*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٣١٨١ ٠٩:٠٢ - 1397/07/10    طلاب عالم و فاضل در مناصب دولتی قرار گیرند آیت‌الله مؤمن ارسال به دوست نسخه چاپي


 طلاب عالم و فاضل در مناصب دولتی قرار گیرند آیت‌الله مؤمن

طلاب عالم و فاضل در مناصب دولتی قرار گیرند


به گزارش خبرگزاری حوزه، آیت‌الله مؤمن، در مراسم افتتاحیه سال تحصیلی 98 - 97 مؤسسه عالی فقه و علوم اسلامی قم بیان داشت: اصل کار تأسیس مؤسسه عالی فقه و علوم اسلامی کار مبارکی است؛ اما این مؤسسه باید با ابعاد گسترده‌تری فعالیت خود را شروع کند...

 

مراسم افتتاحیه سال تحصیلی جدید مؤسسه عالی فقه و علوم اسلامی تحت اشراف رهبر معظم انقلاب با حضور آیتالله محمد مؤمن عضو خبرگان رهبری، 5 مهر در سالن اجتماعات این مؤسسه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله مؤمن، در مراسم افتتاحیه سال تحصیلی 98 - 97 مؤسسه عالی فقه و علوم اسلامی قم بیان داشت: اصل کار تأسیس مؤسسه عالی فقه و علوم اسلامی کار مبارکی است؛ اما این مؤسسه باید با ابعاد گستردهتری فعالیت خود را شروع کند.

وی افزود: روحانیت باید در امور مهم کشورداری وارد شوند و من این عقیده را داشته و دارم که طلاب باسواد و فاضل باید در مناصب دولتی همچون کرسی قضاوت، آموزش و پرورش و شغلهای اینچنینی مرتبط با دین ورود داشته باشند در اوایل انقلاب نیز این طرح را به آیتالله بهشتی قدس سره دادم و ایشان نیز از این طرح استقبال کرده و در شورای انقلاب به تصویب رساند.

عضو فقهای شورای نگهبان به طلاب توصیه کرد: طلاب باید مسایل دین را بهصورت عادی و مطابق با نیاز روز و فهم جامعه بیان کنند و قطعاً مردم از عالمان چه معمم و چه غیرمعمم استقبال خواهند کرد. وی افزود: یکی از مسایل خطرناک برای روحانیت حب دنیا است، امام خمینی قدس سره میفرماید: حب دنیا سبب کفر آدمی میشود.

آیتالله مؤمن در پایان گفت: نباید بیشاز توان طلبه از او کار بخواهیم؛ اما نباید کوتاهی کنیم و باید دروس حوزوی را خوب بخوانیم و البته که دورههای فقه و اصولی این مؤسسه باید از حیث کمیت افزایش پیدا کند، چه خوب میشود که این دورهها بهجای 90 نفر با 500 طلبه فاضل برگزار شود. رئیس مؤسسه عالی فقه و علوم اسلامی در این مراسم گفت: این مجموعه تحت اشراف رهبر معظم انقلاب برای تربیت مجتهدان صاحبنظر با استفاده از فقه جواهری تأسیسشده است.

حجتالاسلاموالمسلمین سید علیرضا صدر ادامه داد: نباید متحجرانه به فقه جواهری نگاه کنیم و بگوییم که فقه و اصول 200 سال گذشته را بخوانیم، البته باید اصالتهای حوزوی و فقه جواهری را حفظ کنیم و نباید با شعار روشنفکرانه فقه پویا و اصالتهای حوزوی را کنار بگذاریم، اما باید فقه را مطابق نیاز روز بخوانیم.

حجتالاسلام والمسلمین صدر گفت: ما بهدنبال فقهی منزوی نیستیم، فقه باید فلسفه حکومت اسلامی را برای ما تبیین کند و متعهد مسایل نظام اسلامی باشد و برای ما نظامساز باشد. وی افزود: اهداف کلی این مجموعه مورد تأیید رهبر معظم انقلاب واقعشده است و سیاست اصلی مؤسسه عالی فقه و علوم اسلامی این است که مرجع امور مردم باشد، البته مجموعه مدیریت این مؤسسه وظیفه طراحی و کنار زدن نقصها را دارد.

حجتالاسلام والمسلمین علیاصغر همتیان مدیر بخش تمهیدی مؤسسه عالی فقه و علوم اسلامی هم در سخنانی، بیان کرد: طلاب این مؤسسه در سه مقطع، تمهیدی پایه نهم و دهم، درس خارج عمومی که حداقل سهساله برگزار میشود و مقطع دروس تخصصی با چهار رشته فقه جزا، فقه خانواده، فقه اقتصاد و فقه سیاست در حال تحصیل هستند.

 

 

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج