*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی3 


افق پارسایی3 شماره خبر: ٣٣٣١٩٢ ١٢:٤٧ - 1392/10/07   آيةالله‌العظمي آقا نجفي اصفهاني(ره) ارسال به دوست نسخه چاپي


آيةالله‌العظمي آقا نجفي اصفهاني(ره)

بايسته‌ترين كار سالك، چنگ‌زدن به عنايت پيامبر اسلام(ص) و اهل‌بيت(ع) است


تقوا را پلكانى بسيار و منزلگاه‌هاى والايى است كه جز يكتاپرستان مخلص، محوشدگان در حق، پيروزمندان بر هواهاى نفسانى و شايستگان درگاه الهى، بدان نرسند. خداى را، خداى را، بر مواظبت اخلاقيات؛ چه آن، راه آخرت شما و سكوى رسيدن به معارف است . خداى را، خداى را، بر اقامه نماز؛ آن ستون دين شماست. خداى را، خداى را، در مراعات حقوق پدر و مادر؛ زيرا مراعات آن، بر شما واجب و فريضه است. خداى را، خداى را، بر انجام همه واجبات و گريز از همه گناه‌ها و ...

تقوا را پلكانى بسيار و منزلگاه‌هاى والايى است كه جز يكتاپرستان مخلص، محوشدگان در حق، پيروزمندان بر هواهاى نفسانى و شايستگان درگاه الهى، بدان نرسند.

خداى را، خداى را، بر مواظبت اخلاقيات؛ چه آن، راه آخرت شما و سكوى رسيدن به معارف است .

خداى را، خداى را، بر اقامه نماز؛ آن ستون دين شماست.

خداى را، خداى را، در مراعات حقوق پدر و مادر؛ زيرا مراعات آن، بر شما واجب و فريضه است.

خداى را، خداى را، بر انجام همه واجبات و گريز از همه گناه‌ها و تباهي‌ها. زندگى چندروزه دنيا فريب‌تان ندهد. روزى او بهتر و جاودانه است.

بدان! بزرگ‌ترين و بايسته‌ترين كار براى سالك، چنگ‌زدن به عنايت پيامبر اسلام 2 و اهل‌بيت پاك ايشان و جلب شفاعت آنان است .

دريغا، ما در زمانى زندگى مى‌كنيم كه معارف دين و معالم هدايت، فراموش شده است. تنها مخلصان و سرسپردگان به حق، در اين روزگار نجات يابند. مردانى كه در عين شناخت دقيق مردم و حضور در جوامع، ناشناخته و گمنام‌اند. آنان چراغ فروزان هدايت و تابلو راهنماى سالكان‌اند.

آگاه باش! بدترين افراد كسى است كه خداوند او را به خود وا نهد و او از راه ميانه منحرف شده و بى‌راهنما به حركت خود ادامه دهد. چون او را به دنيا و متاع آن خوانند، آغوش گشايد و در انجام كارهاى آخرت كسل و بى‌حال باشد.

آگاه باش! همانا خدا سنت مجازات زودرس را در دنيا از شما برداشته است، ولى سنت ابتلاء و آزمايش برپاست؛ چنان‌چه خداى سبحان فرمود: «انّ فى ذلك لآيات وان كنّا لمبتلين».

ما گرفتار دورانى هستيم كه ناداني‌ها بسيار است و براهين روشن و كتاب‌هاى هدايت بى‌بهاست. گناه و جهالت بر اهل آن حاكم شده و ستم و تجاوز بر آن استيلا يافته است.

داروى درد خود را از پايگاه‌هاى غفلت و بى‌خودى و جايگاه‌هاى حيرت و سرگردانى مى‌جويند. به نور حكمت ره نمى‌جويند و با حقايق معرفت بينا و بصير نمى‌گردند. بينش‌هاى والا را به‌كار نمى‌گيرند و از نور علم و هدايت فيض نمى‌برند. چون نشانه‌اى روشن ببينند، انكار آن كنند؛ و در مواجهه با حقايق، هتك آن كنند؛ و اگر با علم قاطعى روبه‌رو شوند، خود را به نادانى زده و از آن روى گردانند! آنان در آن وادى ظلمت و حيرت، چونان چهارپايان اهلى و بسان سنگ خارند. دل‌هايشان همانند تخته‌سنگ بلكه از جهت قساوت و حق‌ناپذيرى سخت‌تر است.

راستى و صداقت، كاستى پذيرفته است. دروغ فراوان شده است. در دل بر يکديگر كينه و خصومت برند و در زبان اظهار دوستى و محبت كنند! به خدا پناه مى‌برم از اين مردمى كه پندهاى رسا سودشان ندهد و حجت‌هاى قاطع گويايشان نسازد، نشانه‌هاى روشن، پرچم‌هاى راهنما و براهين كامل هدايت‌شان نگرداند.

امور اعتباريه جان‌مايه جامعه شده است. حقايق در حال فرسايش است. سينه‌ها و قلب‌ها از دريافت معانى بلند ناتوان گشته و گنجايش بهره‌ورى از فيوضات الهى و دليل‌هاى روشن و معانى بلند را از دست ‌داده‌اند.

بى‌ترديد، دنيا ساكنان و وطن‌گزينان خود را به زودى رها مى‌كند. شادي‌هاى آن آميخته با اندوه است و صلابت و نيروى مردان‌شان با ناتوانى و سستى قرين.       

منبع: مجله حوزه، شماره 36


خروج
شنبه ٠٣ فروردين ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام