورات اسلام به مراتب زیباتر، سالمتر و دلنشینتر میشود. ضمن آنکه بسیاری از نزاعها از این طریق خود به خود برطرف خواهد شد.

منبع: پایگاه اطلاعرسانی آیةاللهالعظمی مکارم شیرازی

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

لیست اخبار >>