*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠١٣٥٦ ١٤:٢٥ - 1397/04/13   اختتامیه همایش طرح اعزام اساتید حوزوی مفسر قرآن کریمبا حضور آیت‌الله‌العظمی نوری همدانی برگزار شد  ارسال به دوست نسخه چاپي


اختتامیه همایش طرح اعزام اساتید حوزوی مفسر قرآن کریمبا حضور آیت‌الله‌العظمی نوری همدانی برگزار شد

اختتامیه همایش طرح اعزام اساتید حوزوی مفسر قرآن کریم


اختتامیه همایش طرح اعزام اساتید حوزوی مفسر قرآن کریم با حضور و سخنرانی حضرت آیت‌الله‌ نوری همدانی و آیت‌الله مقتدایی، 7 تیر در دارالقرآن علامه طباطبایی قدس سره برگزار شد...

اختتامیه همایش طرح اعزام اساتید حوزوی مفسر قرآن کریم با حضور و سخنرانی حضرت آیتالله نوری همدانی و آیتالله مقتدایی، 7 تیر در دارالقرآن علامه طباطبایی قدس سره برگزار شد.

صدا و سیما برنامهها و جلسات تفسیر قرآن را افزایش دهد

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیتالله نوری همدانی در مراسم اختتامیه طرح اعزام اساتید حوزوی مفسر قرآن کریم اظهار داشتند: برای اینکه قرآن بیشاز پیش وارد متن زندگی مردم شود، یکی از راههایش این است که صدا و سیما برنامهها و جلسات مربوط به تفسیر قرآن را در شبکههای خود افزایش دهد. البته همه ما در راستای آشنا کردن آحاد جامعه با قرآن و تفسیر کلام وحی وظیفه داریم، منتها رسانه ملی باید در این راستا اهتمام بیشتری از خود نشان دهد.

ایشان با تأکید بر اینکه فعالیتها در زمینه ترویج معارف قرآن بهخصوص تفسیر آیات نورانی قرآن یکی از ارزشمندترین و مقدسترین کارهاست، افزودند: برنامهریزیها در حوزههای علمیه باید بهگونهای باشد که بیشاز پیش، مسئله تفسیر قرآن در حوزه ترویج پیدا کند، در این خصوص خوب است که دستکم اساتید حوزه، هفتهای یک جلسه تفسیر قرآن به طلاب و فضلا بگویند.

معظمله همچنین با بیان اینکه نباید به قرآن صرفاً یک نگاه تقدسی وجود داشته باشد و تنها برای مجالس ترحیم از آن استفاده شود، گفتند: آنچه ضرورت دارد اینکه بکوشیم قرآن روز به روز در صحنه زندگی مردم بهشکل محسوستری حضور داشته باشد، مهمتر اینکه به آیات و آموزههای آن بهخوبی در جامعه، عمل شود تا همگی در پناه قرآن و اهلبیت علیهم السلام سعادتمند باشیم.

ایشان اضافه کردند: بیشک در این خصوص و برای رسیدن به این هدف ارزشمند و متعالی، اساتید بزرگوار حوزه بهویژه اساتید و مبلغینی که در زمینه تفسیر قرآن فعالیت دارند، نقش بسیار مهم و کلیدی برعهده دارند.

حضرت آیتالله نوری همدانی همچنین با اشاره به اینکه در کتب فقهی ما چندان از آیات قرآنی استفاده نشده است، گفتند: اهتمام ویژه طلاب؛ فضلا و بهخصوص اساتید حوزه به آیات قرآن در درسهای حوزوی و بهویژه مسئله تفسیر خیلی مهم و ضروری است و نباید از آن غافل شد.

ضرورت توسعه طرح اعزام اساتید مفسر قرآن به سراسر کشور

آیتالله مقتدایی نیز در این مراسم ضمن تقدیر و تشکر ویژه از دستاندرکاران این طرح ابراز داشت: حقیقتاً کار بسیار خوبی است، اینکه 160 نفر از اساتید و نخبگان حوزه بهعنوان مفسر قرآن در ماه مبارک رمضان به اقصی نقاط کشور رفته و به تفسیر آیات نورانی کلام وحی پرداختهاند.

وی افزود: این حرکت عظیم از دیگر برکاتی است که از بیت مرحوم علامه طباطبایی قدس سره سرچشمه گرفته و انشاءالله باید کوشید تا سال به سال این حرکت مبارک در کل کشور توسعه یابد و بر تعداد اساتید مفسر که به مناطق میروند، افزوده شود.

دبیردوم شورایعالی حوزههای علمیه همچنین گفت: مردم ما شیفته درک معارف و آموزههای ناب قرآنی هستند و اینگونه طرحها و برنامهها، زمینه خوبی فراهم میکند که بیشاز پیش در ساحت نورانی قرآن کریم از برکات بیپایان آن به خصوص در ماه مبارک رمضان بهرهمند شوند.

اعزام اساتید مفسر به دیگر کشور تقویت میشود

دبیر مجمع عالی تفسیر قرآن حوزه علمیه قم نیز در این همایش با بیان اینکه طرح اعزام اساتید مفسر قرآن کریم به استانهای مختلف کشور از سال 90 با اعزام 30 استاد برجسته به 30 مرکز استان آغاز شد، اظهار داشت: به لطف الهی و عنایات حضرات معصومین علیهم السلام ، این طرح در طول چند سال اخیر، همواره رشد خوبی داشته بهطوری که امسال در مجموع 130 استاد مفسر و مبلغ قرآن به نقاط مختلف کشور تحت نظر این طرح اعزام شدند.

حجتالاسلام والمسلمین میرکتولی با اشاره به اینکه حدود 70 نفر، سال گذشته و امسال از سوی دفتر تبلیغات اسلامی به منظور تفسیر قرآن کریم اعزام شدند گفت: همچنین از سال گذشته به همت مجمع عالی تفسیر قرآن حوزه، دستکم 10 نفر با همکاری و مشارکت سازمان ارتباطات به کشورهای مختلف اعزام شدند که انشاءالله این برنامه با قوت در سالهای آینده نیز تداوم خواهد داشت.

وی یادآور شد: علاوه بر آنها، در ماه رمضان امسال با همت مسئولان ستاد تفسیر قرآن و با همکاری خوب امور فرهنگی شهرداری تهران در مجموع 50 مسجد پایتخت، جلسه تفسیر قرآن برگزار شد که حرکت بسیار خوب و تأثیرگذاری برای امسال بود.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج