*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی3 


افق پارسایی3 شماره خبر: ٣٣٣١٦٦ ١١:٤٧ - 1392/10/07    ارسال به دوست نسخه چاپي


عوامل موفقيت و واجبات طلاب از نگاه مقام معظم رهبري


جايگاه روحانيت در جامعه، جايگاه انبياست؛ به اين معني که وظيفه اصلي روحانيت هدايت جامعه به سمت حقايق و صراط مستقيم است. اين مهم، اقتضائاتي را مي‌طلبد که به صورت کامل در انبيا وجود داشت و در روحانيت بايد در حدي که مردم از آنان به‌عنوان اسوه و الگوهاي ديني و اخلاقي انتظار دارند، ظهور داشته باشد. روحانيت هنگامي مي‌تواند به ...

جايگاه روحانيت در جامعه، جايگاه انبياست؛ به اين معني که وظيفه اصلي روحانيت هدايت جامعه به سمت حقايق و صراط مستقيم است. اين مهم، اقتضائاتي را مي‌طلبد که به صورت کامل در انبيا وجود داشت و در روحانيت بايد در حدي که مردم از آنان به‌عنوان اسوه و الگوهاي ديني و اخلاقي انتظار دارند، ظهور داشته باشد. روحانيت هنگامي مي‌تواند به مسئوليت و رسالت خود عمل کند که اسوه بودن را براي خودش حفظ کند و در پيشبرد جنبه‌هاي معنوي و اخلاقي آنان تلاش نمايد.

«ديدار طلاب، فضلا و اساتيد حوزه علميه قم, 29/7/89»

 

واجبات يک طلبه

نافله بخوانيد، قرآن بخوانيد، نماز اول وقت بخوانيد که اين سه چيز براي طلبه واجب است. نمي‌خواهم بگويم که واجب شرعي است؛ واجب وظيفه‌اي و شغلي است. طلبه‌اي که با قرآن انس نداشته باشد، طلبه‌اي که اهل نافله نباشد، طلبه‌اي که نمازش را آخر وقت بگذارد، چيز مهمي کسر دارد.

«مراسم عمامهگذاري طلاب، 26/10/1372»

 

تقوا؛ نماز شب، دعا، زيارت، توسل و رفتن به مسجد جمکران

برادران عزيز! طلاب و فضلاي جوان! اين بنيه در جواني شكل مي‌گيرد. در جواني خودتان را بسازيد؛ شما روزگارهاي مهم و حساسي را در پيش خواهيد داشت. اين كشور و اين نظام و اين نهضت عظيم اسلامي در سطح عالم، به شماها احتياج خواهد داشت؛ از لحاظ معنوي بايد خودتان را بسازيد. البته نقشه، نقشه‌ آساني است؛ اما پيمودنش اراده مي‌خواهد. نقشه، يعني تقوا؛ تقوا، يعني پرهيز از گناه؛ يعني اتيان واجبات و ترك محرمات؛ كار را با اخلاص انجام دادن و از ريا و فريب دور بودن. برخلاف آنچه كه تصور مي‌شود، اين كارها در دوران جواني بسيار آسان‌تر است؛ به سن ماها كه برسيد، كار مشكل‌تر خواهد شد. بنابراين، ارزش تديّن، يكي از آن ارزش‌هاست؛ اين ارزش بايستي رعايت شود. نمازشب خواندن، نافله‌خواندن، دعاخواندن، ذكرگفتن، متوجه خدا بودن، زيارت رفتن، توسل كردن و به مسجد جمكران رفتن، سازنده است؛ اين‌ها شما را پولادين خواهد كرد. نمي‌شود يك حوزه ايده‌آل داشته باشيم، درحالي‌كه اين چيزها در طلابش نباشد.                         

(درس خارج فقه 31/06/1370)


خروج
شنبه ٠٣ فروردين ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام