*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠١٣٧٤ ١٥:١٢ - 1397/04/13   مرکز فناوری حوزه کاربست هوش مصنوعی در علوم و تحقیقات اسلامی را متجلی سازدآیت‌الله اعرافی در جمع کارکنان مرکز فناوری اطلاعات حوزه ارسال به دوست نسخه چاپي


مرکز فناوری حوزه کاربست هوش مصنوعی در علوم و تحقیقات اسلامی را متجلی سازدآیت‌الله اعرافی در جمع کارکنان مرکز فناوری اطلاعات حوزه

مرکز فناوری حوزه کاربست هوش مصنوعی در علوم و تحقیقات اسلامی را متجلی سازد


مدیرحوزه‌های علمیه گفت: نقش مجموعه فناوری یک نقش خدمت‌رسان، پیش‌ران و هدایت‌گر نسبت به همه برنامه‌هایی است که تدوین می‌شود. به گزارش خبرگزاری حوزه، آیت‌الله اعرافی، سوم تیر در نشست صمیمی با مسئول و کارکنان مرکز فناوری اطلاعات حوزه‌های علمیه که در سالن آیت‌الله حائری مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه برگزار شد، اظهار داشت: این جلسات می‌تواند در تقویت روح سازمانی و همبستگی مؤثر باشد و تصویر جامع‌تری از افق‌های پیش رو را ترسیم کند...

مدیرحوزههای علمیه گفت: نقش مجموعه فناوری یک نقش خدمترسان، پیشران و هدایتگر نسبت به همه برنامههایی است که تدوین میشود.

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله اعرافی، سوم تیر در نشست صمیمی با مسئول و کارکنان مرکز فناوری اطلاعات حوزههای علمیه که در سالن آیتالله حائری مرکز مدیریت حوزههای علمیه برگزار شد، اظهار داشت: این جلسات میتواند در تقویت روح سازمانی و همبستگی مؤثر باشد و تصویر جامعتری از افقهای پیش رو را ترسیم کند.

مدیر حوزههای علمیه با بیان اینکه مدیریت حوزه وارد عرصههای بزرگی شده و در تدوین اسناد بالادستی در سال 96، از این اسناد عبور کرده است، ادامه داد: در عین اینکه بودجههای جاری ما نصف شده و بودجه عمرانی ما کلاً قطع شده است؛ درحالی که حداقل 500 عنوان برنامه در دوره جدید مدیریت داریم که در قالب برنامه 5 ساله، خطوط اصلی آن ترسیم خواهد شد.

وی عنوان کرد: ما باید آن نگاه اخلاقی سازمانی بهویژه با آن رویکرد حوزوی را در زوایا و ابعاد کار متجلی کنیم که مهمترین آن این است که کار در حوزه را شغل ندانیم و کارمان را در برابر مزدی ناچیز ارزیابی نکنیم که این رویکرد اگر ایجاد شود، از لحاظ کمی متفاوت میشود و از نظر باطن نیز تغییر پیدا میکند.

وی با بیان اینکه از طراحی نظامهای جامع و اسناد کلان بالادستی عبور کردیم، ابراز داشت: یک منظومه فکری بر حرکت حوزه حاکم است و با نگاه نظری و منظومهای و نظاممند، در حال پیش رفتن است.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه در همین رابطه اضافه کرد: نکتهای که در منشور و اسناد آمده است، ضرورت توجه همه به تحقق آن هدف بلند بازآفرینی و بازسازی نظامات، معارف و گنجینههای حوزوی در فضای مجازی است؛ حوزه ذخایر بزرگی دارد که باید در فضای رسانه و مجازی و در قالبهای نرمافزاری تجلی پیدا کند.

آیتالله اعرافی تصریح کرد: نکته بعدی این است که مرکز فناوری اطلاعات حوزه در همه برنامههای گذشته و جدید سهم دارد و باید پشتیبان باشد و نقش این مجموعه، یک نقش خدمترسان، پیشران و هدایتگر نسبت به همه برنامههایی است که تدوین میشود.

وی افزود: جهتگیریهای خوب سامانهای و نرمافزاری، تمام برنامهها را معنیدار و پرسرعت میکند و زمینهای میشود، برای آنکه تحولات علمی، فکری و نظریهای رخ دهد.

مدیر حوزههای علمیه به بحثهای نظارت و ارزیابی و رتبهبندی اشاره کرد و گفت: ما در پیش روی خود برنامههای مهمی برای نظارت، ارزیابی و رتبهبندیها داریم؛ با این حال، هنوز کار دقیق در این زمینه نداریم و باید آموزش و پژوهش، بینالملل و بخشهای مختلف، نظام نظارتی، ارزیابی و نرمافزارهای مناسب داشته باشند.

زمینههای کاربست هوش مصنوعی و ابعاد مختلف آن در علوم و تحقیقات اسلامی تجلی پیدا کند

وی بیان کرد: بحث فراهم آوردن زمینههای کاربست هوش مصنوعی و ابعاد مختلف و مرتبط با آن در تحقیق، نظریهپردازی و اجتهاد حوزهای است و باید این نظریات، رویکردها و زمینهها را فراهم کنیم که در علوم اسلامی و قلمرو اجتهاد وتحقیقات اسلامی تجلی پیدا کند.

آیتالله اعرافی تسهیل ارائه خدمت به طلاب و پایهریزی فرایندهای آسان و راحت را مورد تأکید قرار داد و اظهار کرد: وقتی به دارالشفا مراجعه میکنم، شرمسار میشوم؛ چراکه با همه اقدامات صورتگرفته، هنوز مشکلاتی وجود دارد؛ آسانسازی خدمات و فرایندها هدف کلان و مهمی است که در سال 97 امیدواریم، شاهد خیزش جدید و تحولات خوبی در این زمینه باشیم.

وی به برنامه 5 ساله اشاره کرد و افزود: این مجموعه نقش خود را هم از منظر تخصصی باید ایفا کند و هم آنکه پشتوانه آن برنامه در نرمافزار، نظارت، ارزیابی و هدایت باشد.

مدیر حوزههای علمیه گفت: در بحث خبرگزاری حوزه واقعاً جای کار بیشتر وجود دارد و هرچه در این قسمت کار کنیم، نهتنها بهمعنی خبرگزاری عادی و سطحی؛ بلکه بهمعنای اطلاعرسانیهای جامع از حوزه، باید مورد توجه قرار بگیرد و اولویت ویژه در کار شما داشته باشد.

وی در پایان با بیان اینکه شورای فضای مجازی راهاندازی شده و نیاز به برنامهریزی و تحقیق بیشتر برای محتوای خوب دارد، گفت: به بحث اتوماسیون و شبکههای نرمافزاری و موبایلی باید بیشتر بپردازیم.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج