*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٦٤٣١ ١٤:٤٦ - 1398/01/20   کاری کنید که نظامیان آمریکایی هرچه زودتر از عراق خارج شوند رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار نخست‌وزیر عراق ارسال به دوست نسخه چاپي


کاری کنید که نظامیان آمریکایی هرچه زودتر از عراق خارج شوند رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار نخست‌وزیر عراق

کاری کنید که نظامیان آمریکایی هرچه زودتر از عراق خارج شوند


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر شنبه 17 فروردین در دیدار آقای عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق و هیأت همراه، با اشاره به آمیختگی اعتقادی، فرهنگی و تاریخی دو ملت ایران و عراق تأکید کردند: روابط جمهوری اسلامی ایران و عراق فراتر از روابط دو کشور همسایه است و دولت و ملت ایران، پیشرفت و سعادت عراق را به نفع خود می‌دانند، اما آمریکایی‌ها بر خلاف اظهارات لفظی خود دموکراسی و مجموعه فعالان سیاسی کنونی عراق را به ضرر خود می‌دانند، و بر همین اساس دولت عراق باید کاری کند که نظامیان آمریکایی هرچه زودتر از عراق خارج شوند...


رهبر انقلاب اسلامی با قدردانی از مواضع هوشمندانه آقای عادل عبدالمهدی نسبت به مسایل عراق و منطقه، به ظرفیتهای انسانی این کشور اشاره کردند و گفتند: از جمله ظرفیتهای انسانی عراق، جوانان این کشور هستند که در قضیه مقابله با فتنه داعش، امتحان خوب و تحسینبرانگیزی دادند و آنچه اتفاق افتاد حادثهای تاریخی بود.

حضرت آیتالله خامنهای از دانشمندان و فرزانگان عراقی بهعنوان یکی دیگر از ظرفیتهای انسانی این کشور نام بردند و افزودند: آمریکاییها در همان اوایل حضور در عراق، تعداد زیادی از دانشمندان این کشور را به قتل رساندند زیرا آنها اهمیت این ثروت مهم را میدانستند.

ایشان با تأکید بر اینکه ظرفیتهای انسانی و منابع غنی زیرزمینی عراق، این کشور را به تأثیرگذارترین کشور در جهان عرب تبدیل خواهد کرد، گفتند: آمریکاییها و دنبالههای آنها در منطقه، با تبدیل شدن عراق با چارچوب دموکراسی فعلی و شخصیتها و جریان کنونی در رأس کار، مخالفند و آن را به ضرر منافع خود میدانند.

ایشان با تأکید بر اینکه اگر دولت و مسئولان عراقی دنباله رو آمریکا باشند آنها مشکلی نخواهند داشت، افزودند: دولت و مجلس عراق و مجموعه فعالان سیاسی کنونی در این کشور برای آمریکاییها نامطلوب هستند و بر همین اساس آنها برای خارج کردن این مجموعه از صحنه سیاست عراق طراحی میکنند.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه اظهارات لفظی آمریکاییها و سعودیها درباره عراق با نیات درونی آنها متفاوت است، خاطرنشان کردند: آنها در مقطعی که داعش، موصل را اشغال کرد، برای آنها پول و سلاح و تجهیزات ارسال میکردند و اکنون که عراق بر داعش غلبه پیدا کرده است، اظهار دوستی میکنند.

حضرت آیتالله خامنهای با اشاره به سخنان نخستوزیر عراق مبنی بر حضور بقایای داعش در عراق گفتند: باید کاملاً هوشیار بود زیرا آنها اگر در دولت و ملت عراق، لحظهای احساس ضعف کنند، بار دیگر جنایات خود را آغاز خواهند کرد.

رهبر انقلاب اسلامی حضور نظامیان آمریکایی در کشورهای منطقه را به ضرر کشورها و ملتهای منطقه دانستند و خطاب به نخستوزیر عراق تأکید کردند: باید کاری کنید که آمریکاییها هرچه زودتر نظامیان خود را از عراق خارج کنند زیرا آنها در هر کشوری که برای مدت طولانی حضور نظامی داشتهاند، روند بیرون راندن آنها دچار مشکل شده است.

ایشان هدف آمریکا از حضور در عراق را فراتر از حضور نظامی صرف خواندند و گفتند: آنها بهدنبال حضور و منافع بلندمدت و تشکیل دولتی همچون دولتهای نظامی در اوائل اشغال عراق هستند.

حضرت آیتالله خامنهای به موضوع تأثیر پیشرفت علمی بر آبادانی و عمران کشور نیز اشاره کردند و افزودند: بهعنوان یک تجربه پیشرفت علمی در عراق را زمینهساز مصونیت مستمر در عرصههای مختلف میدانیم.

ایشان همچنین ارتباط بیش از پیش دولت عراق با مرجعیت را بسیار مفید و سودمند خواندند.

در این دیدار که آقای روحانی رئیسجمهور نیز حضور داشت، آقای عادل عبدالمهدی نخستوزیر عراق ضمن ابراز خرسندی فراوان از دیدار با رهبر انقلاب اسلامی گفت: نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران همواره در شرایط سخت در کنار دولت و ملت عراق بوده است که آخرین مورد آن، غلبه عراق بر داعش، با حمایتهای جمهوری اسلامی ایران بوده است.

آقای عادل عبدالمهدی در پایان تأکید کرد: روابط عراق با جمهوری اسلامی ایران روابط ویژهای است و ما اعلام کردهایم که هیچگاه به تحریمهای آمریکا بر ضد ایران نخواهیم پیوست.


خروج