*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی3 


افق پارسایی3 شماره خبر: ٣٣٣١٦٣ ١١:٤٠ - 1392/10/07   امام حسن مجتبی(ع)  ارسال به دوست نسخه چاپي


امام حسن مجتبی(ع)

نصیحتی ماندگار از کریم آل‌طه امام حسن مجتبی(ع)


جنادةبن اميه مي‌گويد: در واپسين لحظه‌هاي بيماري امام حسن مجتبي(ع) به محضر آن حضرت رسيدم، عرض کردم: ‌اي پسر رسول‌خدا نصيحتي بفرماييد. فرمودند: خود را براي سفر آخرتت آماده کن، و قبل از فرا رسيدن مرگ، زاد و توشه تهيه کن؛ و بدان که به راستي تو به دنبال دنيا هستي در حالي که ...

جنادةبن اميه مي‌گويد: در واپسين لحظه‌هاي بيماري امام حسن مجتبي(علیه‌السلام) به محضر آن حضرت رسيدم، عرض کردم: ‌اي پسر رسول‌خدا نصيحتي بفرماييد. فرمودند: خود را براي سفر آخرتت آماده کن، و قبل از فرا رسيدن مرگ، زاد و توشه تهيه کن؛ و بدان که به راستي تو به دنبال دنيا هستي در حالي که مرگ به دنبال توست، و غصه روزي را که هنوز نيامده [يعني فردا] بر روزي که در آن قرار داري تحميل نکن [بلکه از امروزت استفاده کن]. و بدان که آن‌چه بيش از غذاي خود از مال کسب مي‌کني، خزانه‌دار و نگهبان [وارثان و] ديگران هستي. بدان که به حقيقت در حلال آن حساب و در حرام آن عقاب و در شبهه‌ناک آن سرزنش است.

پس دنيا را به منزله مرداري قرار بده و به اندازه کفايت [و در حد ضرورت] از آن بگير. پس اگر آن [مال[ حلال باشد [با مصرف اندک] زهد ورزيده‌اي و اگر حرام باشد گناهي بر تو نيست؛ چرا [که به اندازه ضرورت و در حال اضطرار از آن استفاده برده‌اي و] از آن برگرفته‌اي، چنان‌که از مردار [در حال اضطرار] بهره مي‌بري. پس اگر [هم] عتابي باشد، بسيار اندک است.

براي دنيايت به‌گونه‌اي کار کن که گويا همواره زنده هستي، و براي آخرتت [نيز] به‌گونه‌اي کار کن که گويا فردا مي‌ميري [و همواره آماده باش]. و اگر مي‌خواهي بدون عشيره و قبيله عزيز باشي و بدون سلطنت [و حکومت داري[ هيبت و شکوه داشته باشي، پس از ذلت معصيت خدا خارج شو [و] به عزت طاعت الهي [پناه ببر].

منبع: بحارالانوار/44/139


خروج
شنبه ٠٣ فروردين ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام