*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠١٣٨٨ ١٥:٣٧ - 1397/04/13   ضرورت احیای منطق آیت‌الله‌‌العظمی بروجردی در تعامل با دنیای اسلام و طرح هویت شیعهحضرت آیت‌الله علوی بروجردی ارسال به دوست نسخه چاپي


ضرورت احیای منطق آیت‌الله‌‌العظمی بروجردی در تعامل با دنیای اسلام و طرح هویت شیعهحضرت آیت‌الله علوی بروجردی

ضرورت احیای منطق آیت‌الله‌‌العظمی بروجردی در تعامل با دنیای اسلام و طرح هویت شیعه


آیت‌الله علوی بروجردی در دیدار با اعضای مجمع جهانی شیعه‌شناسی گفت: شیعه یک فرقه و یک مذهب نیست، بلکه هویت اصلی و ماهیت اسلام است. به گزارش خبرگزاری حوزه، وی افزود: اگر نگاهی عمیق به اسلام داشته باشیم، می‌بینیم که اسلام هویتی جز شیعه ندارد؛ حدیث «یوم الدار» که جزء احادیث کاملا صحیح است، نشان دهنده هویت واقعی جریان امامت و تشیع و التزام به ولایت ائمه علیهم السلام است. وی تصریح کرد: شیعه نفس اسلام است و اگر معالم شیعه را از اسلام جدا کنیم، چیزی برای ارائه نمی‌ماند؛ زیرا هویت اسلام همان مبانی است که مکتب شیعه معرفی می‌کند و شامل سنت نبوی، قرآن، روایات و سیره ائمه علیهم السلام است...


آیتالله علوی بروجردی در دیدار با اعضای مجمع جهانی شیعهشناسی گفت: شیعه یک فرقه و یک مذهب نیست، بلکه هویت اصلی و ماهیت اسلام است.

به گزارش خبرگزاری حوزه، وی افزود: اگر نگاهی عمیق به اسلام داشته باشیم، میبینیم که اسلام هویتی جز شیعه ندارد؛ حدیث «یوم الدار» که جزء احادیث کاملا صحیح است، نشان دهنده هویت واقعی جریان امامت و تشیع و التزام به ولایت ائمه علیهم السلام است. وی تصریح کرد: شیعه نفس اسلام است و اگر معالم شیعه را از اسلام جدا کنیم، چیزی برای ارائه نمیماند؛ زیرا هویت اسلام همان مبانی است که مکتب شیعه معرفی میکند و شامل سنت نبوی، قرآن، روایات و سیره ائمه علیهم السلام است.

این استاد حوزه یادآور شد: اگر بخواهیم به این معارف دقت کنیم میتوانیم به مناجات و ادعیه صادره از اهلبیت علیهم السلام اشاره کنیم، زیرا پساز معارف وارده از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم این ادعیه را از هیچ منبعی جز اهلبیت علیهم السلام نمیتوان دریافت؛ چه کسی جز اهلبیت علیهم السلام میتواند دعایی مثل دعای کمیل را به زبان بیاورد؛ دعایی که حتی جوانان وهابی را هدایت کرد.

وی گفت: علمای ما در طول تاریخ هیچ سؤالی را بیپاسخ نگذاشتهاند و قطعا هیچ راهی برای تضعیف معتقدات شیعه وجود ندارد؛ باید این معارف را در محافل علمی دنیا معرفی کنیم؛ باید همان رابطهای که آیتاللهالعظمی بروجرودی با الازهر ایجاد کردند و با منطق علمی توانستند، حقانیت مذهب شیعه را ثابت کنند دنبال کنیم و خود را در مجامع جهانی مطرح کنیم.

تولیت مسجد اعظم تصریح کرد: باید با تعامل علمی و تبلیغی زمینه انتقال بیشتر معارف و تبادل علمی و تقریب را در عرصههای مختلف فراهم کنیم؛ متأسفانه شیعه در کشور ما هم مظلوم واقع شده است؛ زیرا منابع و عقاید ما به شکلی که باید و شاید در مدارس و دانشگاهها با روشهای مختلف تبلیغ نمیشود؛ آموزش و پرورش ما باید با روشهای جدید، با سلیقه و... این معارف را به نسل نوجوان کشور منتقل کنند.

شیعیان خارج از ایران را فراموش نکنیم

آیتالله علوی بروجردی اظهار کرد: یکی از مسایلی که نباید از یاد ببریم آن است که میلیونها شیعه خارج از ایران زندگی میکنند، نباید نسبت به آنها بیتفاوت باشیم زیرا آنها شیعه هستند، باید از آنها حمایت کنیم و اجازه ندهیم که در غربت رها شوند؛ شیعه، تنها ایران نیست بلکه ایران بخشی از 350 میلیون شیعهای است که در دنیا وجود دارد.

وی گفت: حتی در کشور عربستان نیز یک پنجم یا یک چهارم مردم را شیعیان تشکیل میدهند؛ باید جلوههای اتقان و توان علمی و معرفتی شیعه را به دنیا ارائه دهیم؛ باید علمای طراز اول افغانستان، پاکستان، هند و... را تقویت کرده تا مراجع تقلید شیعه را در کشورهای مختلف تقویت کنیم.

این استاد حوزه یادآور شد: ائمه ما در مقابل دشمنان قسمخورده خود و در بدترین شرایط ممکن از نظر نظارتی و خفقان سیاسی و اجتماعی، بهترین برنامهها را پیاده کردند؛ هیچ دورهای از دوران ائمه شاید بهاندازه دوران امام حسن عسکری علیه السلام، شرایط خفقان وجود نداشت، ولی هیچگاه مثل این دوره شبکه وکلای ائمه توسعه نیافت؛ این مسئله به این معنی است که ائمه ما چه برنامه دقیقی در هر شرایطی داشتند. وی گفت: المراجعات، کتابی است که بسیاری از افراد با انصاف را در مسیر هدایت قرار داد؛ وقتی کسی این منطق قوی را مطالعه میکند، نمیتواند در مقابل آن سخن دیگری بیان کند؛ باید اینچنین و به شکل متقن اهلبیت علیهم السلام را معرفی کنیم.

آیتالله علوی بروجردی اظهار کرد: مردم ما امروز الگوی حکومت و رفتار و جامعه علوی را انتظار دارند، همه ارکان جامعه از روحانیت، مسئولان و مردم باید خود را در این مسیر قراردهند؛ باید امانتی که از امام صادق علیه السلام برگرفتیم را به دنیا ارائه دهیم.

رئیس مجمع شیعهشناسی نیز در این دیدار گفت: پاسخ به شبهات و فعالیت تخصصی در عرصه معارف تشیع، همچنین فعال کردن بخش پژوهشی و سامان دهی در این عرصه، تلاش در عرصه جهانی شدن معارف شیعه و حضور در عرصههای علمی بینالمللی از جمله سیاستهای این مجمع بوده است.

آیت پیمان یادآور شد: با توجه به اینکه کرسیهای شیعهشناسی در اروپا و آمریکا با حضور اساتید شیعه اداره نمیشد، سعی شده است که با حضور اساتید و مبلغان در این عرصه این خلا پر شود.

رئیس مجمع جهانی شیعهشناسی بیان کرد: تلاشهای مرکز در جهت توسعه و ترویج معارف شیعه بوده است و به هیچ وجه تلاش نمیکنیم که کسی یا گروه یا فرقهای را تخریب کنیم؛ بلکه با حفظ احترامات و حفظ وحدت به ارائه مبانی خود میپرازد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج