*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی3 


افق پارسایی3 شماره خبر: ٣٣٣١٦٥ ١١:٤٤ - 1392/10/07   امام خميني(ره)از منظر امام خميني(ره) ارسال به دوست نسخه چاپي


امام خميني(ره)از منظر امام خميني(ره)

موانع عروج


1- انکار مقامات، شاهکار بزرگ شيطان 2- تسويف، حيله و دام بزرگ شيطان 3- اصطلاحات، دام بزرگ ابليس 4- دوستي حلال دنيا، خاستگاه همه خطاها 5- يأس و غرور، دو پرتگاه مخوف سالک

از منظر امام خميني(قدس‌سره)

1- انکار مقامات، شاهکار بزرگ شيطان

بدترين خارهاي طريق کمال و وصول به مقامات معنويه که از شاهکارهاي بزرگ شيطان قطاع‌الطريق است، انکار مقامات و مدارج غيبيه معنويه است. که اين انکار و جحود سرمايه تمام ضلالات و جهالات است و سبب وقوف و خمود است و روح شوق را که براق وصول به کمالات است، مي‌ميراند و آتش عشق را که رفرف معراج روحاني کمالي است، خاموش مي‌کند؛ پس انسان را از طلب باز مي‌دارد. به عکس، اگر انسان به مقامات معنويه و معارج عرفانيه عقيدت خالص کند و ايمان آورد، چه‌بسا شود که اين خود به آتش عشق فطري که در زير خاک و خاکستر هوا‌هاي نفسانيه خمود شده، کمک و مدد کند و نور اشتياق را در اعماق قلب روشن کند و کم‌کم به طلب برخيزد و به مجاهده قيام کند تا مشمول هدايت حق و دستگيري آن ذات مقدس شود. والحمدلله.

 (اربعين حديث/2/164)

 

2- تسويف، حيله و دام بزرگ شيطان

تا جواني در دست توست، کوشش کن در عمل و تهذيب قلب و در شکستن اقفال و رفع حجب؛ که هزاران جوان که به افق ملکوت نزديک‌ترند، موفق مي‌شوند و يک پير موفق نمي‌شود. قيد و بندها و اقفال شيطاني اگر در جواني غفلت از آن‌ها شود، هر روز که از عمر بگذرد، ريشه‌دارتر و قوي‌تر شوند.

درختي که اکنون گرفتست پاي

به نيروي شخصي برآيد ز جاي

گرش هم‌چنان روزگاري هلي

به گردونش از بيخ بر نگسلي

از مکايد بزرگ شيطان و نفس خطرناک‌تر از آن، آن است که به انسان وعده اصلاح در آخر عمر و زمان پيري مي‌دهد و تهذيب و توبه الي‌الله را به تعويق مي‌اندازد، براي زماني که درخت فساد و شجره زقوم قوي شده و اراده و قيام به تهذيب ضعيف، بلکه مرده است.

(ره عشق 28)

 

3- اصطلاحات، دام بزرگ ابليس

به اين اصطلاحات که دام بزرگ ابليس است، بسنده مکن و در جست‌وجوي او جل‌وعلي باش.

بسا شود که انسان به واسطه‌ شدت توجه به اصطلاحات و فهم کلمات و غور در اطراف آن، از قلب به کلي غافل شود و از اصلاح آن باز ماند. در مقام شرح حقيقت و ماهيت قلب و اصطلاحات حکما و عرفا، استادي کامل شود، ولي قلب خودش (نعوذباالله) از قلوب منکوسه يا مطبوعه باشد! مثل کسي‌که از خواص ادويه مضره و نافعه مطلع باشد و شرح هر يک را خوب بدهد، ولي از ادويه مضره احتراز نکند و مفيده را به کار نبرد. ناچار چنين شخصي با همه علم دواشناسي به هلاکت رسد و اين علم موجب نجات او نشود.

 (اربعين حديث/2/175)

 

4- دوستي حلال دنيا، خاستگاه همه خطاها

پسرم! هيچ‌گاه دنبال تحصيل دنيا -گرچه حلال او باشد- مباش؛ که حب دنيا، گرچه حلالش باشد، رأس همه خطاياست؛ چه خود حجاب بزرگ است و انسان را ناچار به دنياي حرام مي‌کشد. تو جواني؛ و با قدرت جواني که حق داده است، مي‌تواني اولين قدم انحراف را قطع کني و نگذاري به قدم‌هاي ديگر کشيده شوي؛ که هر قدمي قدم‌هايي در پي دارد.

(نقطه عطف 42)

 

5- يأس و غرور، دو پرتگاه مخوف سالک

اي دخترم! مغرور به رحمت مباش که غفلت از دوست کني و مأيوس مباش که خسرالدنيا والاخرة شوي.

اي عزيز! مغرور مشو و بدان که تا انسان در قيد اسارت نفس و شهوات آن است و سلسله‌هاي طولاني شهوت و غضب در گردن اوست، به هيچ‌يک از مقامات معنوي و روحاني نايل نمي‌شود و سلطنت باطنيه نفس و اراده نافذه آن، بروز نمي‌کند و مقام استقلال و عزت نفس که از بزرگ‌ترين مقامات کمال روحاني است، در انسان پيدا نمي‌شود. سلسله‌هاي پيچ‌درپيچ شهوات و هواها را پاره کن و کمند قلب را بشکن و از اسارت بيرون بيا و در اين عالم آزادانه بزيست تا در آن عالم آزاد باشي؛ وگرنه، صورت اين اسارت را در آن‌جا حاضر خواهي ديد و بدان که آن طاقت‌فرساست. اولياي خدا، با آن‌که از اسارت و رقيت به کلي خارج شده بودند و به حريت مطلقه نايل بودند، با اين‌حال دل‌هاي آن‌ها چنان لرزان بود و از عاقبت امر چنان ناله مي‌کردند و جزع مي‌نمودند که عقول متحير از آن است.

اربعين حديث/1/249


خروج
شنبه ٠٣ فروردين ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام