*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٦٤٢٢ ١٤:١٩ - 1398/01/20   حوزه‌های علمیه  مثل همیشه در کنار مردم ارسال به دوست نسخه چاپي


حوزه‌های علمیه  مثل همیشه در کنار مردم

حوزه‌های علمیه مثل همیشه در کنار مردم


در پی وقوع سیل در برخی استان‌ها و شهرستان‌های کشور و بروز مشکلات زیادی برای مردم مناطق سیل‌زده، طلاب و روحانیون از همان ساعات اولیه با حضور در این مناطق، به‌صورت جهادی به کمک مردم شتافتند و هم‌چنان در کنار آنان قرار دارند...


 بازدید آیتالله اعرافی از مناطق سیلزده گلستان و مازندران

به گزارش خبرگزاری حوزه از مازندران، آیتالله اعرافی مدیر حوزههای علمیه کشور، 13فروردین با سفر به استان مازندران، از مناطق سیلزده شهرستان سیمرغ و ساری بازدید کرد. در این بازدید که مدیر حوزه علمیه مازندران، مدیر مرکز خدمات استان و مدیر حوزه علمیه بابل نیز حضور داشتند، آیتالله اعرافی از نزدیک در جریان خسارتهای ناشی از سیل اخیر قرار گرفت.

مدیر حوزههای علمیه کشور در این بازدید میدانی ضمن ابراز همدردی با مردم سیلزده این شهرستان، از صبر و شکیبایی مردم این منطقه تقدیر کرد.

آیتالله اعرافی در این بازدید ضمن گفتوگوی صمیمانه با مردم سیلزده شهرستان سیمرغ و روستاهای برج خیل، تالارپشت و رکن کلا، از نزدیک در جریان مشکلات و خواستههای مردم این شهرستان قرار گرفت. وی در جریان این بازدید، در منازل جانباختگان سیل اخیر حضور یافت و با آنان ابراز همدردی کرد.

آیتالله اعرافی همچنین در ادامه سفر به استانهای شمالی کشور و بازدید از مناطق سیلزده، 14 فروردین وارد استان گلستان شد.

مدیر حوزههای علمیه کشور در بدو ورود مورد استقبال مسئولان استانی و حوزوی قرار گرفت و سپس در جلسه شورای هماهنگی نهادهای حوزوی گلستان شرکت کرد.

آیتالله اعرافی در این جلسه، پساز استماع گزارش مسئولان نهادهای حوزوی، با تقدیر از تلاشهای جهادی حوزه و روحانیت استان گلستان، دستورات لازم برای کمکرسانی بیشتر به مردم سیلزده را صادر کرد.

وی پساز این جلسه، عازم منطقه سیلزده آققلا شد و مورد استقبال روحانیون شیعه و اهلسنت این شهرستان قرار گرفت و از نزدیک در جریان خسارات وارده به مردم قرار گرفت.

آیتالله اعرافی پساز گزارش آخوند میرزاعلی، امام جمعه اهلسنت آققلا، به بررسی وضعیت سیلزدگان و روند امدادرسانی به آنان پرداخت.

همچنین آیتالله اعرافی در جلسه شورای نهادهای حوزوی استان گلستان از تلاش جهادیهای نهادهای حوزوی، طلاب و روحانیون در عرصه کمکرسانی به مردم سیلزده تقدیر کرد و گفت: حوزه و روحانیت تا آخر در کنار سیلزدگان خواهد ماند.

مدیر حوزههای علمیه کشور با تأکید بر ضرورت بسیج همه امکانات و ظرفیتها برای کمک به سیلزدگان، تصریح کرد: بسیج نیروها، خدمات دینی و مذهبی، هماهنگی با مسئولین و امدادرسانی از جمله نکاتی است که باید در این مواقع به آنها توجه داشت.

بر پایه این گزارش، در این جلسه مسئولان نهادهای حوزوی استان گلستان، گزارشی از فعالیتهای نهاد تحت امر خود در امدادرسانی به مردم سیلزده را ارائه دادند.

گفتنی است، تشکیل ستاد حوزوی بحران حوادث غیرمترقبه در مناطق، تشکیل کمیتههای مختلف، اعزام طلاب و روحانیون جهادی، توزیع بستههای غذایی و دیگر اقلام، پخت غذای گرم و... از جمله خدمات نهادهای حوزوی استان مردم مناطق سیلزده بوده است.


 استمرار حضور روحانیون در کنار مردم سیلزده تا حل مشکلات آنان

آیتالله اعرافی در ادامه برنامههای سفر به مناطق سیلزده استان گلستان، ۱۴ فروردین با حضور در دفتر امام جمعه گرگان، در جلسهای با آیتالله نورمفیدی نماینده ولیفقیه در استان، پیرامون وضعیت سیلزدگان و روند امدادرسانی به آنان، گفتوگو و تبادلنظر کرد.

آیتالله نورمفیدی در این دیدار بر ضرورت استمرار حضور روحانیت در مناطق سیلزده تأکید کرد و گفت: وظیفه اصلی روحانیت و حوزههای علمیه در چنین مواقعی هدایت و نگه داشتن مردم و مسئولین در صحنه برای کمکرسانی به حادثهدیدگان است.

آیتالله اعرافی نیز در این جلسه با اشاره به بازدید میدانی از آققلا و دیدار با آخوند میرزاعلی و آخوند رهبر ائمه جمعه اهلسنت این شهرستان، از ادامه حضور جهادی طلاب و روحانیون در کنار مردم سیلزده تا حل مشکلات آنان خبر داد.


 نمایندگان مدیر حوزههای علمیه با هدف ابراز همدردی با سیلزدگان وارد استان گلستان شدند

به گزارش خبرگزاری حوزه از گرگان، حججاسلام حسینی کوهساری مسئول مرکز ارتباطات و بینالملل حوزههای علمیه و فاضل، مسئول مرکز امور صیانتی حوزههای علمیه کشور به نمایندگی از آیتالله اعرافی، 7 فروردین پیش از سفر آیتالله اعرافی، وارد استان گلستان شدند و مورد استقبال مسئولان حوزوی استان قرار گرفتند.

مسئولان ارشد حوزوی در این سفر علاوه بر بازدید از مناطق سیلزده استان گلستان و ابلاغ سلام و ابراز همدردی آیتالله اعرافی، مدیر حوزههای علمیه کشور به سیلزدگان، به بررسی ظرفیتهای حوزههای علمیه و کمکرسانی طلاب و روحانیون به مردم سیلزده پرداختند.

نمایندگان مدیر حوزههای علمیه کشور در این سفر با آیتالله نورمفیدی نماینده ولیفقیه در استان گلستان و مسئولان حوزه استان نیز دیدار و گفتگو کردند.

نمایندگان آیتالله اعرافی همچنین با حضور در مدرسه علمیه امام صادق علیه السلام بندرترکمن، در جلسهای با محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام قدس سره، به بررسی نیازهای سیلزدگان و راههای سرعت بخشیدن به کمکرسانی مطلوبتر به مردم سیلزده پرداختند.


 دیدار هیئت عالی حوزههای علمیه کشور با مردم سیلزده آققلا

حججاسلام حسینی کوهساری و فاضل مسئول مرکز امور صیانتی حوزههای علمیه کشور در ادامه برنامههای خود، با حضور در شهرستان آققلا، علاوه بر دیدار و گفتوگو با مردم سیلزده، از فعالیتهای روحانیون و مبلغان جهادی در این منطقه بازدید کردند.

حججاسلام حسینی کوهساری و فاضل همچنین در جلسهای با مدیر و مسئولان حوزه علمیه استان گلستان، به بررسی اقدامات حوزه استان و طلاب و روحانیون در جریان سیل اخیر پرداخته و با تقدیر از تلاشهای جهادی حوزه و روحانیت استان، بر ضرورت استمرار خدمترسانی به سیلزدگان تا زمان حل مشکلات آنان تأکید کردند.


 بازدید از مناطق سیلزده مازندران

حجتالاسلام والمسلمین فاضل مسئول مرکز امور صیانتی حوزههای علمیه و هیئت همراه، به نمایندگی از آیتالله اعرافی، در ادامه کمکرسانی جهادی حوزویان به سیلزدگان، با حضور در شهرستان سیمرغ استان مازندران، از مناطق سیلزده بازدید کرده و ضمن ابلاغ سلام و ابراز همدردی آیتالله اعرافی به سیلزدگان، از نزدیک در جریان امدادرسانی و فعالیت جهادی طلاب و روحانیون در مناطق سیلزده قرار گرفتند.


 بازدید نماینده آیتالله اعرافی از مناطق سیلزده ایلام

به گزارش خبرگزاری حوزه در ایلام، حجتالاسلام والمسلمین فاضل مسئول مرکز امور صیانتی حوزههای علمیه کشور، 18 فروردین به نمایندگی از آیتالله اعرافی، از مناطق سیلزده استان ایلام بازدید و با حجتالاسلام والمسلمین کریمیتبار نماینده ولیفقیه در استان دیدار کرد و در جریان میزان خسارات و روند کمکرسانی به سیلزدگان به ویژه تلاشهای جهادی طلاب و روحانیون در این مناطق قرار گرفت. نماینده مدیر حوزههای علمیه کشور و هیئت همراه با حضور در شهرستانهای دهلران، مهران و ایلام، با مردم سیلزده دیدار کرد و با آنان به گفتوگو پرداخت.

وی با ابلاغ سلام و ابراز همدردی آیتالله اعرافی با مردم سیلزده، از آمادگی اعزام طلاب جهادی برای کمکرسانی به سیلزدگان خبر داد.


 تشریح اقدامات ستاد حوزوی حوادث غیرمترقبه در مناطق سیلزده

رئیس ستاد حوزوی بحران و حوادث غیرمترقبه حوزه علمیه کشور، اقدامات این نهاد در مناطق سیلزده را تشریح کرد.

حجتالاسلام والمسلمین محمدحسن زمانی در گفتوگو با خبرگزاری حوزه، با اشاره به اقدامات ستاد حوزوی بحران و حوادث غیرمترقبه کشور در مناطق سیلزده، اظهار داشت: این ستاد، سال گذشته در جهت ضرورت رسیدگی به زلزلهزدگان کرمانشاه تأسیس شد و با لطف خدا همه حوزویان کشور در این کمکرسانی یاری کردند.

رئیس ستاد حوزوی حوادث غیرمترقبه ادامه داد: امسال نیز بهمحض اطلاع از سیل استان گلستان بهویژه منطقه آققلا، اقدامات متعددی در همان روزهای اول انجام شد؛ ازجمله اینکه با حضور پنج نهاد حوزوی، ستاد استان تشکیل جلسه داد که مدیر حوزه علمیه استان گلستان، مدیر حوزه خواهران استان، مدیر مرکز خدمات حوزه علمیه گلستان و مدیران مراکز جامعةالمصطفی العالمیه و سازمان تبلیغات اسلامی استان، در این جلسه حضور داشتند؛ این نشست پنج مصوبه داشت.

مسئول دفتر امور اجتماعی و سیاسی حوزههای علمیه کشور با بیان اینکه در جریان سیل اخیر حوزههای اهلسنت هم کمک کردند، افزود: روز دوم سیل تعدادی از مدیران محترم حوزه استانی ضمن حضور در مناطق سیلزده، از نزدیک به بررسی وضعیت و اقدامات لازم از سوی حوزه علمیه پرداختند.

حجتالاسلام والمسلمین زمانی خاطرنشان کرد: گام دیگر از سوی ستاد حوزوی بحران و حوادث غیرمترقبه این بود که تعدادی از طلاب و روحانیون به مناطق سیلزده اعزام شدند تا ضمن نجات افراد گرفتار، اقداماتی نظیر رساندن کالای مورد نیاز به مردم، ارتباط عاطفی و ارائه خدمات مشاورهای به کسانی که آسیب روحی دیدهاند را انجام دهند.

وی گفت: گام دیگر این بود که بیانیهای از سوی آیتالله اعرافی، مدیر حوزههای علمیه خطاب به نمایندگان ولیفقیه در گلستان، مازندران و گیلان ارسال شد و آمادگی حوزویان را برای همکاری و کمکرسانی اعلام کند.

مسئول دفتر اجتماعی و سیاسی حوزههای علمیه افزود: اقدام بعدی ستاد حوزوی بحران و حوادث غیرمترقبه این بود که نامهای از طرف دفتر اجتماعی و سیاسی حوزههای علمیه به همه مدیران استانی حوزههای کشور ارسال شد تا در حد توان ضمن ارتباط با مدیر حوزه علمیه گلستان، اقدامات و کمکهای لازم طبق تشخیص مدیر این استان انجام شود.

وی اظهار کرد: اقدام دیگر ستاد حوزوی بحران و حوادث غیرمترقبه حوزه علمیه کشور این بود که پیشنهاد دادیم، مدیر حوزه علمیه گلستان عضو ستاد بحران استانداری گلستان شود تا از ظرفیت حوزه علمیه و روحانیت برای امدادرسانی به مردم عزیز استفاده شود که با تماس تلفنی با رئیس ستاد بحران کشور، ایشان موافقت کردند و امیدواریم، حوزههای علمیه نیز بتوانند تکلیف خود را در این عرصه بهدرستی انجام دهند.

حجتالاسلام والمسلمین زمانی افزود: درخواست کردیم که لیست کالاهای مورد نیاز توسط مدیریت حوزه علمیه گلستان به مدیران استانی حوزههای علمیه کشور اعلام شود تا کالاهای مورد نیاز را سریعتر به مردم برسانیم.


 آمادهباش ۱۰۰۰ روحانی جهادی برای امدادرسانی به مردم سیلزده

دبیر تشکل فراگیر گروههای تبلیغی سراسر کشور هم در گفتوگو با خبرگزاری حوزه، اقدامات این تشکل فراگیر گروههای تبلیغی سراسر کشور در مناطق سیلزده را تشریح کرد و از آمادهباش کامل ۱۰۰۰ مبلغ جهادی برای کمکرسانی به مردم سیلزده خبر داد و اظهار داشت: این تشکل، یک مجموعهای است که 400 گروه تبلیغ، به ظرفیت 10 هزار مبلغ دارد و همگی آنان حوزوی هستند و در قالب گروه تبلیغی در حوزههای مختلف فعالیت میکند؛ از حضور در سواحل و کار تبلیغی تا کار تربیتی در مدارس و... خدماترسانی میکنند.

حجتالاسلام مرتضی شعبانزاده با اشاره به اقدامات ستاد حوزوی بحران و حوادث غیرمترقبه کشور در مناطق سیلزده، تصریح کرد: اولین اقدام، تشکیل این ستاد و گام دوم تمرکز در اطلاعرسانی بهمنظور شناسایی گروههایی که امکان حضور در این دو منطقه را داشتند، بود و نتیجه شناسایی این شد که حداقل 40 گروه به ظرفیت هزار مبلغ، اعلام آمادگی کردند و اولین اقدام ما در رابطه با گلستان این بود که 150 مبلغ جهادی از خراسان شمالی و سایر استانهای کشور به استان گلستان اعزام شدند و مبلغان بهتدریج و بهحسب نیازهای اعلامی اعزام میشوند.

وی با بیان اینکه بازدیدهای اولیه و مقدمات هماهنگی برای اعزام مبلغ انجامشده است، افزود: 20 مبلغ به شهرستان سیمرغ مازندران اعزام شدند و استان گلستان نیز اعلام کرده تا آب تخلیه نشود، شرایط تبلیغی فراهم نیست و ما منتظر اعلام استان گلستان هستیم.

حجتالاسلام شعبانزاده با بیان اینکه قبلاز ورود بسیاری از دستگاههای کشوری و لشکری با تمام ظرفیتها خود، گروههای تبلیغی ما در گلستان و شمال کشور اقدامات خود را انجام دادند و قبلاز ملی شدن این فاجعه و معضل، سازماندهی و اعزام صورت گرفت، خاطرنشان کرد: ما هیچ تفاوتی بین برادران اهلسنت و شیعه در ارائه خدمات عمومی قائل نیستیم و فرزندان حوزه علمیه برای کاهش آلام برادران اهلسنت نیز پیشگام و همراه شدند


 اقدام جهادی طلاب خراسان شمالی و مازندرانی در کمک به سیلزدگان

همچنین در اقدامی جهادی ، طلاب و روحانیان خراسان شمالی نیز به کمک سیلزدگان شهرستان راز و جرگلان این استان شتافتند. طلاب و روحانیون مازندرانی هم بهصورت جهادی در مناطق سیلزده حضور یافته و به یاری سیلزدگان پرداختند.


 امدادرسانی طلاب و روحانیون لرستانی در مناطق سیلزده استان

حجتالاسلام سعید بیرانوند در گفتوگو با خبرگزاری حوزه در خرمآباد با اشاره به اینکه هماکنون طلاب و روحانیون استان لرستان با حضور در مناطق سیلزده یاریگر هموطنان سیلزده هستند، گفت: علاوه بر فعالیت خودجوش مبلغان و طلاب در این امر انسان دوستانه، طلاب و مبلغان عضو جمعیت هلال احمر نیز از همان روزهای آغازین وقوع سیل، مشغول خدمترسانی و امداد هستند.


 بازدید نماینده ولیفقیه در لرستان از منطقه سیلزده معمولان

حجتالاسلام والمسلمین میرعمادی نماینده ولیفقیه در استان لرستان و امام جمعه خرمآباد از منطقه سیلزده معمولان بازدید و بر روند خدمترسانی سریع و مطلوبتر به سیلزدگان تأکید کرد.


 تشکیل کارگروه فرهنگی تبلیغی در مناطق سیلزده لرستان

معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی ادارهکل تبلیغات اسلامی استان لرستان در گفتوگو با خبرگزاری حوزه در خرمآباد، از تشکیل کارگروه فرهنگی تبلیغی آمادهباش و کمک به سیلزدگان در این استان خبر داد و با اشاره به اینکه هماکنون مبلغان و طلاب در منطقه سیلزده معمولان و پلدختر مشغول امدادرسانی به مردم آسیب دیده هستند، گفت: مبلغان طرح هجرت و روحانیون مستقر، در روستاها و مساجد مشغول خدمترسانی به سیلزدگان شهرهای معمولان و پلدختر هستند.

حجتالاسلام احمدرضا غلامی با اشاره به اینکه در روستاها خانههای عالم نیز محل اسکان و استقرار آسیبدیدگان سیل اخیر هستند، افزود: مساجد، مصلیها، حسینیهها و تکایا آماده استقرار مردم آسیبدیده از سیل هستند.

وی از تشکیل کارگروه فرهنگی تبلیغی برای اسکان و خدمترسانی مطلوب به مردم سیلزده و در معرض خطر خبر داد و گفت: بههمت ائمه جمعه، مبلغان هجرت و روحانیون مستقر و همچنین دیگر طلاب، تدابیر لازم برای اسکان فوری و خدمترسانی مطلوب و سریع اندیشیده شده است.


 حضور رئیس مرکز خدمات حوزههای علمیه در گمیشان

مدیر حوزه علمیه استان گلستان در گفتوگو با خبرگزاری حوزه از سفر حجتالاسلام والمسلمین ربانی رئیس مرکز خدمات حوزههای علمیه کشور به منطقه سیلزده گمیشان خبر داد و گفت: بهدلیل مسدود بودن مسیر عبور و مرور، رئیس مرکز خدمات با استفاده از قایق در گمیشان حضور یافت.

حجتالاسلام والمسلمین مصطفی ملکی با اشاره به خدمترسانی حوزه و روحانیت به سیلزدگان، اظهار کرد: از همان ساعات اولیه وقوع سیل در استان، همه ظرفیتها و امکانات نهادهای حوزوی استان بهکار گرفته شد و طلاب و روحانیون نیز بهصورت جهادی به کمک سیلزدگان شتافتند و این خدمترسانی همچنان ادامه دارد.


 گروههای تبلیغی جهادی با همه توان در مناطق سیلزده حاضرند

مسئول شورای هماهنگی گروههای تبلیغی مازندران، در گفتوگو با خبرگزاری حوزه از مازندران، به مهمترین اقدامات گروههای تبلیغی این استان در مناطق سیلزده گلستان و مازندران اشاره کرد و گفت: گروههای تبلیغی و جهادی این استان از نخستین ساعات وقوع سیل به مناطق مختلف استان اعزام شدند.

حجتالاسلام پورعلی با بیان اینکه گروههای تبلیغی و جهادی طلاب با همه توان و در کمال خلوص نیت در مناطق سیلزده حضور پیدا کردند، افزود: حضور طلاب جهادگر در کنار سایر اقشار مردم در تسریع روند امدادرسانی بسیار اثرگذار بوده است.

مسئول شورای هماهنگی گروههای تبلیغی مازندران با بیان اینکه گروههای تبلیغی بسیاری در جریان سیل اخیر در شهرهای مختلف استان به خدمترسانی مشغول هستند، افزود: علاوه بر این، هر یک مدارس علمیه استان نیز بر اساس توانمندی خود به انجام خدمات امدادی به مردم سیلزده استان میپردازند.


 عزم جزم حوزویان برای مقابله با سیلاب خوزستان

حجتالاسلام محمد کیانی معاون امور طلاب و دانشآموختگان حوزه علمیه خوزستان نیز، در گفتوگو با خبرگزاری حوزه در اهواز، با اشاره به مجموعه اقدامات حوزه علمیه در جریان سیلابهای خوزستان، اظهار داشت: مدیریت حوزه علمیه خوزستان از ماههای قبل در جریان آبگرفتگیهای بارانهای سیلآسا، اقداماتی را برای امدادرسانی به مردم انجام داد و آن حرکتهای جهادی، تجربهای برای حضور مؤثرتر در جریان اخیر شد.

وی با بیان اینکه حوزویان، پیشگام امدادرسانی در مناطق محروم هستند، گفت: پیشاز تشکیل ستاد بحران استان خوزستان، مدیریت حوزه علمیه خوزستان با اعلام وضعیت فوقالعاده در مدارس علمیه، طلاب را آماده اعزام به مناطق کرد.

حجتالاسلام کیانی، با اشاره به تشکیل چندین گروه جهادی- تبلیغی در خوزستان، تصریح کرد: هماکنون گروههای جهادی مدارس علمیه آیتالله قاضی دزفول، سیدالشهدا خرمشهر، جزائریه شوشتر، امام المهدی؟عج؟ زرگان و ولیعصر؟عج؟، علیبن ابیطالب علیه السلام و الغدیر اهواز، بهصورت عملیاتی در مناطق بحرانی خوزستان مستقر هستند.

معاون امور طلاب و دانشآموختگان حوزه علمیه خوزستان، با تأکید بر اینکه عزم حوزویان خوزستان برای مقابله با سیلاب و امدادرسانی به مردم «جزم» است، گفت: حوزویان پای کار انقلاب، امروز داعیهدار پیگیری مشکلات و امدادرسانی به مردم بوده و هرچه در توان داشته باشند، دریغ نخواهند کرد.


 فعالیتهای جهادی طلاب در شهر سیلزده بستان

مسئول گروه جهادی شهید عبدالزهرا نیسی، مستقر در شهر «بستان» در گفتوگو با خبرگزاری حوزه در اهواز، به ارائه گزارشی از فعالیتهای جهادی در شهر سیلزده «بستان» پرداخت و اظهار داشت: در جریان سیل چند ماه گذشته استان خوزستان، این گروه و طلاب مرتبط با آن، حضور فعالی در کمکرسانی به مردم داشتند و ثمره آن حضور، احداث سیلبندها و چینش سنگرهایی برای مقابله با سیلابها بود که این امر، امروز و در جریان سیل اخیر ثمره خود را بهوضوح در مهار خسارتها نشان داد.

خلیل حریزاوی از حضور طلاب و نیروهای جهادی در منطقه خبر داد و بیان داشت: ظرفیت نیروی انسانی گروه جهادی حاضر در منطقه، متشکل از طلاب و دانشجویان بسیجی، حدود ۳۰ نفر میباشد، که در این میان، طلاب سوسنگرد و حوزه علمیه امام صادق علیه السلام اهواز در این محل حضور پررنگی داشتند.


 دستور مهم آیتالله اعرافی به مدیران حوزههای استانهای کشور

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله اعرافی مدیر حوزههای علمیه، 13فروردین به مدیران حوزههای علمیه استانهای کشور دستور داد که همه توان خود را برای بسیج امکانات و حضور حوزویان در کمکرسانی به سیلزدگان بهکار بگیرند.

در این دستورالعمل آمده است: با توجه به ابعاد وسیع سیل در برخی از استانها، شهرستانها و روستاها و ضرورت حضور آحاد ملت شریف ایران در امداد و یاریرسانی به سیلزدگان، ضمن تقدیر و سپاس از همه مردم و دستگاهها و نهادها و گروههای تبلیغی طلاب، فضلا و روحانیت محترم که تاکنون خدمات ارزندهای ارائه دادهاند، لازم است، مدیران محترم استانی و نیز مدیران ارجمند و مراکز و نهادهای حوزوی، فرهنگی و تبلیغی نقش موثر خود را در این وظیفه الهی و انسانی با شتاب و اتقان بیشتر و با عنایت به نکات ذیل ایفا نمایند:

1. برنامهریزی اساسی و سریع در راستای تبلیغ و فراخوان همه مردم شریف بهویژه جوانان ارجمند در همه نقاط کشور نسبت به امداد و هرگونه کمکرسانی به هموطنان سیلزده و بسیج مساجد و مراکز دینی در این زمینه و تبیین این وظیفه الهی توسط روحانیون سراسر کشور و دعوت عموم جامعه به نشان دادن الگوی برجستهای از همبستگی و همیاری اسلامی، ملی و انقلابی.

2. برنامهریزی جامع و سریع برای حضور طلاب عزیز و روحانیت محترم و حوزویان ارجمند در عملیات امداد و کمکرسانی و تسهیلات لازم برای نقشآفرینی آنان در این زمینه.

3. بر ضرورت هماهنگی و همکاری با نمایندگان محترم ولیفقیه و امامان محترم جمعه و مسئولان گرامی و دستگاههای مسئول و امدادرسانان و نیز نهادها و مراکز حوزوی و تبلیغی و گروههای مردمی تأکید مینمایم؛ ستادهای استانی مراکز حوزوی باید تشکیل و از آن طریق هماهنگیهای لازم بهعمل آید.

4. به مدیران محترم در استانها در تنظیم برنامهها و اعلام تعطیلی و محورهای حضور و غیاب و دیگر مسایل قانونی مربوط به مدارس و مراکز حوزههای علمیه تفویض اختیار میشود تا تصمیمات لازم و ضروری اتخاذ نمایند و به اطلاع بخشهای ذیربط مدیریت حوزههای علمیه برسانند.

امید است حوزههای علمیه و روحانیت محترم مانند همیشه و با اخلاص و ایثار و دور از همه هیاهو و شائبهها در کنار گروههای مردمی، بسیجی، نیروهای مسلح و دستگاههای مسئول، در خدمت به مردم و یاریرسانی به سیلزدگان عزیز و کاهش آلام و رنج آنان موفق باشند و انتظار میرود، فعالیتهای گسترده طلاب و اساتید و گروههای جهادی و علمای اسلام و ائمه جمعه و جماعات در شمال کشور که تاکنون مایه افتخار بوده است، استمرار و به سایر نقاط گسترش یابد.

فرصت را مغتنم میشمارم و براساس تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله) و مراجع عظام تقلید (دامت برکاتهم) همه مردم شریف و مسئولان محترم کشور و دستگاههای مسئول و روحانیت و حوزههای علمیه را به مجاهدت مستمر و تلاش جهادی برای خدمت خالصانه به مردم عزیز و حل مشکلات سیلزدگان در این شرایط دشوار و نیز زمینهسازی برای پیشگیری از خسارتها و تلفات حوادث غیرمترقبه فرامیخوانم و حل مشکلات همه مناطق آسیبدیده را از خداوند متعال مسئلت دارم.

یادآوری میشود، آیتالله اعرافی در تماسهای تلفنی با مدیران استانی حوزههای علمیه خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، لرستان و شیراز از آخرین وضعیت خدمات امدادرسانی استانهای سیلزده مطلع و دستورات لازم را در خصوص امدادرسانی و فعالیت تبلیغی مراکز حوزوی استانها صادر نمود.


 پیگیری آخرین وضعیت مناطق سیلزده لرستان و ایلام

به گزارش خبرگزاری حوزه از ایلام و لرستان، آیتالله اعرافی مدیر حوزههای علمیه کشور، 13 فروردین طی تماس تلفنی با حججاسلام مرادبیگی و میناپور مدیران حوزههای علمیه ایلام و لرستان، پیگیر آخرین وضعیت مناطق سیلزده این استانها و امدادرسانی به مردم سیلزده شد.

مدیر حوزه علمیههای علمیه کشور بر یاریرسانی حوزه این استانها و طلاب و روحانیون به مردم گرفتار در سیل با استفاده از همه امکانات و ظرفیتها شد و دستورات لازم در خصوص امدادرسانی بهتر و فعالیت تبلیغی را صادر کرد.


 طرح امدادرسانی مدارس علمیه خواهران کشور به مناطق سیلزده

به گزارش خبرگزاری حوزه، معاون فرهنگی تبلیغی حوزههای علمیه خواهران با اشاره به بازگشایی مدارس علمیه خواهران سراسر کشور پساز تعطیلات ایام نوروز، بر لزوم همراهی و همدلی با هممیهنان آسیبدیده از سیل تأکید کرد و گفت: در همین راستا طرح امدادرسانی مدارس علمیه خواهران کشور به مناطق سیلزده برگزار میشود.

خانم معصومه ظهیری با بیان اینکه از آغاز وقوع سیل در استان گلستان، خواهران طلبه و مبلغه در منطقه حضور داشتند و با همدلی و همراهی با خانوادههای سیلزده، آرامش روانی و ارتقای روحیه زنان در خانوادههای سیلزده را در دستور کار خود قرار دادهاند، افزود: در اجرای طرح امدادرسانی به مناطق سیلزده، مدارس علمیه خواهران نقش محوری در محلات و شهرستانها ایفا میکنند.

وی با بیان اینکه تأمین نیاز زنان بهویژه مادران، یکی از اولویتهای این طرح است، ادامه داد: سعی داریم با تلاش حداکثری مدیران، طلاب و مبلغان در مدارس علمیه خواهران، همدلی و همراهی چشمگیر مادی و معنوی را با هموطنان آسیبدیده از سیل در استانهای مختلف را بهعمل آوریم.


 تشکیل جلسه ستاد حوزوی مدیریت بحران با هدف افزایش حمایت حوزویان از سیلزدگان

به گزارش خبرگزاری حوزه، ستاد حوزوی مدیریت بحران، 13 فروردین در محل دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تشکیل جلسه داد. در این جلسه که به ریاست حجتالاسلام والمسلمین زمانی مسئول دفتر سیاسی اجتماعی حوزه و رئیس ستاد حوزوی مدیریت بحران تشکیل شد، مصوب گردید که حوزویان و نهادهای حوزوی کمکهای مالی خود را به حساب اعلامشده از سوی مرکز خدمات حوزه واریز کنند. همچنین مقرر شد، علاوه بر کمک مستقیم و نقدی نهادهای حوزوی، کارمندان این نهادها، یک تا چند روز از حقوق خود را برای کمک به سیلزدگان اختصاص دهند.

اعزام طلاب، اساتید و کارمندان حوزوی برای کمک به سیلزدگان، اعزام تخصصی طلاب حسب نیاز، تبیین شرح وظایف هفتگانه طلاب در بحران سیل و اقدام فوری و کوتاهمدت برای توانمندسازی طلاب در زمینه امداد از دیگر مصوبات این جلسه بود.

یادآوری میشود، پساز پایان جلسه آیتالله اعرافی مدیر حوزههای علمیه و رئیس شورای هماهنگی نهادهای عالی حوزوی در جریان مصوبات این جلسه قرار گرفت و موافقت خود را با همه مصوبات اعلام نمود.


خروج