*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی3 


افق پارسایی3 شماره خبر: ٣٣٣١٨٨ ١٢:٤٣ - 1392/10/07    ارسال به دوست نسخه چاپي


سفارشات آيةالله عبدالله مامقانى(ره)


حفظ زبان از چيزى كه سبب رسيدن نفعى به تو نمى‌شود،‌ پس به‌راستى كه بيشتر گناهان فرزند آدم از زبان اوست و هيچ عضوى از اعضاى او نيست كه مثل زبان او سبب گناهان متعدد گردد. و به‌راستى كه سكوت درى از درهاى حكمت است،‌ پس زبانت را حفظ نماى مگر از خيرى كه تو را به بهشت بكشاند. و در اخبار آمده است كه: بنده ...

سفارش مى‌كنم تو را فرزند عزيزم - خداى‌تعالى به هر كار خيرى موفقت گرداند و از هر شرى دورت گرداند- به مكارم اخلاق و صفات پسنديده، كه آن‌ها چند امرند:

حفظ زبان

حفظ زبان از چيزى كه سبب رسيدن نفعى به تو نمى‌شود،‌ پس به‌راستى كه بيشتر گناهان فرزند آدم از زبان اوست و هيچ عضوى از اعضاى او نيست كه مثل زبان او سبب گناهان متعدد گردد. و به‌راستى كه سكوت درى از درهاى حكمت است،‌ پس زبانت را حفظ نماى مگر از خيرى كه تو را به بهشت بكشاند.

و در اخبار آمده است كه: بنده مؤمن مادامى كه ساكت است، جزو نيكوكاران نوشته مى‌شود و هركس كه سلامت دو دنيا را خواهد، بايد زبانش را حفظ نمايد و آيا چيزى باعث افتادن با صورت مردم در آتش جهنم خواهد شد جز محصول زبان‌هاى آن‌ها؟ و هرگاه خداوند اراده خيرى به بنده‌اى داشته باشد، او را در حفظ زبانش يارى مى‌دهد و با مشغول‌نمودن او به عيب‌هاى خودش، از پرداختن به عيوب ديگران باز مى‌دارد؛

و كسى‌كه كمتر سخن بگويد، عقلش كامل است و قلبش باصفاست؛ و كسى‌كه بيشتر سخن بگويد، عقلش كم بوده و قلبش قساوت خواهد داشت. و البته كه ايمان بنده‌اى به حد اعتدال نمى‌رسد مگر اين‌كه قلبش به حد اعتدال برسد و قلبش چنين نمى‌شود مگر اين‌كه قلبش به حد اعتدال برسد و قلبش چنين نمى‌شود مگر اين‌كه زبانش به حد اعتدال برسد،‌ چراكه زبان مؤمن پشت سر عقل اوست،‌ پس هرگاه سخن بگويد در آن انديشه مى‌نمايد،‌ چنان‌كه خير بود آن را اظهار مى‌كند و اگر شر بود،‌ پوشيده مى‌دارد.

 در صورتى كه منافق قلبش پشت سر زبانش قرار دارد و تكلم مى‌كند به آن‌چه بر زبانش جارى مى‌شود و مبالاتى به آن‌چه به ضرر و يا نفع اوست ندارد.

 و به‌راستى كه سكوت به دنبال خود پشيمانى ندارد،‌ در حالى‌كه چه‌بسا سخنى كه در دنيا و آخرت باعث پشيمانى گردد و البته كه شخصيت انسان زير زبان او پنهان است.

پس بسنج فرزند عزيزم! كلامت را قبل از اين‌كه سخن بگويى؛ و آن را عرضه بر عقل و معرفت كن،‌ كه اگر براى رضاى خدا و در راه خدا بود سخن بگوى و در غير اين‌صورت سكوت را اختيار نما... .

محاسبه نفس

به حساب خويش برس قبل از آن‌كه به حسابت رسيدگى گردد،‌ پس همان‌گونه كه تاجر با كارگرش براى رسيدگى به كارهاى روزانه‌اش به حساب مى‌نشيند،‌ تو نيز هر شب قبل از خواب به حساب خود رسيدگى كن،‌ تا اين‌كه از كارهاى روز گذشته‌ات باخبر شوى،‌ تا در صورت مشاهده تقصير و كوتاهى در اثر ارتكاب معصيتى يا ترك طاعتى،‌ استغفار نموده و توبه كنى و براى اين‌كه مورد بخشش قرارگيرى،‌ به سوى خدا تضرع نما و اعمال فوت شده را با قضا‌نمودن و طلب مغفرت از خداى بزرگ جبران نما.

 اگر در نفس،‌ سستى و بطالت و غفلت و ضايع‌شدن سرمايه را مشاهده كردى پس آن را با شلاق نصيحت و موعظه ادب كرده و ملزم و مجبور به طاعت نماى و آن‌گاه همانند تاجر مراقب او باش تا اين‌كه اوقاتش با غفلت ضايع نگردد و عمرش به قيمت ناچيز يا با ضرر فروخته نشود.

 اگر از نفس معامله خوبى را مشاهده كردى و اين‌كه در صرف وقت‌ها دقت كافى دارد،‌ خداى را بر اين نعمت سپاس گوى و از او بخواه كه بر توفيق و هدايت تو بيفزايد و در اخبار ائمه (علیه‌السلام) آمده كه فرموده‌اند: از شيعه ما نيست كسى‌كه هر روز به حساب خويش نرسد و اگر گناهى مرتكب شده است از خدا طلب بخشش نكرده و توبه ننمايد.

و يكى ديگر از آن امور مراقب‌بودن خويش است.

پس بر تو باد فرزند عزيزم! به مراقبه نفس با توجه به اين‌كه خداوند حاضر است و بر تمام حالت‌ها و حركت‌ها و كردارها و سخنان و نفس‌ها و هرچه در قلبت خطور نمايد و بر تصميم‌هايت و لحظه‌هاى تو مطلع است،‌ پس مقدم كن آن‌چه را كه خدا مقدم كرده است،‌ و اختيار نماى آن‌چه را كه اختيار نموده است.

و حكايت شده است كه لقمان به فرزندش گفت: فرزندم! هرگاه خداى‌تعالى را مراقب خود ديدى، هرگز اقدام به معصيتى نمى‌كنى،‌ زيرا به مجرد توجه پيدا‌كردن به اين‌كه او تو را مى‌بيند و آگاه بر تو است،‌ حيا باعث جلوگيرى مخالفت تو از خدا مى‌گردد.

منبع: در محضر عارفان


خروج
شنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام