*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی3 


افق پارسایی3 شماره خبر: ٣٣٣١٩٦ ١٢:٥٢ - 1392/10/07   مفسر کبير قرآن، علامه محمدحسين طباطبايي (ره) ارسال به دوست نسخه چاپي


مفسر کبير قرآن، علامه محمدحسين طباطبايي (ره)

کاروان رفت و تو در خواب و بیابان در پیش ...


فاذکرونى اذکرکم؛ به ياد من باشيد تا من به ياد شما باشم. بقره: 152 خدا را فراموش مکن! به ياد خدا باش تا خدا به يادت باشد. اگر خدا به ياد انسان بود،‌ از جهل رهايى مى‌يابد و اگر در کارى مانده است خداوند نمى‌گذارد عاجز شود و اگر در مشکل اخلاقى گير کرد،‌ خدايى که داراى اسماء حسنى است و متصف به صفات عاليه،‌ البته به ياد انسان خواهد بود.

تخم سعادت،‌ مراقبت است. مراقبت يعنى کشيک نفس کشيدن. يعنى حريم دل را پاسبانى‌کردن؛ يعنى سر را از تصرفات شيطانى حفظ داشتن، پاسبان حرم دل بودن. اين تخم سعادت را بايد در مزرعه دل کاشت و بعد به اعمال صالحه و آداب و دستورات قرآنى،‌ اين نهال سعادت را پروراند.

فاذکرونى اذکرکم؛ به ياد من باشيد تا من به ياد شما باشم. بقره: 152

خدا را فراموش مکن! به ياد خدا باش تا خدا به يادت باشد. اگر خدا به ياد انسان بود،‌ از جهل رهايى مى‌يابد و اگر در کارى مانده است خداوند نمى‌گذارد عاجز شود و اگر در مشکل اخلاقى گير کرد،‌ خدايى که داراى اسماء حسنى است و متصف به صفات عاليه،‌ البته به ياد انسان خواهد بود.

يادخدا و خودسازى

ما کارى مهم‌تر از خودسازى نداريم، بزرگ‌ترين (و سخت‌ترين) رياضت‌ها،‌ همين دين‌دارى است. در روايتى از حضرت امير(علیه‌السلام) هست که مى‌فرمايند: الشريعة رياضة‌النفس،‌ آيين اسلام و احکام آن،‌ رياضت و ورزيدگى نفس مى‌آورد.

بزرگ‌ترين و مهم‌ترين کارى که در عالم داريم و هيچ کارى از اطوار و شئون زندگى ما مهم‌تر از آن نيست،‌ اين‌است که خودمان را درست بسازيم.

اطمينان قلوب

براى آرامش قلب،‌ دست را روى سينه بگذار و سه، چهار بار نشسته و ايستاده اين آيه را بخوان:

الذين آمنوا و تطمئنّ قلوبهم بذکر‌الله؛ ألا بذکر‌الله تطمئنّ‌القلوب (‌رعد: 28) ؛ (کسانى‌که ايمان آورده‌اند و دل‌هايشان به ياد خدا آرام مى‌گيرد،‌ آگاه باش که با ياد خدا دل‌ها آرامش مى‌يابد.)

وقتى قرآن مى‌خوانيد،‌ توجه داشته باشيد که کلام‌الله است.

بشر بايد عاطفه داشته باشد کسى‌که عاطفه ندارد،‌ يعنى با قرآن دوست نيست!

از خود بطلب هر آن‌چه خواهى!

ما سرانجام هرچه را در خارج مى‌جستيم،‌ در درون يافتيم.

بيرون ز تو نيست هرچه در عالم هست از خود بطلب هرآنچه خواهى،‌ که تويى

آقا! (خطاب به علامه حسن‌زاده آملى) دعاى سحر حضرت امام باقر(علیه‌السلام) را فراموش نکن که در آن جمال و جلال و عظمت و نور و رحمت و علم و شرف است و حرفى از حور و غلمان نيست.

اگر بهشت شيرين است،‌ بهشت آفرين شيرين‌تر است.

برپاي ميزان

در شب و روز زمانى را براى حسابرسى خود قرار بدهيد و ببينيد که اين بيست و چهار ساعت چگونه بر شما گذشته. هر شب پيش از خواب،‌ اگر توانستيد سور مسبحات (حديد،‌ حشر،‌ صف،‌ جمعه و تغابن) را بخوانيد و اگر نتوانستيد،‌ تنها سوره حشر را بخوانيد. بحارالانوار را زياد مطالعه کنيد و از روايت‌هاى آن ساده نگذريد.

اهل محاسبه باشيد،‌ همان‌طور که يک بازرگان،‌ يک کاسب،‌ دخل و خرج خود و صادرات و واردات خود را حساب مى‌کند،‌ شما ببينيد در شبانه‌‌روزى که بر شما گذشته،‌ چه چيزى اندوخته‌ايد؟ چه گفته‌ايد؟

يک‌يک رفتار و گفتارتان را حساب برسيد،‌ از نادرستى‌ها استغفار کنيد،‌ و سعى کنيد تکرار نشود،‌ و براى آن‌چه شايسته و صالح و به فرمان حاکم عقل بود،‌ خدا را شاکر باشيد،‌ تا به‌ تدريج براى شما تخلق به اخلاق ربوبى ملکه بشود.

توصيه به يک جوان طالب سيروسلوک

براي موفق شدن... لازم است همتي برآورده و توبه‌اي نموده،‌ به مراقبه و محاسبه پردازيد. به اين نحو که هر روز که هنگام صبح از خواب بيدار مي‌شويد،‌ قصد جدي کنيد که در هر عملي که پيش مي‌آيد رضاي خدا را مراعات خواهم نمود،‌ آن‌وقت در سر هر کاري که مي‌خواهيد انجام دهيد نفع آخرت را منظور خواهيد داشت، به‌طوري‌که اگر نفع اخروي نبود،‌ انجام نخواهيد داد و وقت خواب چهارپنج دقيقه در کارهايي که روز انجام داده‌ايد فکر کرده و يکي يکي از نظر خواهيد گذرانيد.

 هرکدام مطابق رضاي خداي انجام يافته شکر بکنيد و هرکدام تخلف شده استغفار. اين رويه را هر روز ادامه دهيد. اين روش گرچه در ابتدا سخت است و در ذائقه نفس تلخ،‌ ولي کليد نجات و رستگاري است.

انشاء‌الله موفق خواهيد بود.

گلواژه‌هاي حکيمانه

* اگر يک کاه بردارى،‌ در همه عالم (هستى) اثر مى‌گذارد (پس گناه‌کردن چه اثرى بر هستى مى‌گذارد؟)

* زيارت اهل قبور (به‌ويژه در شب‌هاى جمعه) را فراموش نکنيد.

* رفتن به قبرستان در سازندگى انسان مؤثر است.

* ما ابد در پيش داريم. هستيم که هستيم.

 انما تنتقلون من دارالى دار؛ انسان از بين‌رفتنى نيست،‌ باقى و برقرار است،‌ منتها به يک معنى لباس عوض مى‌کند و به يک معنى،‌ جا عوض مى‌کند.

در ره منزل ليلى که خطرهاست در آن

شرط اول قدم آن است که مجنون باشى

نقطه عشق نمودم به توهان! سهل مکن

 ورنه تا بنگرى از دايره بيرون باشى

کاروان رفت و تو در خواب و بيابان در پيش

 کى روى؟ ره ز که پرسى؟ چه کنى؟ چون باشى؟

 منبع: نامه‌هاي عرفاني علي شيرواني/ 187 و 189


خروج
شنبه ٠٣ فروردين ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام