*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > بهجت عارفان ( چاپ دوم) 


بهجت عارفان شماره خبر: ٣٦٨١٣٢ ١٣:٠٩ - 1394/08/18   آیة‌الله‌العظمی بهجت قدس‌سره  ارسال به دوست نسخه چاپي


آیة‌الله‌العظمی بهجت قدس‌سره

پاسخ به شبهه وهابی‌ها در توسل به اهل‌بیت علیهم‌السلام


آیة‌الله‌العظمی بهجت قدس‌سره در پاسخ به این سؤال که «چرا وهابی‌ها بوسیدن ضریح و توسل به اولیای الهی را شرک می‌دانند؟» ‌فرمودند: «ابن تیمیه» که بوسیدن ضریح و توسل به اولیای خدا را شرک و حرام می‌داند، به خود اشکال می‌کند که اگر به ما بگویید: پس چه‌طور استلام حجرالأسود و تقبیل و بوسیدن و تبرک به آن در حج، و نیز طواف کردن بر گرد بیت‌الله‌الحرام، از پیغمبراکرم؟ص؟ مأثور و سنت است؟ در جواب می‌گوییم: «هکذا وردا!»؛ در شریعت چنین وارد شده است! ...

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

آیةاللهالعظمی بهجت قدس‌سره در پاسخ به این سؤال که «چرا وهابیها بوسیدن ضریح و توسل به اولیای الهی را شرک میدانند؟» فرمودند:

«ابن تیمیه» که بوسیدن ضریح و توسل به اولیای خدا را شرک و حرام میداند، به خود اشکال میکند که اگر به ما بگویید: پس چهطور استلام حجرالأسود و تقبیل و بوسیدن و تبرک به آن در حج، و نیز طواف کردن بر گرد بیتاللهالحرام، از پیغمبراکرم؟ص؟ مأثور و سنت است؟ در جواب میگوییم: «هکذا وردا!»؛ در شریعت چنین وارد شده است!

آیا میشود چیزی شرک باشد و استثنائاً مشروع بوده و در شرع وارد شده باشد؟! اگر پیغمبری قائل به شرک باشد و دعوت به شرک کند، آیا کسی سخن او را باور میکند؟! آیا شرک فقط در خصوص حجرالأسود و طواف مانعی ندارد؟!

و آیا اساساً شرک (که نقلاً ممتنع است) قابل تخصیص است؟! طواف کردن بر گرد خانه خدا که از سنگ است هم همینطور، زیرا تعظیم یک سنگ و چرخیدن بر دور احجار و تعظیم آنها، به نظر شما شرک و کفر است ولی مستثنی است.

آیا خدا و رسول که ما را به حج و طواف خانه خود -که از اعظم واجبات و مراتب بندگی در اسلام است- دعوت کردهاند، به شرک و کفر دعوت کردهاند؟! و آیا خود پیغمبر هم در طواف خانه خدا و استلام حجر، به نوعی شرک و کفر مرتکب و معتقد بوده است؟! آری، ائمه و شیوخالمسلمین که «یطاعون و لا یعصون» (از آنها طاعت میشود و هرگز از آنان نافرمانی نمیشود) اینگونه سخنان را میگویند!

اگر کسی کافر باشد و از طرفی به اهلبیت علیهم‌السلام هم محبت داشته باشد، سودی برای او خواهد داشت؟!

منبع: کتاب پرسشهای شما، پاسخهای آیةاللهالعظمی بهجت قدس‌سره


خروج
جمعه ٠٣ اسفند ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام