*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٤٨٩٢ ١٢:٢٨ - 1397/10/17   نفوذ، تهدیدی بزرگ برای حوزه‌های علمیهرئیس‌دفتر رهبر معظم انقلاب در دیدار نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم ارسال به دوست نسخه چاپي


نفوذ، تهدیدی بزرگ برای حوزه‌های علمیهرئیس‌دفتر رهبر معظم انقلاب در دیدار نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم

نفوذ، تهدیدی بزرگ برای حوزه‌های علمیه


مسئول دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به این‌که بنده از خود ایشان شنیدم که اگر مسایل حفاظتی نبود، با پیکان به این طرف و آن طرف می‌رفتم، گفت: در دفتر ایشان ماشین‌هایی از سوی حفاظت وجود دارد و از آن استفاده می‌شود؛ اما معظم‌له هر شش‌ماه یک‌بار پول بنزین و هزینه استهلاک ماشین‌هایی را که از آن استفاده کرده‌اند، به حفاظت برمی‌گردانند...

 


به گزارش خبرگزاری حوزه، حجتالاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی، 12دی در مجمع عمومی نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم که با حضور چند تن از نمایندگان ولی فقیه در استانها در سالن جلسات جامعه مدرسین برگزار شد، ضمن ابلاغ سلام مقام معظم رهبری، اظهار داشت: بنده قریب به 30 سال است که خدمت مقام معظم رهبری بوده و سن بازنشستگی ما رسیده است و آرزو دارم، مجدداً به حوزه علمیه قم برگشته و در این شهر مقدس حضور داشته باشم.

مسئول دفتر مقام معظم رهبری با بیان دغدغه رهبری معظم نسبت به مسایل طلاب، گفت: بیشترین دغدغه حضرت آقا رسیدگی به وضع طلاب است؛ ایشان از آنچه دارند، دریغ نداشته و از آنچه دستشان میرسد، کوتاهی نمیکنند.

وی اظهار داشت: نفوذ خطر بزرگی است که حوزه علمیه قم را تهدید میکند؛ این حوزه مقتدای سایر حوزههای علمیه کشور همچون مشهد، اصفهان، تبریز و... بوده و چشم همه به حوزه علمیه قم میباشد.

حجتالاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی ابراز داشت: چرا باید در این حوزه تفکرات انحرافی پیدا شود؟! چرا باید حرف این افراد شنیده شده و یا احیاناً هوادار پیدا کنند؟! بیان این سخنان و ساخت فرقههای گوناگون از سوی «امآی سیکس» بهعنوان سرویس جاسوسی انگلیس است؛ آنان از گذشته استاد ساختن فرقهها بودهاند.

وی با بیان اینکه اولین قدم برای مبارزه با آنان این است که خود را مهیا کرده، اطلاعات لازم را به دست آوریم، خاطرنشان کرد: امروز برخوردار از رهبر بزرگی هستیم که چشم بیدار این ملت و اسلام هستند؛ این سخن اغراق نیست.

حجتالاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی با اشاره به خصوصیات رهبر معظم انقلاب، بیان داشت: تقید کامل ایشان به احکام اسلامی، یکی از خصوصیات ایشان است؛ معظمله همانند یک مقلد پایبند، اجراکننده دقیق احکام اسلامی هستند.

وی اظهار داشت: احترام به علمای گذشته و علمای فعلی، از دیگر خصوصیات ایشان است؛ معظمله نسبت به گذشتگان با احترام برخورد کرده و بنده شخصی را همانند ایشان سراغ ندارم که احاطه بر بزرگان علمی رجالی داشته باشند.

مسئول دفتر مقام معظم رهبری با بیان اینکه رسیدگی به معمرین، یکی از دستورات مقام معظم رهبری به نمایندگان خود است، خاطرنشان ساخت: روزی از سوی رهبر معظم انقلاب خدمت آیتاللهالعظمی گلپایگانی قدس سره رسیده و گفتم: اگر کاری دارید بفرمایید تا انجام دهم؛ ایشان بیان کردند: من اگر کار خلافی را از سوی دولت و حکومت ببینم، اگر تذکرم موجب تضعیف نظام نشود، آن مشکل را میگویم؛ اگر ببینم بیان من سبب تضعیف این نظام میشود، آن را نخواهم گفت؛ چون تضعیف نظام را حرام میدانم.

وی با اشاره به اینکه رهبر انقلاب، «أشداء علی الکفار و رحماء بینهم» هستند، تصریح کرد: بنده یک بار هم در ایشان ترس از دشمنان را مشاهده نکردم؛ گاهی برخی از افراد در کشور میترسند و میلرزند؛ اما در وجود ایشان چیزی به نام ترس وجود ندارد.

حجتالاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی اظهار داشت: تربیت خوب فرزندان، از دیگر شاخصههای برتر ایشان است؛ آقازادههای ایشان اجارهنشین هستند و رعایت بیتالمال از سوی فرزندان ایشان همیشه انجام میشود.

مسئول دفتر مقام معظم رهبری تصریح کرد: سادهزیستی رهبر انقلاب، مبارزه با تجملات و پرهیز از دنیاداری از دیگر خصوصیات ایشان است؛ حتی هدایای بسیار گرانقیمتی که ملک عبدالله برای حضرت آقا آورد، ایشان تمام هدایا را فروخته و با پول آن منازلی را ساخته و به فقرا دادند.

وی با اشاره به اینکه بنده از خود ایشان شنیدم که اگر مسایل حفاظتی نبود، با پیکان به این طرف و آن طرف میرفتم، اظهار داشت: در دفتر ایشان ماشینهایی وجود دارد و از آن استفاده میشود؛ اما معظمله هر ششماه یکبار پول بنزین و هزینه استهلاک ماشینهایی را که از آنها استفاده کردهاند، به حفاظت برمیگردانند.


 تقدیر مجمع نمایندگان از نیم قرن خدمات حجتالاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی


بر پایه همین گزارش، حجتالاسلام والمسلمین حسینینژاد هم در این دیدار، اظهار داشت: مجمع در دوره، گذشته و این دوره نسبت به معرفی خود در استانها تلاش بسیاری داشته تا طلاب و فضلای سراسر کشور شناخت بیشتری نسبت به این مجمع پیدا کنند.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم ابراز داشت: یکی از تقاضاهای مجمع نمایندگان طلاب و فضلا، دیدار و ملاقات ویژه با رهبر معظم انقلاب است تا بدینوسیله نشاط جدیدی به مجمع و حوزههای علمیه داده شود.

حجتالاسلام والمسلمین حسینینژاد خاطرنشان ساخت: پساز مطالبه مقام معظم رهبری از مجمع نمایندگان طلاب، کارهای مناسبی در موضوع حوزه انقلابی آغاز و مصوبات بسیاری از سوی شورایعالی حوزههای علمیه برای مدیریتهای استانی ارسال شده است. وی افزود: همچنین بر این اساس، دفتر سیاسی - اجتماعی در مدیریت حوزههای علمیه راهاندازی شده که فعالیتهای مناسبی از سوی این دفتر انجام شده است.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در پایان گفت: نمایندگان طلاب و فضلا جلسات بسیاری با طلاب حوزه خود داشته و اساتید بسیاری به این جلسات دعوت شدهاند تا طلاب عزیز از این اساتید استفاده نمایند.

یادآوری میشود، برخی از مصوبات شورای عالی حوزههای علمیه درباره وظایف مجمع نمایندگان طلاب به شرح زیر است:


ضرورتهای انقلابی ماندن حوزه


1. حوزه بهعنوان بانی انقلاب و مهد نظام اسلامی؛

2. حمایت و دفاع از نظام اسلامی و پیشگیری از انحراف آن؛

3. نقشآفرینی در جهان اسلام در مواجهه فکری و فرهنگی با دشمنان اسلام ناب.


بایدهای حوزه علمیه انقلابی


1. اعتقاد و التزام عملی به ولایت مطلقه فقیه؛

2. فعال و پرتلاش در انجام وظایف و رسالتها؛

3. بصیر نسبت به جریانات سیاسی روز، همراه با درک بالای پیچیدگیها و شرایط زمانه؛

4. معتقد به آراء و اندیشههای امام خمینی قدس سره و مقام معظم رهبری مدظله العالی و مروج این گفتمان؛

5. دارای روحیه شجاعت و قدرت تسلط بر نفس؛

6. دارای روحیه معنوی و سادهزیستی؛

7. مبین فکری و علمی نظام اسلامی؛

8. عدم وابستگی به افراد و جریانهای سیاسی؛

9. معتقد به وحدت امت اسلامی؛

10. مردمی بودن؛

11. دارای رویکرد ایجاد تمدن اسلامی؛

12. معتقد به اسلام سیاسی و تشکیل حکومت اسلامی؛

13. پشتیبان اهداف نظام اسلامی و دغدغهمند نسبت به آن؛

14. دارای روحیه پذیرش مسئولیتهای اجتماعی مورد نیاز نظام اسلامی؛

15. حامی و ناصح نسبت به نظام اسلامی در جهت پیشگیری از انحراف مسئولان و دستگاههای اجرایی؛

16. حساس در برابر حوادث و اتفاقات دینی، فرهنگی و سیاسی جهانی؛

17. عدالتخواه و حامی مظلومان و مستضعفان و فعال در مبارزه با استکبار و نظام سلطه؛

18. مدافع اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله وسلم

19. مبلغ حاکمیت فضای انقلابی؛

20. متخلق به اخلاق اسلامی.


نبایدهای حوزه علمیه انقلابی


1. تحجر؛

2. عدم انضباط فکری و علمی؛

3. غربزدگی؛

4. وابستگی و دولتی شدن حوزه و یا وابسته به جریانهای ذینفوذ؛

5. بیتفاوتی نسبت به مسایل جامعه؛

6. رفتارهای گروهی، حزبی، تفرقهافکن و ضد وحدت؛

7. تفکر جدایی دین از سیاست؛

8. دور شدن حوزویان از مردم؛

9. عافیتطلبی و عدم احساس مسئولیت اجتماعی؛

10. عدم توجه به نیازهای نظام اسلامی؛

11. بزرگنمایی کاستیهای نظام اسلامی؛

12. نگاه تکبعدی به دین؛

13. داشتن انتظارات زیاد از انقلاب اسلامی؛

14. تحت تأثیر قرار گرفتن از نگرشها و انتظارات ناصحیح از انقلاب اسلامی؛

15. عدم توجه به زی طلبگی؛

16. عدم نظارت کافی بر طلاب از منظر تربیت و شکلگیری افکار طلاب.

و ...


خروج