*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی3 


افق پارسایی3 شماره خبر: ٣٣٣١٨١ ١٢:٠٩ - 1392/10/07    ارسال به دوست نسخه چاپي


توصيه‌هايي از عالم رباني ملامحمدتقي مجلسي (ره)


آن‌چه اين بنده از دوران رياضت و خودسازي دريافته‌ام، مربوط است به زماني‌كه به مطالعه تفسير اشتغال داشتم. شبي در بين خواب و بيداري حضرت محمد(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم) را مشاهده كردم،‌ با خود گفتم شايسته است در كمالات و اخلاق آن‌حضرت خوب دقت كنم. هرچه بيشتر دقت كردم عظمت و نورانيت آن‌جناب گسترده‌تر مي‌شد،‌ به‌طوري‌كه ...

عالم رباني ملامحمدتقي مجلسي(ره): مي‌نويسند:

آن‌چه اين بنده از دوران رياضت و خودسازي دريافته‌ام، مربوط است به زماني‌كه به مطالعه تفسير اشتغال داشتم. شبي در بين خواب و بيداري حضرت محمد(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم) را مشاهده كردم،‌ با خود گفتم شايسته است در كمالات و اخلاق آن‌حضرت خوب دقت كنم. هرچه بيشتر دقت كردم عظمت و نورانيت آن‌جناب گسترده‌تر مي‌شد،‌ به‌طوري‌كه نورش همه‌جا را فرا گرفت. در اين هنگام بيدار شدم (به خود آمدم) به من الهام شد كه خلق رسول‌خدا(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم) قرآن مي‌باشد،‌ بايد در قرآن بينديشم. پس هرچه بيشتر در آيه‌اي دقت مي‌كردم حقايق بيشتري نصيبم مي‌شد،‌ تا اين‌كه يك‌دفعه حقايق و معارف فراواني بر قلبم فرود آمد. پس در هر آيه‌اي كه تدبر مي‌كردم، چنين موهبتي بر من عطا مي‌شد. البته تصديق اين مطلب براي كسي‌كه به چنين توفيقي دست نيافته، دشوار بلكه عادتاً غير ممكن است، ليكن مقصود من راهنمايي و ارشاد برادران في‌الله مي‌باشد.

* دستور رياضت و خودسازي عبارت از اين است كه: از سخنان بي‌فايده، بلكه از غير ذكر خدا، خودداري كند.

* استفاده از مأكولات و مشروبات و لباس‌هاي لذت‌بخش و منكوحات و منازل زيبا و راحت را ترك كند. (و به‌مقدار ضرورت اكتفا نمايد).

* از معاشرت با غير اولياي خدا دوري جويد.

* از خواب زياد اجتناب نمايد و ذكر خدا را با مراقبت كامل ادامه دهد.

* اولياي خدا تداوم بر ذكر يا حيّ ياقيوم،‌ يا من لااله‌الاانت را تجربه كرده و نتيجه گرفته‌اند. من نيز همين ذكر را تجربه نمودم،‌ ليكن ذكر من، غالباً «يا الله» است،‌ با خارج ساختن غير خدا از قلب و با توجه كامل به جانب خداي متعال.

* البته آن‌چه بسيار مهم است، ذكر خدا با مراقبت كامل مي‌باشد،‌ و ساير امور به پايه ذكر نمي‌رسد. اگر اين عمل تا مدت چهل شبانه‌روز ادامه يابد، درهايي از انوار حكمت و معرفت و محبت بر سالك گشوده مي‌شود. آن‌گاه به مقام فناء في‌الله و بقاء بالله ترقي مي‌كند.

منبع: روضة‌المتقين


خروج
شنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٧
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام