*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی3 


افق پارسایی3 شماره خبر: ٣٣٣١٨٤ ١٢:١٦ - 1392/10/07    ارسال به دوست نسخه چاپي


تواضع شگفت‌انگيز خواجه نصيرالدين طوسي(ره)


شخصي به خدمت دانشمند بزرگ شيعه، خواجه نصيرالدين طوسي (ره): آمد و نوشته‌اي از ديگري تقديم ايشان کرد که در آن، به خواجه بسيار ناسزا گفته و دشنام داده شده بود! و نويسنده نامه، اين دانشمند بزرگ را کلب‌بن کلب خوانده بود!! خواجه نصيرالدين طوسي(ره) در برابر ناسزاهاي ...

شخصي به خدمت دانشمند بزرگ شيعه، خواجه نصيرالدين طوسي (ره): آمد و نوشته‌اي از ديگري تقديم ايشان کرد که در آن، به خواجه بسيار ناسزا گفته و دشنام داده شده بود! و نويسنده نامه، اين دانشمند بزرگ را کلب‌بن کلب خوانده بود!!

خواجه نصيرالدين طوسي(ره) در برابر ناسزاهاي وي، با زبان ملاطفت‌آميز، اين‌گونه پاسخ گفتند: اين‌که او مرا سگ خوانده است درست نيست؛ زيرا که سگ از جمله چهارپايان، و عوعوکننده و پوستش پوشيده از پشم است و ناخن‌هاي دراز دارد. اين خصوصيات در من نيست؛ قامت من راست است و...، ناخنم پهن است و ناطق و خندانم، و فصول و خواصي که مراست غير از فصول و خواص سگ است. و آن‌چه در من است مناقض است با آن‌چه صاحب نامه درباره من گفته است.

و بدين‌گونه او را پاسخ گفتند، با اين زبان نرم، بي آن‌که کلمه درشتي بر زبان رانده، يا فرستاده او را برنجانند.

مرحوم محدث قمي(قدس‌سره)، پس‌از نقل داستان مي‌فرمايند: خواجه در اين امر اقتدا کرده است به امام محمدباقر(علیه‌السلام)؛ زيرا از جاحظ نقل شده است که روزي، مردي مسيحي به امام گفت: «أنت بقر» (نعوذبالله) امام پاسخ دادند: «لا، اناً باقر»؛ نصراني گفت: «أنت بن الطبّاخه» امام فرمودند: «ذاک حرفتها». آن شخص گفت: «أنت إبن‌السّوداء الزنجيه البذيه». امام فرمودند: «اگر راست مي‌گويي، خداوند مادرم را بيامرزد، و اگر دروغ مي‌گويي خداوند تو را ببخشد.»

آن مرد مسيحي وقتي اين‌گونه برخورد را از حضرت امام مشاهده کرد، هدايت يافته و مسلمان شد.

منبع: رضا مختاري، سيماي فرزانگان، ص331


خروج
شنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام