*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠١٣٨٤ ١٥:٢٨ - 1397/04/13   تبدیل تهدیدها به فرصت ها در سایه تبیین روشن و مستدل احکام قضاییامام خامنه ای در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضائیه  ارسال به دوست نسخه چاپي


تبدیل تهدیدها به فرصت ها در سایه تبیین روشن و مستدل احکام قضاییامام خامنه ای در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضائیه

تبدیل تهدیدها به فرصت ها در سایه تبیین روشن و مستدل احکام قضایی


امام خامنه‌ای، ۶تیر در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضاییه با اشاره به مسئولیت‌های سنگین و حاکمیتی دستگاه قضا, تأکید کردند: قوه قضاییه باید «مظهر عدالت» و «ملجأ مورد اطمینان و پناهگاه آرامش‌بخش مردم» برای احقاق حقوق فردی و عمومی باشد و اعتماد افکار عمومی را با تبلیغ درست یعنی انعکاس هنرمندانه و مؤثر واقعیات و عملکرد دستگاه قضایی و نیز حرکت و تحول مستمر درونی به‌دست آورد...

امام خامنهای، ۶تیر در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضاییه با اشاره به مسئولیتهای سنگین و حاکمیتی دستگاه قضا, تأکید کردند: قوه قضاییه باید «مظهر عدالت» و «ملجأ مورد اطمینان و پناهگاه آرامشبخش مردم» برای احقاق حقوق فردی و عمومی باشد و اعتماد افکار عمومی را با تبلیغ درست یعنی انعکاس هنرمندانه و مؤثر واقعیات و عملکرد دستگاه قضایی و نیز حرکت و تحول مستمر درونی بهدست آورد.

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی دفتر مقام معظم رهبری، معظمله در ابتدای سخنان خود، ضمن تبریک هفته قوه قضاییه و همچنین تقدیر از گزارش جامع و کامل آیتالله آملی لاریجانی در خصوص عملکرد این قوه، نامگذاری هفتهای به نام قوه قضاییه را در سالروز شهادت آیتالله بهشتی قدس سره همانند بسیاری از مناسبتهای تقویمی نظام اسلامی، شهادتبنیان و بر پایه فداکاری در راه خدا خواندند و گفتند: این موضوع، وظایف و انتظارات از قوه قضاییه را از یک مجموعه اداری صرف، فراتر میبرد و جهاد همهجانبه و ایثار و از خودگذشتگی برای رسیدن به اهداف عالی را سرلوحه این دستگاه قرار میدهد.

حضرت آیتالله خامنهای با قدردانی از رئیس، مسئولان و بدنه قوه قضاییه، وظیفه این قوه را حاکمیتی و بسیار حساس دانستند و ابراز داشتند: اگر دستگاه قضایی در ادای وظایف خود یعنی «قضاوت، پایان دادن به اختلافها و نزاعها و مجازات متخلفان از قانون» بهخوبی عمل کند، مردم از حاکمیت، خرسند و راضی خواهند بود و اگر وظایف بهطور ناقص و بد انجام شوند، مردم از حاکمیت، ناخرسند خواهند شد.

ایشان اجرای صحیح و قاطعانه وظایف دستگاه قضایی را دارای تأثیرات فراوان در زندگی مردم برشمردند و خاطرنشان کردند: همانگونه که بارها تأکید شده، قوه قضاییه باید مظهر عدالت و پناهگاه ملت باشد و مردم اطمینان خاطر داشته باشند که هر جا با مظلمه یا تخلفی از قانون مواجه شدند، با مراجعه به دستگاه قضایی میتوانند حق خود را با آسودگی خاطر بگیرند.

رهبر انقلاب اسلامی، ورود دستگاه قضایی در موضوعات مرتبط با حقوق عامه و مسایل زندگی روزمره مردم را از وظایف مهم این دستگاه دانستند و گفتند: باید در مردم این اطمینان بهوجود آید که در موارد مربوط به حقوق عامه، اگر به مراجع قضایی مراجعه کنند، حقوق آنها احیا خواهد شد.

حضرت آیتالله خامنهای با بیان اینکه لازمه تحول در دستگاه قضایی، تعیین شاخصهای دقیق و زمانبندی است، تأکید کردند: تحول، بهصورت تدریجی امکانپذیر نیست و باید، سریع و باشتاب مناسب باشد تا خود را نشان دهد.

ایشان با اشاره به موضوع مهم افکار عمومی و لزوم جلب اعتماد مردم و ضعف قوه قضائیه در این بخش، افزودند: ما باید در مقابل دشمن بدخواه، توطئهگر و تهمتزن با قاطعیت عمل کنیم اما در مقابلِ مردم باید با تواضع و دلسوزی و محبت وارد شد و با آنان تفاهم کرد تا بتوان اعتماد افکار عمومی را جلب نمود.

رهبر انقلاب اسلامی، جلب افکار عمومی و اعتمادسازی را از کارهای اساسی همه دستگاهها بهویژه دستگاه قضایی و ضابطان آن عنوان کردند و اظهار داشتند: اعتمادسازی نیازمند دو رکن اصلی است، یکی کار عملی و دیگری تبلیغات.

حضرت آیتالله خامنهای در خصوص ضرورت تبلیغات صحیح ابراز داشتند: امروز قوه قضاییه از جانب دشمنان خارجی و غافلان داخلی، آماج شدیدترین فشارهای تبلیغی و رسانهای است بهگونهای که در این تبلیغات، یک قاتل بیرحم که چند جوان حافظ امنیت را به قتل رسانده و در یک فرآیند قانونی و منصفانه چندماهه به جرم وی رسیدگی و محکوم شده است، مظلوم جلوه داده میشود و قوه قضاییهی دلسوز و پیگیر حقوق مظلومان، ظالم و متجاوز معرفی میشود.

ایشان کار تبلیغی مؤثر در دستگاه قضایی و مقابله با عملیات رسانهای سنگین دشمن را نیازمند یک تیم قوی رسانهای و هنرمند بیان و تأکید کردند: تبلیغات و کار رسانهای باید بهگونهای باشد که به دل مخاطب بنشیند و نه آنکه فقط به گوش وی رسانده شود؛ باید با شیوههای حرفهای و هنری، و بهصورت مستمر، طراحیهای مختلف انجام گیرد و حقایق و واقعیات باورپذیر و محسوس به افکار عمومی ارائه شود.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: امروز در دنیا با پروپاگاندا و شیوههای پیچیده تبلیغاتی، سیاه را سفید و باطلِ مطلق را حق جلوه میدهند اما متأسفانه بسیاری از دستگاههای ما کارهای رسانهای دقیق و هنرمندانه و موضوع جلب اعتماد عمومی را دستکم گرفتهاند.

حضرت آیتالله خامنهای در ادامه به لزوم استفاده از شیوههای مختلف و مناسب جهت رسیدگی به شکایات مردم در دادسراها و مراجع قضایی اشاره کردند و گفتند: در قوه قضاییه باید قضات کوشا، صادق و قانع، به مردم معرفی شوند تا این سبک کار ترویج شود و از طرف دیگر باید افراد متخلف و خیانتکار اعم از قاضی و یا دیگر عوامل نیز به مردم معرفی شوند.

رهبر انقلاب اسلامی بر لزوم استمرار اصلاح درونی دستگاه قضایی تأکید کردند و افزودند: هر پرونده مهمی که در قوه قضاییه، به حکم عادلانه منجر میشود، در واقع یک صدقه جاریه و یک عمل خیر است و باید بهصورت صحیح به اطلاع مردم برسد.

ایشان در بخش دیگری از سخنانشان، مبارزه قاطع و صریح با مفاسد و مفسدان اقتصادی و همچنین ایجاد امنیت در فضای اقتصادی را از جمله وظایف دستگاه قضا عنوان کردند و اظهار داشتند: فضای کسب و کار و زندگی و معیشت مردم باید امن باشد و دستگاه قضا باید با مختلکنندگان امنیت اقتصادی برخورد کند.

حضرت آیتالله خامنهای با انتقاد از سخنانی که مستقیم یا غیرمستقیم تصور فساد فراگیر در همه دستگاهها را به افکار عمومی القا میکنند، تصریح کردند: در برخی «دستگاههای حاکمیتی، مردمی و محیط کسب و کار»، فساد وجود دارد اما «فساد عمومی» واقعیت نیست و نباید این تلقی غلط را در اذهان عمومی بهوجود آورد.

رهبر انقلاب اسلامی، اقناع افکار عمومی در برخورد دستگاه قضا با مصادیق فساد اقتصادی را ضروری خواندند و تأکید کردند: وقتی مفسدی را محاکمه و مجازات کردید، روشن و مستدل و هنرمندانه برای مردم تبیین کنید تا مردم صحت عملکرد شما را احساس کنند و تهدیدات به فرصت تبدیل شود.

همکاری با دولت در حل مشکلات اقتصادی دیگر توصیه ایشان به مسئولان دستگاه قضا بود.

حضرت آیتالله خامنهای همچنین با ابراز خرسندی از فعالیتهای قوه قضاییه برای احقاق حقوق ملت ایران در مقابل زورگوییهای دشمنان و نیز مقابله با مدعیان حقوق بشر گفتند: در مقوله حقوق بشر، جمهوری اسلامی در مقابل مدعیان جنایتکار غربی، طلبکار و مطالبهگر است.

ایشان با اشاره به فجایع حقوق بشری آمریکا در مناطق مختلف جهان و نیز جنایات فرانسویها و انگلیسیها در قاره آفریقا و شبهقاره هند در دهههای گذشته خاطرنشان کردند: در همین سالها نیز عملکرد غربیها در حمایت از داعش و در سوریه، میانمار و مناطق دیگر نشاندهنده دروغهای مکرر مدعیان وقیح حمایت از حقوق بشر است.

پیشاز سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آیتالله آملی لاریجانی گزارشی از خدمات و فعالیتهای این قوه در محورهای رسیدگیهای قضایی، خدمات عمومی، منابع انسانی، تشدید نظارتها، حقوق عامه، پیشگیری از جرم، آموزش عمومی و ترویج اخلاق در محیط زندان، اصلاح و تنقیح قوانین، مسایل قضایی بینالمللی، توسعه کارهای پژوهشی و فناوری اطلاعات، و اطلاعرسانی و تحول در دستگاه قضایی بیان کرد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه در سال گذشته ۱۶۷ نفر از قضات، تعلیق یا سلب صلاحیت شدند و همچنین در ۴۶۵ مورد نیز برخورد صورت گرفته است، افزود: قوه قضاییه حرکت جدیدی برای استیفای حقوق مردم آغاز کرده و با ورود به برخی مسایل مهم همچون خلع ید از تصرف منابع طبیعی، مشکلات جادهها و تأخیر پروازها از حقوق مردم دفاع کرده است.

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج