*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٤٨٩٤ ١٢:٣٨ - 1397/10/17   اعتراض اساتید حقوقدان حوزوی  نسبت به تصویب لوایح FATFدر نامه‌ای به مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان شد ارسال به دوست نسخه چاپي


اعتراض اساتید حقوقدان حوزوی  نسبت به تصویب لوایح FATFدر نامه‌ای به مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان شد

اعتراض اساتید حقوقدان حوزوی نسبت به تصویب لوایح FATF


مجمع اساتید و طلاب حقوقدان حوزوی در نامه‌ای به مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به تصویب لوایح چهارگانه مرتبط با FATF اعتراض کرد...

به گزارش خبرگزاری حوزه، در بخشی از نامه مجمع اساتید و طلاب حقوقدان حوزوی آمده است:

اولاً ملت آزاده ما انقلاب کرده که زیربار این دست بایدهای استکباری نرود. ثانیاً چه منفعت ملزمهای در باب این مصلحتاندیشی وجود دارد که به اذعان وزیر محترم خارجه، هیچ تضمینی در این خصوص وجود ندارد و با وجود تناقض برجام مطمئناً اهدافی غیراقتصادی در آن نهفته است که نه با آرمانهای نظام سازگاری داشته و نه خطوط قرمز رهبری معظم و نه حتی منافع کوتاهمدتی برای مردم در نظر گرفته شده است. ثالثاً آیا مفسدهای فراتر از «بلاک لیست سیاسیFATF» که نظام جمهوری اسلامی ایران (ضدتروریسم و ضداستکبار) را در آن گنجانده است؟ شرایط نمیتواند بدتر از این شود. در صورتی که هیچگاه این کنوانسیون؛ آمریکا و سوئیس رتبه نخست پولشویی را بازخواست نکرده و تروریست و حامیان آنرا متوقف نمیکند. اصولاً دستاورد حدود دو دهه این کنوانسیون چه بوده که علیرغم عضویت رژیم غاصب صهیونیستی، باید بنا به مصلحت به آن ملحق شد؟!

در بخش دیگر بیانیه آمده است: اعضای محترم، مستحضر میباشند؛ ریاست مارشال بیلینگسلیا بر FATF که دستیار معاون مدیریت مبارزه با تروریسم و اطلاعات مالی دفتر تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانهداری آمریکا و همچنین آقای «خوان زاراته» معاون تروریسم و جرایم مالی خزانهداری آمریکا که گفتهاند: «برای قرار دادن ایران در تنگنا و سختتر کردن شرایط برای این کشور، به حضور کامل FATF در ایران نیاز است». و نیز خانم «جنیفر فولر» معاون رئیس FATF و دستیار معاون وزیر خزانهداری آمریکا در امور اطلاعات مالی و تروریسم است که جهت فشار تحریمی بیشتر بر ایران سفرهای زیادی به کشورهای جهان مینماید. اینهمه نشان از توطئه علنی آنها در این نهاد علیه ایران اسلامی دارد.

همچنین در ادامه تأکید شده است: پذیرش الزامات FATF توسط کره جنوبی از 6 سال پیش تجربهای است برای مسئولان کشور عزیز ما که هنوز از بلاک لیست خارج نشده؛ بایستی از این راه مشخص با نشانههای واضح عبرت گرفت؟

در این بیانیه تصریح شده است: در اختیار گذاشتن اطلاعات گردش مالی افراد؛ آیا نقض حریم خصوصی شهروندان نمیباشد؟! در شرایطی که دولت برای قطع یارانه ثروتمندان، به خود اجازه بررسی حسابهای مردم را نمیدهد، چگونه این اطلاعات را داوطلبانه در اختیار کسانی که با تحریمهای غیرانسانی، جنگ اقتصادی علیه مردم بهراه انداختهاند، بدهند؟!

اگر FATF حقیقتاً منافع ملی را بهدنبال دارد، چرا مسئولان وقت، الزامات آنرا مخفیانه و بدون طی تشریفات قانونی (و اطلاع به مجلس) امضا و سپس انکار کردند؟!

در بخش دیگر نامه تأکید شده است: آیا تجربه برجام و بدعهدی آمریکا کافی نیست که دوباره کشور را با چالش معاهدهای که هیچ منفعت تضمینشده و محتملی نداشته و حتی امکان مطالبه حقوق اساسی ملت را اجازه نمیدهد و جز شکستن غرور ملی بهرهای ندارد؛ مواجه نماییم؟!

در پایان نامه هم شش اشکال مطرح شده که در موارد؛ حق شرط یا تحفظ، پذیرش صلاحیت محاکم جور، تعریف ایران و غرب از تروریست، نقش ریاست جمهوری در تدوین قانون مبارزه با تروریسم به جای قوه قضائیه، الزام کشور به توجیهپذیر نبودن اعمال نهادهایی که کنوانسیون آنرا تروریست میداند و مخالفت متولیان کنوانسیون با شرط تحفظ سوریه و مصر و یمن و اردن، میباشند.


خروج