*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤٠٠٨١١ ١٣:٤٣ - 1397/03/23   تابع و تسلیم قوانین اسلامی باشیمآیةالله‌العظمی سبحانی ارسال به دوست نسخه چاپي


تابع و تسلیم قوانین اسلامی باشیمآیةالله‌العظمی سبحانی

تابع و تسلیم قوانین اسلامی باشیم


حضرت آیت‌الله سبحانی با بیان این‌که بر اساس دستور قرآن باید تابع قرآن و قوانین الهی بود، گفتند: اگر هم روزی قانون علیه ماست، اما به نفع اجتماع است، نباید نفع اجتماع را نادیده گرفت و نفع خود را مقدم کرد. به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیت‌الله سبحانی شامگاه سه‌شنبه در برنامه چشمه معرفت شبکه دو سیما، با اشاره به آیه نخست سوره حجرات «یا أیها الذین آمنوا لا تقدموا بین یدی الله ورسوله واتقوا الله إن الله سمیع علیم»، اظهار کردند: قرآن می‌فرماید: «ای گروه با ایمان بر خداوند و پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم سبقت نگیرید»...

حضرت آیتالله سبحانی با بیان اینکه بر اساس دستور قرآن باید تابع قرآن و قوانین الهی بود، گفتند: اگر هم روزی قانون علیه ماست، اما به نفع اجتماع است، نباید نفع اجتماع را نادیده گرفت و نفع خود را مقدم کرد.

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیتالله سبحانی شامگاه سهشنبه در برنامه چشمه معرفت شبکه دو سیما، با اشاره به آیه نخست سوره حجرات «یا أیها الذین آمنوا لا تقدموا بین یدی الله ورسوله واتقوا الله إن الله سمیع علیم»، اظهار کردند: قرآن میفرماید: «ای گروه با ایمان بر خداوند و پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم سبقت نگیرید».

معظمله افزودند: حضرت علی علیه السلام میفرماید: «معنای اسلام این است که انسان در مقابل تعالیم الهی که از طریق پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و سلم میرسد، تسلیم مطلق باشد و آن را بپذیرد».

حضرت آیتالله سبحانی با اشاره به آیه ۳۶ سوره احزاب «وما کان لمؤمن ولا مؤمنة إذا قضى الله ورسوله أمرًا أن یکون لهم الخیرة من أمرهم ومن یعص الله ورسوله فقد ضل ضلالًا مبینًا»، افزودند: هرگز هیچ مسلمانی از مؤمن و غیرمؤمنه حق اختیاری ندارند که قضاوت خدا و پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم را کنار بزنند.

حضرت آیتالله سبحانی بر لزوم تسلیم در مقابل قرآن کریم و قضاوتهای پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و سلم تأکید کردند و افزودند: گروهی در عصر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بودند که اسلام را به نحوی تفسیر میکردند که مطابق رأی آنان باشد.

ایشان تصریح کردند: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در ایام ماه رمضان هنگامی که عازم فتح مکه بودند، به جایی رسیدند و کاسه آبی طلب کرده و آن را میل کردند؛ حاصل گفتار رسول خدا این بود، همان خدایی که به من امر بر روزه در ماه رمضان کرده، بر شکستن روزه در سفر هم امر کرده، من افطار کردم شما هم افطار کنید.

معظمله افزودند: اکثر کسانی که در سپاه رسول خدا بودند، روزه خود را شکستند اما خبر آوردند گروهی روزه خود را نمیشکنند و میگویند اگر ما با زبان روزه به جهاد برویم بهتر از این است که روزه بشکنیم؛ این همان سبقت گرفتن از خدا و پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم است؛ رسول خدا نیز فرمود: آنان مطیع نیستند و عاصی و گناهکارند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه بر اساس دستور قرآن باید تابع قرآن و قوانین الهی بود، گفتند: اگر هم روزی قانون علیه ماست، اما به نفع اجتماع است، نباید نفع اجتماع را نادیده گرفت و نفع خود را مقدم کرد.

حضرت آیتالله سبحانی در پایان خاطرنشان کردند: ملت مسلمان ایران که انقلاب کردهاند، تمام قوانین اسلام را از صمیم دل میپذیرند و میدانند این قوانین به نفع آنان است و اگر روزی به ضرر فرد باشد، اما به نفع جمع و جامعه خواهد بود.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج