*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠١٣٨٣ ١٥:٢٦ - 1397/04/13   بحث ولایت فقیه در دروس خارج فقه مظلوم است   آیت‌الله مصباح یزدی ارسال به دوست نسخه چاپي


بحث ولایت فقیه در دروس خارج فقه مظلوم است آیت‌الله مصباح یزدی

بحث ولایت فقیه در دروس خارج فقه مظلوم است


متأسفانه در درس خارج فقه حوزه، بحث ولایت فقیه گنجانده نشده است. وقتی در حوزه که خاستگاه انقلاب است این‌گونه باشد، در دورترین منطقه از این کشور چه خواهد بود. به گزارش خبرگزاری حوزه، آیت‌الله مصباح یزدی، 7 تیر در همایش دوره طرح ولایت که در سالن اجتماعات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی قدس سره برگزار شد، با بیان این‌که برگزاری دوره‌های طرح معرفت در حقیقیت احیای نام و اهداف انقلاب و منویات امام راحل است، به برگزاری بهتر این همایش برای تبیین اهداف انقلاب تأکید کرد...

متأسفانه در درس خارج فقه حوزه، بحث ولایت فقیه گنجانده نشده است. وقتی در حوزه که خاستگاه انقلاب است اینگونه باشد، در دورترین منطقه از این کشور چه خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله مصباح یزدی، 7 تیر در همایش دوره طرح ولایت که در سالن اجتماعات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی قدس سره برگزار شد، با بیان اینکه برگزاری دورههای طرح معرفت در حقیقیت احیای نام و اهداف انقلاب و منویات امام راحل است، به برگزاری بهتر این همایش برای تبیین اهداف انقلاب تأکید کرد.

 رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی قدس سره، با اشاره به معنای وحدت حوزه و دانشگاه در بیان چرایی این وحدت گفت: محور انقلاب صنعتی و مارکسیستی، اقتصاد و مادیات بود. در حقیقت همه چیز در خدمت اقتصاد بود، چون اصل اقتصاد بود؛ همین مسئله به مرور زمان باعث تضادهایی در جامعه اروپا بین فقیر و سرمایهدار شده است. اما در انقلاب اسلامی ایران سخن از وحدت حوزه و دانشگاه بود، اصل در انقلاب اسلامی مادیت و ماتریالیست نبود، برخلاف انقلابهای دیگر که اصل مادیت و ماتریالیست بود.

عضو جامعه مدرسین اظهار داشت: در انقلاب اسلامی ایران، مادیت ابزاری برای رسیدن به هدف اصلی یعنی خدا بوده است. این وحدت کمک میکند تا انسان در پرتو انقلاب و وحدت به اهداف عالی انسانی و ارزشهای ماندگار جهان خلقت برسد.

 رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی قدس سره بابیان اینکه برای نشر وحدت و ارزشهای الهی و فرهنگ، نیاز به ابزاری است که از جمله آن عوامل فردی و اجتماعی است، گفت: دین اسلام برخلاف سایر ادیان تنها به رفتن کلیسا خلاصه نمیشود، بلکه دین دارای برنامههای فردی و اجتماعی است، اگر چه در گذشته سعی شده بود، دین را خلاصه در رفتن به کلیسا کنند، ولی خدا خواست این کار اتفاق نیفتد و بنیانگذار و پرچم این مبارزه را به دست فقیهی چون امام خمینی قدس سره داد.

ایشان با بیان اینکه در گذشته بعضی افراد دین را ضد سیاست میدانستند و آنرا تنها در نماز و به مسجد رفتن میدانستند، افزود: اساس انقلاب، مقوله فرهنگی و ارزشی است برخلاف انقلابهای دیگر که صنعتی و اقتصادی است.

عضو جامعه مدرسین اظهار داشت: به همین دلیل افرادی که میخواهند در انقلاب اثرگذار باشند، باید فرهنگی باشند و این جایگاه تنها در نهاد حوزه و دانشگاه قرار دارد. وحدت لازم است چون هدف، تحول فرهنگی و فکری است و تنها نیروهای فرهنگی هستند که میتوانند، تحول ایجاد کنند.

آیتالله مصباح یزدی گفت: پس منظور از وحدت برای این است که دشمن نتواند در بین نیروهای انقلابی نفوذ کند، اجرا کننده این وحدت و تحول فرهنگی، حوزه و دانشگاه خواهند بود. از همین جا دشمن متوجه عمق وحدت شد و برای ایجاد اختلاف همه تلاش خود را بهکار گرفت.

 رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی قدس سره افزود: اولین قدم برای اجرای وحدت، برگزاری کرسیهای معارف در دانشگاه و حضور روحانیون برای تدریس بود، اما از همان روز اول معاندین شروع به مخالفت کردند و نگذاشتند این دروس شکل بهتری به خود پیدا کند.

عضو جامعه مدرسین اظهار داشت: زمانی میتوانیم امید به وحدت ببندیم و در پیدایش آن تلاش کنیم که در پیدایش فرهنگ و تحول ارزشهای دینی فعالیت کنیم.

آیتالله مصباح یزدی گفت: در مجموعه عوامل فرهنگی کشور که بتوانند پایههای تفکر وحدت را به سمت ولایت فقیه پیش ببرند، وجود ندارد و یا کم است.

 رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی قدس سره افزود: جای تأسف دارد که در دروس خارج فقه حوزه، بحث ولایت فقیه گنجانده نشده است. وقتی در حوزه که خاستگاه انقلاب است اینگونه باشد، در دورترین منطقه از این کشور چه خواهد بود.

آیتالله مصباح یزدی در پایان عنوان کرد: برگزاری طرح ولایت به خوبی میتواند برای رسیدن به اهداف عالیه و وحدت حوزه و دانشگاه مناسب باشد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج