*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠١٣٧٥ ١٥:١٣ - 1397/04/13   مدیر حوزه‌های علمیه در دیدار عوامل سریال سردلبران  ارسال به دوست نسخه چاپي


مدیر حوزه‌های علمیه در دیدار عوامل سریال سردلبران

ضرورت توجه به حساسیت‌های حوزه و روحانیت در تولید آثار هنری


مدیر حوزه‌های علمیه، ایران اسلامی را پایگاه تولید ‌آثار هنر قدسی در جهان دانست و تأکید کرد: امروز نیز به‌زعم برخی فعالان سینمایی آمریکایی، ایران بزرگ‌ترین کانون تولید فیلم‌ها و هنر قدسی است. به گزارش خبرگزاری حوزه، آیت‌الله اعرافی، 9تیر در دیدار با عوامل سریال «سر دلبران» که در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه برگزار شد، از سازندگان این سریال تقدیر کرد و با اشاره به جایگاه هنر قدسی، خاطرنشان نمود: این اثر در جریان هنر متعهد تولید شد و حضور روحانیت در این سریال نیز از نقاط برجسته آن بود...

 

 

 

مدیر حوزههای علمیه، ایران اسلامی را پایگاه تولید آثار هنر قدسی در جهان دانست و تأکید کرد: امروز نیز بهزعم برخی فعالان سینمایی آمریکایی، ایران بزرگترین کانون تولید فیلمها و هنر قدسی است.

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله اعرافی، 9تیر در دیدار با عوامل سریال «سر دلبران» که در مرکز مدیریت حوزههای علمیه برگزار شد، از سازندگان این سریال تقدیر کرد و با اشاره به جایگاه هنر قدسی، خاطرنشان نمود: این اثر در جریان هنر متعهد تولید شد و حضور روحانیت در این سریال نیز از نقاط برجسته آن بود.

 

وی افزود: روحانیت مقولهای است که با تاریخ اسلام و تاریخ ملت ما عجین بوده است؛ هنوز هم میتوان کارهای بسیار زیادی در خصوص بازشناسی این عنصر متعالی انجام داد و کار ویژهی آن را در طول تاریخ احصا کرد.

مدیر حوزههای علمیه مرکز راهبردی مطالعات حوزه و روحانیت را از جمله فعالیتهای جدید مدیریت حوزه علمیه در زمینه بازشناسی کارکردهای مهم و تأثیرگذار روحانیت عنوان کرد و اظهار داشت: در این مرکز پیشینه و حضور فعال حوزه و روحانیت در عرصههای مهم و تأثیرگذاری تاریخی و اجتماعی و فرهنگی و... مورد بحث و بررسی قرار میگیرد.

وی با بیان اینکه علما و روحانیت شیعه در اعصار و قرون گذشته منشأ تحولات بسیاری در کشور و جهان اسلام و شکوفایی تمدن اسلامی بودهاند، ابراز داشت: در عصر جدید نیز حوزههای علمیه کارکردهای عظیمی را بهخصوص در عرصه تولید فکر و حرکت انقلابی در ایران و کاربستهای مختلف آن به منصه ظهور رساندهاند و در همین راستا حوزه ما با نیازها و چالشهای جدیدی روبرو شده است که تحلیل این موقعیت و حل و پاسخگویی به این نیازها نیز کار جدی میطلبد.

آیتالله اعرافی در همین زمینه تصریح کرد: از جمله عرصههایی که حوزه علمیه میتواند در آن به فعالیت مستمر و اثرگذار بپردازد، مقوله هنر است؛ ارتباط مؤثر با هنر باید به شکل علمی و دقیق انجام شود؛ هنر دارای ابعاد مختلف علمی، اجتماعی، فرهنگی و.. است که از هر نظر کارکردهای مختلف را نیز بروز میدهد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: با همافزایی بیشتر میتوان آثاری تولید کرد که در عین اینکه هنر قدسی هستند، میتوانند کارکردهای گستردهای برای ارائه آموزههای ناب الهی و اسلامی و معرفتی به جامعه داشته باشند.

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی در ادامه به ارزیابی و نقد سریال «سر دلبران» پرداخت و خاطرنشان کرد: یکی از نکات مثبت این سریال، توجه به مقوله مسجد است که در کل سریال نیز این نگاه حاکم است؛ مسجد طراز اسلامی و انقلاب اسلامی دارای چند شأن و جایگاه است؛ مسجد جایگاهی فراتر از عبادت محدود، است؛ در واقع مسجد، عبادت را توسعه میدهد؛ همچنین مسجد، مردمنهاد است و همه مردم در آن احساس مشارکت میکنند.

وی به دیگر نقاط قوت سریال یاد شده اشاره و تصریح کرد: عنصر دیگری که در این سریال به آن توجه شده بود، مفهوم ماه مبارک رمضان است که در این سریال به جنبه اجتماعی رمضان و حضور و همبستگی مردم برای رسیدن به کمالات معنوی مورد توجه واقع شده بود؛ در واقع این سریال به مقولات با ارزشی چون حوزه و روحانیت و مسجد و رمضان توجه کرده است.

آیتالله اعرافی با بیان اینکه امروز بهزعم برخی فعالان سینمایی آمریکایی، ایران بزرگترین کانون تولید فیلمها و هنر قدسی است، بر لزوم نقشآفرینی مؤثر در جامعه با پیوند مبارک این عوامل در تولید آثار هنری تأکید کرد و گفت: آثار هنری میبایست با توجه قرار دادن کانون و نهاد حوزه و روحانیت با توجه به حساسیتها و دقتهای لازم تولید شود.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج